Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Kultúra

Argo získal podľa očakávania troch Oscarov, tromfol ho Pí a jeho život

Herec a režisér Ben Affleck s ocenením pre najlepšieho režiséra za film Argo Foto: TASR/AP

Jediným prekvapením galavečera bolo, keď kategóriu najlepší film v priamom vstupe z washingtonského Bieleho domu uviedla prvá dáma USA Michelle Obamová.

Los Angeles 25. februára (TASR) - Filmy Argo, Pí a jeho život a muzikál Les Misérables dominovali 85.ročníku udeľovania cien americkej filmovej akadémie, ktoré sa konalo v noci nadnes v Dolby Theatre v Los Angeles.

Výsledky hlasovania akademickej poroty, ktorá každoročne udeľuje prestížne filmové ceny Oscar, boli také predvídateľné, že jediným prekvapením galavečera bolo, keď kategóriu najlepší film v priamom vstupe z washingtonského Bieleho domu uviedla prvá dáma USA Michelle Obamová. Cenu potom odovzdával herec Jack Nicholson.

Najlepším filmom sa stal psychologický thriller Argo o tom, ako Hollywood pomohol CIA pri záchrane šiestich Američanov počas iránskej krízy, ktorý nakrútil Ben Affleck.

Argo síce získal troch Oscarov - za najlepší film, najlepší adaptovaný scenár a najlepší strih, ale v počte pozlátených sošiek nad ním vyhral film Pí a jeho život, ktorý porota ocenila ako najlepší v štyroch kategóriách.

Irán tvrdí, že udelenie Oscara filmu Argo je reklamou pre CIA

Irán dnes znevážil udelenie ceny Oscar v kategórii najlepší film psychologickému thrilleru Argo o tom, ako Hollywood pomohol spravodajskej službe CIA pri záchrane šiestich Američanov počas iránskej krízy.

Iránska štátna televízia dnes snímku, ktorú nakrútil Ben Affleck, označila za "reklamu pre CIA", zatiaľ čo mnohí Iránci vnímajú ocenenie ako politické vyhlásenie Ameriky k jej nelichotivému zobrazeniu udalostí po vypuknutí islamskej revolúcie v Iráne v roku 1979.

Ako pripomína agentúra AP, film Argo sa pritom v Iráne ani neobjavil v distribučnej sieti kín, ale tisíce ľudí ho videli na pirátskych kópiách DVD. Na čiernom trhu sa kópia DVD dá kúpiť za menej ako dolár.

Diskusia o filme Argo pritom svedčí o generačnej priepasti medzi tými Iráncami, ktorí sa zúčastnili alebo zažili islamskú revolúciu, a mladou generáciou s úplne iným názorom na túto časť iránskych dejín.

Kým 21-ročná študentka v rozhovore pre AP konštatuje, že chce "len vedieť, čo hovorí druhá strana," poslankyňa teheránskej mestskej rady Masúme Ebtekárová, ktorá bola medzi študentmi, čo v roku 1979 obsadili americké veľvyslanectvo a bola hovorkyňou študentov, tvrdí, že film zveličuje násilie v dave, ktorí v novembri 1979 útočil na komplex ambasády.

Skupinu 52 Američanov zadržiavali na ambasáde ako rukojemníkov 444 dní, pričom sa však hŕstke zo zamestnancov veľvyslanectva podarilo dostať pod ochranu kanadského veľvyslanca. Ich únik z obsadenej ambasády je hlavným motívom filmu Argo, ktorý nakrútil Ben Affleck.

Polooficiálna agentúra Mehr uviedla, že oscarový večer bol politicky motivovaný, keďže kategóriu najlepší film v priamom prenose z Bieleho domu uvádzala prvá dáma USA Michelle Obamová.

Iránska štátna televízia film označila za reklamu pre CIA a minister kultúry Mohammed Hosejní kritizoval Hollywood za to, že prekrútil časť dejín jeho krajiny v rámci toho, čo v Iráne označujú za tzv. soft war, čiže kultúrny vplyv Západu na Irán.

