Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia

Rast investičných aktív francúzskych bánk vytvára systémové riziko

Cieľom návrhu o oddelení aktív predstavujúcich väčšie riziko od tradičných je chrániť daňových poplatníkov, aby nemuseli v budúcnosti zo svojich peňazí banky opätovne zachraňovať.

Paríž 14. októbra (TASR) - Objem investičných aktív francúzskych bánk vzrástol do takej miery, že v súčasnosti už dosahuje takmer úroveň hrubého domáceho produktu (HDP) Francúzska. To iba potvrdzuje oprávnenosť návrhu skupiny expertov Európskej únie, aby sa oddelili rizikovejšie aktivity bánk od tradičných retailových.

Divízie investičného bankovníctva BNP Paribas, Crédit Agricole, Société Générale a Natixis kontrolovali ku koncu júna investičné aktíva ako dlhopisy, akcie a deriváty za približne 2,05 bilióna eur. Medziročne to znamená 21-% rast a takmer úroveň HDP Francúzska, ktorý sa pohybuje okolo 2,77 bilióna USD (2,14 bilióna eur). "Prudký rast takýchto aktív vytvára systémové riziko," povedal Jean-Paul Pollin, profesor na univerzite v Orléans.

K zvýšeniu aktív bánk určených na obchodovanie dochádza práve v období, keď skupina expertov EÚ pod vedením guvernéra fínskej centrálnej banky Erkkiho Liikanena predstavila správu, ktorá odporúča oddelenie rizikovejších, teda investičných aktivít bánk od tradičných, teda retailových aktivít finančných inštitúcií.

Podľa analytikov v prípade, že návrh skupiny finančných expertov prejde, dôsledky pocíti zhruba 20 bánk. Okrem francúzskych k nim budú patriť aj nemecká Deutsche Bank, ako aj britské banky, najmä Royal Bank of Scotland a Barclays. Správa expertov uvádza, že podiel rizikovejších aktív týchto bánk sa na celkovom objeme ich aktív podieľa viac než 30 %.

Cieľom návrhu o oddelení aktív predstavujúcich väčšie riziko od tradičných je chrániť daňových poplatníkov, aby nemuseli v budúcnosti zo svojich peňazí banky opätovne zachraňovať. V prípade, že sa oddelené investičné divízie dostanú do problémov a bude im hroziť bankrot, retailové budú pokračovať ďalej.

Odporúčania vychádzajú z návrhov, ktoré minulý rok predstavila v Británii tamojšia vládna komisia pre reformu bankového trhu (ICB). Komisia navrhla, aby do roku 2019 vláda zreformovala bankový systém, ktorého súčasťou by malo byť aj oddelenie rizikovejších aktív od tradičných a znížila tak riziko, že daňoví poplatníci budú musieť niekedy v budúcnosti banky opäť zachraňovať. Vláda by chcela celý projekt zrealizovať do roku 2015.

Analytici však upozorňujú, že takýto krok povedie k zvyšovaniu nákladov pre banky, keďže už nebudú môcť vzájomne financovať jednotlivé divízie. To by mohlo znamenať zvýšenie bežných poplatkov pre všetkých klientov bánk, ale najmä pre tých, ktorí budú mať v banke záujem o pôžičku.

Európska komisia (EK) by teoreticky mohla pripraviť prvý návrh v tejto oblasti do polovice budúceho roka, avšak je možné, že návrhy expertov zamietne, keďže niektoré štáty Európskej únie sú proti. Najmä podľa Berlína nie je súčasný univerzálny bankový model príčinou finančnej krízy a na akékoľvek zmeny v európskych pravidlách je potrebný dlhší čas. Navyše, EK sa momentálne viac sústreďuje na zavedenie bankovej únie, v rámci ktorej by úlohu dohľadu nad všetkými komerčnými bankami v eurozóne (a v prípade záujmu aj v ďalších štátoch EÚ) prevzala Európska centrálna banka.

Informovali o tom agentúra Reuters, Bloomberg a denník Guardian.