< sekcia Kultúra

Zlatý žobrák 2012 dnes vyvrcholil odovzdaním cien najlepším filmárom

Foto: TASR/František Iván

Svoju tvorbu tu prezentovalo 130 autorov z 22 krajín Európy a USA. Spomínaný festival sa v dňoch 12. až 16. júna odohrával v košickom Dome techniky.

Košice 16. júna (TASR) - Odovzdaním cien autorom najlepších filmových titulov, vyvrcholil dnes večer v Košiciach 18. ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2012. Svoju tvorbu tu prezentovalo 130 autorov z 22 krajín Európy a USA.

Spomínaný festival sa v dňoch 12. až 16. júna odohrával v košickom Dome techniky. Do metropoly východu priniesol opätovne zaujímavé filmové tituly, ktoré sa nedostávajú do bežnej distribúcie.

Ako TASR informovala riaditeľka festivalu Eva Dekanovská, jeho 18. ročník pozostával z viacerých častí, a to nesúťažnej prehliadky filmov pod názvom Európa na plátne, súťažného Zlatého žobráka ako aj sprievodného programu spojeného s panelovými diskusiami na tému médií ako aj "participatívnych" médií - sociálnych sietí.

"V súťažnej časti festivalu mala zastúpenie tvorba lokálnych televízií, produkčných spoločností ako aj mladých autorov. Išlo o dokumenty, krátke animované a hrané filmy či spravodajstvo," uviedla Dekanovská s tým, že o poradí víťazov rozhodla osemčlenná medzinárodná porota.

Jej prezident Ed Baumeister skonštatoval, že košický festival bol plný kvalitných titulov, no nie všetkým sa ušlo ocenenie. "Spomeňme napríklad krátky film z Bosny. Nie je o vojne, napätí medzi skupinami či o politike. Je o láske. Odteraz hocikedy budem rozmýšľať o Bosne, budem myslieť na lásku," poznamenal.

Cenu za filmovú tvorbu udelila porota festivalu okrem zahraničných autorov aj viacerým Slovákom. Za sfilmovanie vášne starnúceho zvárača k amatérskemu divadlu získal Zlatého žobráka pre mladých umelcov Andrej Kolenčík. Pavol Pekarčík dostal Cenu rady pre vysielanie a retransmisiu za dielo s názvom Nad Kežmarkom vietor veje. Netradičnou formou v ňom prerozprával legendy tohto bývalého kráľovského mesta. Cenu americkej nadácie Fogelsong si prevzal za film Cigánske srdce mapujúci život rómskych hudobníkov Ján Križovenský.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.