Magazín

Austrália a Nový Zéland si pripomenuli výročie konca 1. svetovej vojny

Na nábreží vo Wellingtone vypálili salvu z diel, pokým v celej krajine sa rozozvučali zvony a pohotovostné zložky i lode spustili svoje sirény.

Pomníky po 1. svetovej vojne stavali na Slovensku aj karpatskí Nemci

Najväčšou a možno povedať najhomogénnejšou nemecky osídlenou oblasťou na Slovensku bol Spiš. Pomníky padlým sa tu však nachádzajú minimálne.

Vojenské prehliadky na počesť konca prvej svetovej vojny

Deň prímeria, 11. november, sa stal vo Veľkej Británii štátnym sviatkom. Vojenské prehliadky oslavujúce víťazstvo sa konajú pravidelne aj vo Francúzsku na Champs Élysées a Víťaznom oblúku.

Zvony Dómu sv. Martina sa rozoznejú na oslavu konca 1. svetovej vojny

Podľa britského veľvyslanectva na Slovensku má tento míľnik význam v krajine aj preto, že pomohol pri formovaní nezávislého Československa.

Svet si pripomenie 100. výročie skončenia prvej svetovej vojny

Koniec vojny znamenal koniec monarchií, napríklad Rakúsko-Uhorska, Osmanskej ríše, Nemecka i Ruska, naopak vznikli nové štáty ako Československo, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, neskôr Juhoslávia.

Začal sa víkend spomienok na koniec prvej svetovej vojny

Vo Francúzsku sa už začalo schádzať vyše 60 hláv štátov a vlád na spomienkové podujatia, ktoré vyvrcholia v nedeľu obradmi pri Hrobe Neznámeho vojaka v Paríži.

Predajom kalendára chcú dobrovoľníci pomôcť ľuďom bez domova

Pre kalendár sa rozhodli z dôvodu, že málokto chce darovať priamo peniaze, preto dali ľuďom možnosť pomôcť iným takouto formou.

Taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone má 90 rokov

Počas svojej 60-ročnej kariéry napísal melódie k viac ako 500 filmom. V roku 2007 dostal Oscara za celoživotné dielo, je nositeľom cien Grammy a Zlatých glóbusov.

Obamová spontánne potratila a podstúpila umelé odplodnenie

Bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová vyhlásila, že ona a bývalý prezident Barack Obama museli ísť na oplodnenie in vitro (v skúmavke), aby počali Sashu a Maliu.

Vedec M. Vaněk: Nie je svedectvo, že by prežil slovenský žid Sobibor

Povstanie vo vyhladzovacom tábore Sobibor sa stalo jedným z najvážnejších a úspešných povstaní židov proti nacizmu.

Automobilky ukážu v Avione vyše 50 noviniek

Najnovšie modely automobilov, simulátor bezpečnej jazdy či súťaž o auto na víkend si môžu fanúšikovia koní pod kapotou užiť na Autosalóne v bratislavskom AVIONE.

Einsteinov list prezrádza jeho obavy dlho pred vládou nacistov

Keď sa nacisti dostali k moci a začali schvaľovať zákony proti Židom, hodlali sa zbaviť aj židovských vedcov. Einsteinovu prelomovú prácu vrátane jeho teórie relativity zavrhovali ako židovskú fyziku.

Trojmetrový veľhad kráľovský pohrýzol mužovi intímne partie

Výskyt hadov je v Thajsku bežný. Len v hlavnom meste Bangkok odchytili vlani príslušníci hasičského a záchranného zboru 35.000 plazov, čo je dvakrát viac ako pred štyrmi rokmi.

Skupina Rammstein odohrá v auguste 2019 vo Viedni až dva koncerty

Po tom, čo sa vstupenky na jej koncert v rakúskej metropole vypredali v rekordne krátkom čase, sa členovia rozhodli odohrať v meste ešte jeden koncert v rovnakom dejisku o deň neskôr.

Zomrel francúzsky skladateľ Francis Lai, preslávila ho filmová hudba

Svoju hudobnú kariéru začal Lai ako akordeonista a člen sprievodných skupín spevákov ako Edith Piaf, Juliette Gréco či Yves Montand, pre ktorých neskôr aj komponoval piesne.

Lunetic dva dni po sebe totálne vypredal Prahu a mieri k nám

Slovenské turné LUNETIC – 20 rokov je tu presne o týždeň.

Bábiky v minulosti nemali oči, ľudia sa báli, že im môžu ukradnúť dušu

Na výrobu bábik sa kedysi používali hlavne prírodné materiály, ako je ľan, konope.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu zvierat

Červena silueta zvieraťa podobného býkovi má podľa vedcov minimálne 40.000 rokov, čo je viac ako obdobné maľby objavené v jaskyniach v Európe.

Dejiskom Eurovíznej pesničkovej súťaže 2019 bude Tel Aviv

Izraelu sa pocty usporiadať toto megapodujatie dostane - vďaka víťazstvu piesne Toy v interpretácii speváčky Netty Barzilaiovej na 63. ročníku súťaže v portugalskom Lisabone - už po tretí raz.