Kultúra

RTVS: Audioport opäť spojí slovenskú a českú hudbu

Projekt Audioport funguje ako spoločné vysielanie Rádia_FM a Rádia Wave už od mája 2012, doteraz sa v ňom vystriedalo okolo 16 kapiel.

Nepočujúci môžu spoznať text Biblie v posunkovom jazyku

Roman Vojtechovský, nepočujúci pedagóg a lingvista, oceňuje prínos prekladu pre celú komunitu a rozvoj posunkového jazyka. Prekvapila ho náročnosť textov.

Nekonvenčný človek a spisovateľ Rudolf Sloboda by mal 80 rokov

Rudolf Sloboda sa z reality socialistickej spoločnosti, v ktorej prežil väčšinu svojho života, nevyčleňoval len svojimi, pre vtedajšiu cenzúru ťažko stráviteľnými prózami, ale aj osobným životom.

P. Branko: Čiaru si vysoko cením, ale filmom môjho srdca je Piata loď

Slovenský filmový kritik P. Branko upozornil aj na tvorbu mladej slovenskej režisérky, ktorá mala v nomináciách na Slnko v sieti dva filmy - hranú Špinu a dokumentárnu snímku Mečiar.

Komik na jednotku Petr Nárožný oslavuje 80. narodeniny

Nárožný získal ocenenia Cena Divadelních novin za rok 2010 a bol nominovaný na Cenu Thálie 2010. Je držiteľom Ceny za tvorivý prínos vo filmovej tvorbe pre deti a mládež.

Zomrel špičkový jazzový gitarista Gyula Babos

Rodák z Budapešti hrával na gitare od 15 rokov, v roku 1966 získal prvú cenu na jazzovej súťaži Maďarského rozhlasu, neskôr si zahral vo viacerých formáciách.

TWiiNS prichádzajú s novým singlom Our Own Paradise

Elektro-soulovú skladbu Our Own Paradise zložil Mike Lesirge, hudobník z Londýna, ktorý je známy svojou hrou na všetkých typoch saxofónov, klarinete, flaute i klavíri.

Viac ako 30 redaktorov RTVS píše, že pracujú slobodne

Začiatkom apríla 58 členov spravodajstva napísalo vedeniu RTVS otvorený list, v ktorom tvrdili, že zatiaľ pracujú slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére.

Vo veku 83 rokov zomrel herec Teodor Piovarči

V Piovarčiho hereckom natureli sa hneď od začiatku zračili inšpirácie tradíciami portrétneho psychologicko-realistického herectva.

Richard Müller vydáva CD Koncert a pokračuje v Ona a On Tour

Šnúru trinástich slovenských aj českých koncertov začal Richard Müller už 12. apríla v Prievidzi a ukončí 13. júna v Leviciach.

Do Bratislavy mieri speváčka Jane Birkin

Speváčka sa aktuálne vydáva na turné, ktoré má podporiť jej najnovší album Birkin/Gainsbourg: La Symphonique.

VIDEO: Fasádu hotela v centre Bratislavy bude musieť investor zmeniť

Farba kritizovanej fasády má byť po novom krémová, takzvaná travertínová.

V topoľčianskom Nástupišti 1-12 sa začína nová kultúrna sezóna

Úvodné podujatie siedmej sezóny v Nástupišti 1-12 bude pokračovať aj v sobotu 14. apríla.

VIDEO: A. Bučko má nový videoklip, nakrúcal sa na dvoch kontinentoch

Novinka Escape vznikala na rezidencii v Paríži. Práve tam sa začala spolupráca slovenskej speváčky s brazílskym hudobníkom.

Sedembolestnú Pannu Máriu si v Šaštíne počas púte uctia muži

Šaštín je starobylým pútnickým miestom. Národná púť sa tradične koná pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra, ktorý je od roku 1994 v SR dňom pracovného pokoja.

Vydavateľstvo Tranoscius si pripomína 120. výročie založenia

Názov spolku vychádza z mena významného teológa Juraja Tranovského, ktorý na sklonku života pôsobil v Liptovskom Mikuláši.