< sekcia Kultúra

Visegrad Film Forum 2018 - viac ako by ste čakali

Foto: Visegrad Film Forum 2018

Už od utorka 17. apríla odštartuje na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave intenzívne medzinárodné podujatie.

Bratislava 16. apríla (OTS) - Už od utorka 17. apríla odštartuje na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave intenzívne medzinárodné podujatie, ktoré zaujme divákov menami svetovej kinematografie, klasikami či filmovými pochúťkami, ale aj atmosférou, ktorej sa len tak ľahko iné festivaly nevyrovnajú.

7. ročník Visegrad Film Fora určeného pre mladých filmárov, študentov a filmových nadšencov z celého sveta ponúkne počas piatich dní netradičný audiovizuálny program, zložený z prednášok a premietaní s diskusiou šiestich renomovaných hostí. Opäť vytvorí platformu pre spoluprácu mladých filmárov a podporí vzájomný dialóg. Postará sa aj o neformálny program na večerných parties, ktoré lákajú na širokú škálu hudobných žánrov a interpretov.
Tri farby: Modrá
Foto: Visegrad Film Forum 2018

Pre fanúšikov európskej klasiky
Tri farby: Modrá (1993) v hlavnej úlohe s francúzskou herečkou Juliete Binoche bude otváracím filmom Visegrad Film Fóra. Prvý diel trilógie inšpirovanej veľkou francúzskou revolúciou režírovaný velikánom poľskej kinematografie Krzystofom Kieślovskim osobne uvedie kameraman Slawomir Idziak. Renomovaný filmár zasvätí návštevníkov do umenia premeny literárneho scenára do filmovej podoby. Svoje skúsenosti s hollywoodskou produkciou okomentuje po premietaní futuristického filmu Gattaca (1997), v ktorom si zahrali mladí Ethan Hawke, Uma Thurman a Jude Law. Nominant na Oscara za film Čierny jastrab zostrelený (2001) s režisérom Ridleym Scottom nakrúcal aj snímky ako Skúška života (2000), Kráľ Artuš (2004) a jeden diel z čarodejníckej série Harry Potter a Fénixov rád (2007).
12 opíc
Foto: Visegrad Film Forum 2018 /park circus

Pre fanúšikov Sci-fi
O tom ako vzniká príbeh filmu v strižni a kde sa ukrýva sila filmového materiálu porozpráva na prednáške britský strihač Mick Audsley známy svojou spoluprácou s režisérom fantastických snímok Terrym Gilliamom. Na plátne ožijú postavy Brada Pitta a Brucea Willisa v apokalyptickom svete 12 opíc (1995) a filmu bude venovaná následná diskusia. Audsley pracoval aj na filmoch akými sú Interview s upírom (1994), Harry Potter a ohnivá čaša (2005), Princ z Perzie: Piesky času (2010) a Vražda v Orient exprese (2017). Na konte má aj nomináciu na cenu BAFTA za film Nebezpečné známosti (1988) a cenu BAFTA za The Snapper (1993) režírovaný Stephenom Frearsom.

Pre fanúšikov veľkofilmov
Islandský art director a architekt Eggert Ketilsson porozpráva o spolupráci s režisérom Christopherom Nolanom a význame výpravy či elementoch filmových reálií. V portfóliu filmára sa nachádzajú kasové trháky ako Dunkirk (2017) s ôsmymi nomináciami na Oscara vrátane výpravy, Batman začína (2005) a Interstellar (2014). Ako aj Lara Croft Tomb Raider (2001), Transformers: Posledný rytier (2017), ale aj nové časti Star Wars: Sila sa prebúdza (2015) a Rouge One: A Star Wars Story (2016).
Marcel Lozinski
Foto: Visegrad Film Forum 2018