Film však bráni penzionovaný učiteľ Rezá Abbásí, ktorý revolúciu zažil na vlastnej koži: "Viem, že Hollywood obyčajne pozmeňuje realitu, aby bola atraktívnejšia pre filmových fanúšikov, ale Argo viac-menej zodpovedá realite".

Iní radoví Iránci sa domnievajú, že práve Argo poukazuje na to, že iránski filmári by mali venovať viac pozornosti témam z obdobia islamskej revolúcie. Umiernený denník Hamšárí napísal, že Argo sa sústreďuje "na kultúru a civilizáciu Iránu," ale pripomína, že Iráncom stojí za to vidieť ho, lebo je to "iný pohľad na udalosti, ktoré viedli ku kolapsu vzťahov medzi USA a Iránom."

"Je to čierny bod pre našu televíziu a filmový priemysel, že za tri desaťročia nevyrobili nič (o obsadení ambasády)," konštatuje denník.

Iránsky štátny filmový priemysel bojkotoval tohtoročné udeľovanie prestížnych Oscarov v dôsledku videoupútavky filmu zosmiešňujúceho proroka Mohameda, ktorá sa vlani koncom leta objavila na internete prostredníctvom YouTube a vyvolala veľké protesty v celom moslimskom svete.

Irán však vlani na oscarovom galavečere zaznamenal úspech, keď režisér Asghar Farhádí získal zlatú sošku v kategórii najlepší zahraničný film, čo bolo prvé takéto ocenenie pre Irán. Mesiac predtým - v januári 2012 - však iránske úrady nariadili nezávislému združeniu filmárov Dom kinematografie, aby po viac ako 20 rokoch existencie ukončil činnosť. Členom združenia bol aj Oscarom ocenený Farhádí.


Sošku za najlepší mužský herecký výkon si podľa očakávania odniesol britský herec Daniel Day-Lewis za stvárnenie postavy legendárneho a mýtmi opradeného prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna v rovnomennom filme režiséra Stevena Spielberga. Vďaka tomuto oceneniu sa Day-Lewis stal prvým hercom v dejinách, ktorý získal troch Oscarov v kategórii najlepší mužský herecký výkon.

V kategórii najlepší ženský herecký výkon bola súťaž napínavejšia, okrem iného aj vzhľadom na vekové rozpätie uchádzačiek - najmladšia bola deväťročná Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild) a najstaršia Emmanuelle Riva (Amour), ktorá sa v deň udeľovania Oscarov dožila 86 rokov.

Galéria: Udeľovanie Oscarov


Oscara si napokon odniesla Jennifer Lawrenceová za stvárnenie mladej vdovy-nymfomanky vo filme Silver Linings Playbook. Ako uvádzajú agentúry, Lawrenceová bola taká rozrušená, že na schodoch vedúcich k pódiu sa potkla a spadla. Neštandardnú situáciu však zvládla s prehľadom a s pomocou kolegu vstala a na pódiu si na vlastný účet zavtipkovala.

Oscara za najlepšiu réžiu si odnáša Ang Lee za snímku Pí a jeho život. Kritici uvádzajú, že tento film, ktorého hlavným hrdinom je počítačom vytvorený bengálsky tiger a prostredie je tiež vytvorené pomocou najnovšej počítačovej animácie, je príkladom technickej zručnosti. Porota ho ocenila aj ďalšími troma Oscarmi: v kategórii najlepšia fotografia, najlepšie špeciálne efekty a najlepšia filmová hudba.

Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Anne Hathawayová za postavu padlej Fantiny v muzikáli Les Misérables, kým v mužskej kategórii si Oscara odniesol rakúsky herec Christoph Waltz, ktorého režisér Quentin Tarantino angažoval do filmu Divoký Django.

