Kultúra

V Galérii Čadca sprístupnili výstavu umeleckého skla J. Zoričáka

TASR, 11. augusta 2017 18:39

Ján Zoričák sa narodil na Slovensku, no dlhodobo žije a tvorí vo Francúzsku.

Ján Zoričák Foto: uszz.sk
Čadca 11. augusta (TASR) – V Galérii Čadca dnes sprístupnili výstavu umeleckého skla z dielne Jána Zoričáka, ktorý sa narodil na Slovensku, no dlhodobo žije a tvorí vo Francúzsku. TASR o tom informovala Katarína Šulganová z oddelenia školstva, kultúry, mládeže a športu Mestského úradu v Čadci.

"Jeho nádherné diela obdivujú nadšenci umenia po celom svete. V ostatných rokoch vystavuje svoju tvorbu aj na Slovensku. Na Kysuciach máme možnosť stretnúť sa s jeho dielom prvýkrát. Návštevníci výstavy môžu obdivovať 28 unikátnych plastík zo skla," uviedla Šulganová.

Ján Zoričák sa narodil v Ždiari 13. novembra 1944. Vyštudoval sklárstvo na Sklárskej umelecko-priemyselnej škole v Železnom Brode, potom študoval na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe. "Štúdium ukončil v roku 1969, ale onedlho odišiel do zahraničia. Už v roku 1972 získal bronzovú medailu na výstave v skla v Mníchove, v roku 1980 Cenu Glaspreis vo Švajčiarsku, nasledovalo ocenenie v Španielsku a v roku 1984 aj cena za sochárske dielo v Bratislave. Jeho tvorba zaznamenáva úspech na celom svete," doplnila Šulganová.

Výstavu Jána Zoričáka potrvá v Galérii Čadca do 31. októbra 2017, vstup do galérie je voľný.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:08

Maďari oslavujú sviatok zakladateľa štátu svätého Štefana
Svätý Štefan I., pôvodným menom Vajk, bol v období rokov 995-997 kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 997-1000 veľkokniežaťom Uhorska a od roku 1000 do roku 1038 bol prvým kráľom Uhorska.

sk
dnes 12:55

Pred desiatimi rokmi zomrela slovenská spisovateľka Hana Ponická
V roku 1977 sa Hana Ponická stala jednou zo signatárov a signatáriek Charty 77. Po tomto čine bola neustále sledovaná, nesmela publikovať, vylúčili ju zo zväzu a prepustili zo zamestnania.

sk
dnes 12:29

František Jozef I. súhlasil pred 155 rokmi so vznikom Matice
Súhlasom Františka Jozefa I. so stanovami Matice slovenskej boli 21. augusta 1862 odstránené posledné prekážky vzniku najvýznamnejšej kultúrno-spoločenskej inštitúcie v dejinách slovenského národa.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac