Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Krimi

VIDEO: Po piatich rokoch na úteku stojí Martin B. alias Rus pred súdom

Na snímke vpravo Martin B. (prezývaný Rus) počas hlavného pojednávania v prípade Róberta L. a jeho spoločníkov v Ústave na výkon väzby - Zbore väzenskej a justičnej stráže v Banskej Bystrici 9. decembra 2015. Foto: TASR - Branislav Račko

V októbri tohto roka ho chytila česká polícia v juhomoravskej obci Suchohrdly v okrese Znojmo pred domom, v ktorom žil s rodinou.

Banská Bystrica 9. decembra (TASR) - Za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici pokračovalo dnes odročené hlavné pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze zločineckého gangu sýkorovcov. Pred senát ŠTS sa po prvý raz od začiatku procesu v januári tohto roka postavil jeden z najvyšších členov gangu Martin B., prezývaný Rus. Do dnešného dňa súd konal voči nemu ako ujdenému. Obžalovaný priznal členstvo v gangu a dokonca aj trestný čin, z ktorého nie je obžalovaný. Mal robiť šoféra strelcom pri vražde Roberta Diniča.



Rus bol na úteku vyše päť rokov a bolo na neho vydaných niekoľko zatykačov. V októbri tohto roka ho chytila česká polícia v juhomoravskej obci Suchohrdly v okrese Znojmo pred domom, v ktorom žil s rodinou. Mal pri sebe falošné doklady. Krajský súd Brno rozhodol o jeho vydaní na Slovensko.

Martin B. už dostal právoplatný trest 21 rokov väzenia v inom procese, a preto ho po vydaní na Slovensko eskortovali rovno do Ústavu na výkon trestu v Banskej Bystrici.



Rus čelí pred senátom ŠTS obžalobe v kauze vrážd z rokov 1998 a 1999 - za účasť na vražde Miloša Piliara a tiež za pomoc pri vražde Dalera Hlavačku a Romana Deáka. Ostatných obžalovaných, Róberta L., prezývaného Kýbel, Jozefa R. alias Potkana, ktorý je vo väzbe v Maďarsku, Alojza K., prezývaného Lojzo Čistič, Ivana C., známeho ako Vinco-Vincko a Martina K., ktorému hovoria Rybička, špeciálna prokuratúra viní aj v prípadoch vrážd Eduarda i Roberta Diničovcov a Alojza Házyho. Rus má podobne ako ostatní obžalovaní na krku aj zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sýkorovcov, čo vo svojej dnešnej výpovedi nepoprel. Podrobne vypovedal o všetkých vetvách sýkorovcov, kde "operovali", kto bol ich členom, aj ako si delili výpalné a peniaze za vraždy.

Obžalovaný priznal, že bol členom gangu od roku 1997. Počúval príkazy Petra Havašiho, prezývaného Havel (zastrelili ho v roku 2004), ktorý bol šéfom jednej z vetiev sýkorovcov alebo plnil pokyny od najvyššie postaveného bossa sýkorovcov Róberta L. V rokoch 2004 až 2006 sa chcel pomaly stiahnuť a so svojimi komplicmi sa už nemal chuť kontaktovať, mal iné aktivity.

"Z tejto partičky sa neodchádza, iba vieš kam... Panoval tam strach, každý bez mihnutia oka išiel urobiť to, čo od neho Róbert L. chcel. Nikto nikomu neveril," takto si mal Kýbel podľa Martina B. udržovať disciplínu v gangu. Inak by zavolal Vincka a "to sa hneď vedelo, ako to myslí, keďže on bol jeho dvorný hrobár".

Rus priznal, že napomáhal pri vražde Piliara, ktorú si mal u Róberta L. údajne objednať bývalý boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Č., aby proti nemu nemohol vypovedať. Priznal tiež, že viezol strelcov Jozefa R. a ďalšieho sýkorovca Jurija F. k Deákovej vražde a odviezol ich aj po streľbe. Poprel však, že by figuroval ako šofér v prípade vraždy Hlavačku. Zato sa však priznal, že šoféroval auto, keď išli zastreliť Roberta Diniča, z čoho ani nie je obžalovaný. Podľa neho strelcami bol Jozef R. a Ivan C.

Martin B. bol na úteku vyše päť rokov a za to mu vraj po celý ten čas platil Róbert L. pravidelne 1500 eur. Ušiel vo februári 2010 po tom, ako mu práve Kýbel dal echo, že ho idú zatknúť. Najprv odletel do Egypta, kde bol osem až desať dní, potom odletel do Stuttgartu a odtiaľ odišiel do Čiech, kde sa celé roky skrýval. Rusovi v tomto procese hrozí doživotie.

Očakáva sa, že pred senát ŠTS sa v dohľadnom čase postaví aj najvyššie postavený boss sýkorovcov Róbert L., ktorý je podľa dnešných slov jeho obhajcu ešte stále vo väzbe v Nemecku.