Tarantino tiež z oscarového večera neodišiel naprázdno - získal sošku za najlepší pôvodný scenár.

Najlepším zahraničným filmom sa stala snímka Amour rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho, ktorý si odniesol prestížnu cenu aj z vlaňajšieho filmového festivalu v Cannes.

V kategórii najlepšia pieseň vyhrala Skyfall z rovnomenného filmu.

Cenu za najlepšie kostýmy si odnáša film Anna Kareninová, nakrútený podľa rovnomenného románu Leva Nikolajeviča Tolstého. V kategórii najlepší animovaný film vyhrala dobrodružná snímka Brave zo štúdia Pixar, ktoré si od zaradenia tejto kategórie odnieslo už sedem z 12 udelených Oscarov.

Ako najlepší dlhometrážny dokumentárny film porota ocenila hudobný portrét Searching for Sugar Man o tom, ako dvaja juhoafrickí hudobní fanúšikovia pátrajú po osude uznávaného autora piesní a speváka Sixta Rodrigueza, ktorý po nahraní dvoch albumov v 70. rokov zmizol a zomrel za zvláštnych okolností.

Slávnostné vyhlasovanie cien americkej filmovej akadémie uvádzal toho roku Seth MacFarlane.


Daniel Day-Lewis
Foto: TASR/AP
Day-Lewis získal Oscara za stvárnenie Abrahama Lincolna

Daniel Day-Lewis dnes vyhral Oscara v kategórii herec v hlavnej úlohe za svoje mimoriadne autentické stvárnenie amerického prezidenta Abrahama Lincolna v historickom filme Stevena Spielberga.

Day-Lewis sa tak stal prvým hercom, ktorému sa podarilo získať toto prestížne ocenenie v danej kategórii trikrát: v roku 1990 za rolu vo filme Moja ľavá noha a Čierna krv v roku 2008.

Britský herec sa pripravoval na úlohu Abrahama Lincolna rok a v roli Lincolna vystupoval nepretržite počas celej doby nakrúcania.

Scéna z filmu Lincoln
Foto: TASR/AP


Medzi ďalšími nominovanými boli Bradley Cooper (Terapia láskou), Hugh Jackman (Bedári), Joaquin Phoenix (The Master) a Denzel Washington (Let).




Christoph Waltz získal Oscara za postavu vo filme Divoký Django

Christoph Waltz
Foto: TASR
Christoph Waltz má dôvod byť vďačný Quentinovi Tarantinovi, keďže dnes získal svojho už druhého Oscara v kariére za účinkovanie v Tarantinovom filme, tentoraz za postavu uhladeného lovca ľudí vo filme Divoký Django.

Waltz získal svoju prvú Zlatú sošku za stvárnenie nacistu Hans Landu vo vojnovom filme Nehanební bastardi z roku 2009 z réžie Tarantina. Oba Oscary za tieto role - v roku 2010 i dnes - vyhral v kategórií najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

Slávnostné vyhlasovanie cien americkej filmovej akadémie uvádzal Seth MacFarlane.


Najlepším dokumentárnym filmom sa stal Searching for Sugar Man

Film Searching for Sugar Man švédskeho režiséra Malika Bendjelloula získal Oscara v kategórii dlhometrážny dokumentárny film.

Film zachytáva príbeh uznávaného, no takmer zabudnutého hudobníka z Detroitu Rodrigueza, ktorý sa vytratil z verejného života krátko po nahraní svojho albumu v 70. rokoch a nečakane získal verných fanúšikov v Južnej Afrike.

Medzi ďalšími nominovanými filmami boli tituly 5 Broken Cameras, The Gatekeepers, How to Survive a Plague a The Invisible War.

Spôsob hlasovania v kategórii dokumentárnych filmov sa tento rok mierne pozmenil tak, aby sa obmedzil počet nominácií málo známych filmov a aby jednotlivé nominácie mohla posudzovať väčšia skupina režisérov.