< sekcia Kultúra

M. Ťapák odpremiéroval film venovaný otcovi Martinovi Ťapákovi

Martin Ťapák Foto: TASR/Pavol Funtál

Herec a tanečník ukazuje svojho otca ako tvorcu, režiséra, herca, tanečníka aj choreografa, pričom preniká aj do jeho ľudského či občianskeho rozmeru.

Bratislava 11. októbra (TASR) - V bratislavskom Kine Lumiére sa dnes uskutočnila slávnostná premiéra filmu Martin Ťapák. Dokumentárny portrét približuje známy, ale aj menej známy svet významného slovenského filmového režiséra, jeho rôznorodú umeleckú tvorbu, ale aj verejnosti neznámy osobný život. Celovečerný dokument nakrútil jeho syn, herec a režisér Marek Ťapák.

"Náročné to bolo minimálne z dvoch hľadísk. Po prvé, že som jeho syn, a to aj vzbudilo isté otázky a obavy, či je to správne, aby som robil dokument o svojom otcovi," uviedol pre TASR Marek Ťapák, ktorý v roku 2012 debutoval folklórnym tanečno-hudobným filmom Tanec medzi črepinami. "Potom to bolo pre mňa zložité v tom, aby som vybral naozaj to podstatné z otcovho života, križovatiek, vrcholov. Z môjho vnútorného pohľadu sa nám to podarilo, ostatné posúdia diváci," dodal na margo pútavej novinky, v ktorej režisér a producent priznal aj "šrámy" svojho otca: "Môj otec bol veľmi temperamentný človek. Bol možno svojrázny, bol prudký, ale veľmi citlivý, veľmi úprimný a každému povedal do očí, čo si myslí, čo niekedy vyvolávalo aj nevôľu. Na druhej strane nebol zákerný."

Herec a tanečník ukazuje svojho otca ako tvorcu, režiséra, herca, tanečníka aj choreografa, pričom preniká aj do jeho ľudského či občianskeho rozmeru. V tom sa miešajú nielen kladné, ale aj tie menej pozitívne stránky povahy a činov Martina Ťapáka. "Bol konzistentný, to znamená, že nemal úlety, že doma hovoril jedno a v robote druhé. Keď niečomu veril, išiel do toho na 100 percent," dodal Marek Ťapák, ktorý sa vo filme nevyhol ani kritickým pohľadom na osobnosť slávneho režiséra s cieľom ponúknuť celistvý, plnokrvný portrét človeka a umelca: "Bol komplexná osobnosť, nemal dôvod niečo prikrášľovať a zakrývať, ukázal som aj tieto veci," podčiarkol.

Dôležitou súčasťou dokumentu o režisérovi, ktorého preslávili filmy ako Nevesta hôľ, Živý bič, Kubo, Rysavá jalovica, Pacho, hybský zbojník či legendárny Sváko Ragan, sú archívne materiály a rôznorodé výpovede ľudí, ktorí umelca poznali, spolupracovali s ním a žili s ním. Svojimi spomienkami a postrehmi doplnili mozaiku poznatkov a názorov na režiséra, ktorý vytvoril vyše 80 filmov, napríklad Milan Lasica, Viliam Meško, Zoro Laurinc, Milan Kňažko, Heda Melicherová, Peter Jaroš, Peter Colotka, Viliam Gruska, Emil Bartko, Václav Macek, Emília Vášáryová, Eva Kristínová, Štefan Kvietik a iní. Dokument zachytáva tiež výpovede obyvateľov Brezovice, nechýba folklórny súbor Skorušina a folklórna skupina z Brezovice.

Pod scenár sa podpísali Marek Ťapák, Jaroslav Niňaj a Katarína Filipovičová, za kamerou stáli Štefan Bučka, Ivo Miko a Adam Pavlík. Autorom hudby je Anton Popovič.

Film Martin Ťapák uvedie v televíznej premiére RTVS v sobotu 14. októbra o 20.35 na Dvojke.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.