Pre fanúšikov domácej a susednej tvorby
Etablovaný dokumentárny režisér a hudobný skladateľ z Poľska vystúpia za kinematografiu strednej Európy. Prednášku o poznávaní čara reality a pásmo dokumetárnych krátkych filmov, z ktorých jeden získal nomináciu na Oscara, osobne uvedie jeden z najuznávanejších filmárov poľskej produkcie Marcel Lozinski. S prednáškou o utváraní nálady filmových scén vystúpi skladateľ Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Mladý hudobný skladateľ sa môže pochváliť úzkou spoluprácou s významnou režisérkou Agniezskou Holland, s ktorou pracoval na filme nominovanom na Oscara V temnote (2011), koprodukčnom Cez kosti mŕtvych (2017), či slovenskému publiku dobre známej adaptácii Jánošík - Pravdivá história (2009). Počas podujatia taktiež uvedieme kinoverziu úspešnej minisérie televízie HBO Horiaci ker (2013).
Foto: Visegrad Film Forum 2018

Pre fanúšikov filmu noir a tých, ktorí hľadajú inšpiráciu
Ako sa od žurnalistiky dostala k nakrúcaniu filmu If You Saw His Heart (2017), v ktorom si zahrala mexická filmová hviezda Gael García Bernal, porozpráva francúzska debutujúca režisérka Joan Chemla. Mladá režisérka, ktorá odmalička inklinovala ku filmu si nielenže splnila sen ale svoj celovečerný debut odpremierovala na prestížnom festivale v Toronte. V diskusii po jej temnej film noir melodráme opíše produkciu filmu a cestu po svetoznámych festivaloch.

Pre fanúšikov študentských talentov
Visegrad Film Forum 2018 vynovuje koncept stretnutí študentov filmových škôl Európy. Svoje svieže školské diela premietnu v nečakaných dvojiciach, ktoré spájajú krajiny V4 so zvyškom Európy. V diskusii vedenej filmovými teoretikmi z Poľskej univerzity v Lodži budú študenti komunikovať o filmoch samotných, ale aj podmienkach a pomeroch v akých filmy vznikali. Priateľské stretnutia budúcich filmárov bude možné vidieť v nasledujúcich blokoch: česká FAMU Praha a slovinská UL AGRFT Ľubľana, maďarská SZFE Budapešť a fínska OAMK Oulu, poľská WRiTv Katowice a lotyšská LMTA Vilnius a v študenti z domácej pôdy FTF VŠMU Bratislava a filmovej školy z Bosny a Hercegoviny ASU Sarajevo.

Pre fanúšikov večerného spoločenského života
Spoznajte genius loci bratislavských klubov a nočných podnikov, v ktorých sa počas piatich dní odohrá päť šťavnatých hudobných akcií. V utorok sa ponesie v retro rock’n’roll nálade v Kafé Scherz, streda pokračuje popovými guilty pleasures a eklektickou elektronikou v Bukowski bare, vo štvrtok v spolupráci s Fjúžn festivalom uvedieme v KC Dunaj argentínsku kapelu Colectivo Panamera spolu so slovenskými Bad Karma Boy, v piatok budeme s Fjúžnom objavovať priestory Novej Cvernovky s dj-mi, ktorí miešajú tracky aj rôzne kultúrne vplyvy a šnúru koncertov a párties zakončíme v Sublcube besným technom z berlínskych, milánskych a srbských klubov.


Visegrad Film Forum 2018
Dátum: 17.-21. apríl 2018
Miesto: Bratislava, Slovensko
Miesto konania: Filmová a televízna fakulta VŠMU
web: www.visegradfilmforum.com
facebook: www.facebook.com/VisegradFilmForum
instagram: @vffbratislava #vff2018 #morethanyouexpect
Spot 2018 youtube:Organizátor: Boiler o.z.
Spoluorganizátor: Filmová a televízna fakulta VŠMU
Finančná podpora: Medzinárodný vyšehradský fond, Audiovizuálny fond, Stredoeurópska nadácia, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia SPP
Partnerské školy: Filmová a televízna fakulta VŠMU Bratislava (FTF VŠMU Bratislava), University of Silesia v Katoviciach (WRiTV – Katovice), The Academy of Drama and Film Budapešť (SZFE Budapešť), Filmová a televízna fakulta Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU Praha), The Academy of Theatre, Radio, Film and Television v Ljubljane (AGRFT Ljubljana), Oulu University of Applied Sciences v Oulu (OAMK Oulu), Lithuanian Academy of Music and Theatre vo Vilniuse (LMTA Vilnius), Academy of Performing Arts v Sarajeve (ASU Sarajevo)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.