Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia

Disciplinárne konanie voči Trnkovi za kauzu Glance House zrejme nebude

Jaromír Čižnár Foto: TASR/Michal Svítok

Kauza Glance House sa týka sporného prevodu bytovky v Bernolákove, ktorý umožnil práve Dobroslav Trnka.

Bratislava 25. júla (TASR) - Nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrejme nezačne disciplinárne konanie voči svojmu predchodcovi Dobroslavovi Trnkovi za kauzu Glance House. Pripustil to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že už uplynula lehota.

Kauza Glance House sa týka sporného prevodu bytovky v Bernolákove, ktorý umožnil práve Trnka. "Kauzu dozoruje Krajská prokuratúra v Trnave. Sú lehoty, dokedy ja môžem iniciovať konanie. Mám pocit, že je už po lehote," povedal Čižnár.

Generálny prokurátor však chce riešiť prípad prokurátora Jaroslava Kozolku, ktorý bol podľa medializovaných informácií agentom ŠtB. Čižnár sa chce stretnúť s riaditeľom Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jozefom Magalom a pýtať sa ho na okolnosti, za akých získal Kozolka bezpečnostnú previerku.

O tom, že Kozolka spolupracoval s komunistickou kontrarozviedkou, informoval denník Sme. Odvolával sa pritom na archívny spis, ktorý mu sprístupnil Ústav pre štúdium totalitných režimov v Prahe. Zo spisu podľa denníka vyplýva, že udával vtedajších kolegov – vojakov. Kozolka sa údajne stal agentom kontrarozviedky v januári 1989.

Kozolka sa po medializovaní týchto informácií obrátil na NBÚ. Podal tam návrh na "opätovné preverenie už známych skutočností počas platnosti osvedčenia v rámci bezpečnostnej previerky na stupeň dôverné".

Na margo prípadu Jozefa Čentéša, ktorý skartoval výpoveď poslanca NR SR Igora Matoviča (OĽaNO), Čižnár podotkol, že situáciu skúmalo predchádzajúce vedenie generálnej prokuratúry a disciplinárne previnenie nezistilo. "Ja neviem, ako to pán Čentéš odôvodnil. Aj keď to nie je bežná vec, to je môj názor," povedal s tým, že ak by sa v prípade "znovu začal vŕtať", novinári by ho zjedli a bolo by to vnímané ako pomsta.

Jaromír Čižnár
Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa J. Čižnára sa D. Trnka svojej funkcie sám vzdal



Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa vzdal funkcie námestníka Generálnej prokuratúry (GP) SR a vo svojej funkcii končí aj prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý.

"Personálne výmeny na vedúcich postoch na Generálnej prokuratúre nie sú ľahké," povedal dnes generálny prokurátor Jaromír Čižnár na svojom prvom stretnutí s novinármi po vymenovaní do funkcie. Informoval o prvých personálnych zmenách na Generálnej prokuratúre. Riaditeľ Odboru osobitného určenia GP Peter Šufliarsky je dočasne poverený funkciou, ktorú doteraz zastával Trnka. Zmeny na GP prebiehajú dvoma procesnými spôsobmi, a to, že Čižnár sa dohodne s osobami na odchode, druhým spôsobom je dovolanie, ku ktorému sa však musí vyjadriť Rada prokurátorov. "Je to dlhší proces, ktorý netrvá ani deň, ani týždeň, je to otázka mesiacov," povedal Čižnár na margo personálnych zmien.

Ladislav Tichý bude pôsobiť na civilnom odbore. Čižnár dnes avizoval aj pravdepodobné zrušenie odboru osobitného určenia jeho začlenenie pod trestný odbor. Generálny prokurátor zároveň uviedol, že bude iniciovať stretnutie s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a aj prezidentom Policajného zboru SR Tiborom Gašparom. Na margo prieťahov v konaní uviedol, že treba analyzovať či prieťahy v kauzách zavinila prokuratúra alebo polícia. Pokiaľ to bol prokurátor, bude sankcionovaný.



Čižnár zároveň dnes prezradil, že v najbližšom období navštívi všetky krajské prokuratúry na Slovensku. Prácu krajských prokurátorov pozná a zatiaľ nemieni meniť krajských prokurátorov.

Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora 17. júla. Urobil tak mesiac po tom, ako bol Čižnár zvolený za kandidáta na generálneho prokurátora v NR SR.

Jaromír Čižnár získal v tajnej voľbe 18. júna 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. Na voľbe sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD. Opozícia totiž považuje za právoplatne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého prezident odmietol vymenovať. Samotnú voľbu preto označila za bod zlomu či čierny deň pre ústavnosť.