< sekcia Kultúra

Hudobné ceny Polar získal spevák Youssou N'Dour a Kaija Saariahová

Foto: TASR/AP

Najvýznamnejšie škandinávske hudobné ocenenie vzniklo v roku 1989 z iniciatívy niekdajšieho producenta skupiny ABBA, medzičasom zosnulého Stiga Anderssona.

Štokholm 7. mája (TASR) - Senegalský spevák Youssou N'Dour a fínska skladateľka Kaija Saariahová sú tohtoročnými laureátmi prestížnych švédskych hudobných cien Polar.

Súčasťou ocenenia je milión švédskych korún (117.000 eur). Informovala o tom dnes agentúra AP.

Výbor pre udeľovanie ceny dnes uviedol, že 60-ročná Saariahová, ktorú označili za "moderného maestra", si zaslúžila ocenenie za spojenie inštrumentálnej hudby s elektronickou.

Päťdesiattriročný Youssou N'Dour, ktorý počas svojej hudobnej kariéry spolupracoval s množstvom hviezd populárnej hudby, ako sú Sting, Bruce Springsteen či Nenneh Cherry, je podľa poroty nositeľom priekopníckej úlohy v hudbe a má hlas, ktorý "zachytáva históriu a budúcnosť čierneho kontinentu, jeho krv, lásku, sny a silu".

Slávnostné odovzdávanie cien Polar sa uskutoční 27. augusta v Štokholme.

Najvýznamnejšie škandinávske hudobné ocenenie vzniklo v roku 1989 z iniciatívy niekdajšieho producenta skupiny ABBA, medzičasom zosnulého Stiga Anderssona. Jeho názov je odvodený od renomovaného hudobného vydavateľstva Polar Music.

Cenu udeľujú každoročne osobnostiam populárnej a klasickej hudby. Medzi laureátmi Polar Music Prize sú napríklad Paul McCartney, Elton John, Paul Simon, Joni Mitchellová, Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Bob Dylan, Ravi Shankar či Patti Smithová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.