Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Krimi

Princezná Cristina opäť predstúpila pred súd

Na snímke španielska princezná Cristina sedí v súdnej sieni počas súdneho pojednávania v Palma de Mallorca 11. januára 2016. Sestra španielskeho kráľa Filipa VI. čelí obvineniam z daňového podvodu. V prípade usvedčenia hrozí princeznej až 8-ročný trest vo väznici s najprísnejším režimom. Foto: TASR/AP

Obžaloba uvádza, že Cristina ako členka predstavenstva nadácie Nóos v rokoch 2007 a 2008 údajne napomáhala neplateniu daní z príjmu.

Palma de Mallorca 9. februára (TASR) - Španielska princezná Cristina dnes opäť predstúpila pred súd, aby spoločne s ďalšími 17 osobami vrátane svojho manžela čelila viacerým obvineniam - od úniku daní až po spreneveru.

Súdne pojednávanie začalo dnes vypočúvaním prvých obžalovaných. Ich výpovede sú naplánované do 26. februára. Princezná Cristina by mala svedčiť medzi poslednými, zatiaľ však nie je známe, v ktorý deň.

Infantka Cristina čelí dvom obvineniam z daňových podvodov v súvislosti so svojou činnosťou v charitatívnej nadácii Nóos. Je tak vôbec prvým členom španielskej kráľovskej rodiny od obnovenia španielskej monarchie v roku 1975, ktorý predstúpil pred súd, aby sa zodpovedal z trestného činu.

Obžaloba uvádza, že Cristina ako členka predstavenstva nadácie Nóos v rokoch 2007 a 2008 údajne napomáhala neplateniu daní z príjmu. Ona sama tvrdí, že o machináciách nič nevedela a vo finančných otázkach plne dôverovala svojmu manželovi Iňakimu Urdangarínovi, ktorá nadáciu Nóos viedol.

Urdangarín je obvinený zo sprenevery približne šiestich miliónov eur verejných financií prostredníctvom uvedenej nadácie, za čo preňho obžaloba žiada až 20 rokov väzenia.

Španielsky kráľ Filip VI. v súvislosti s touto kauzou odobral svojej 50-ročnej sestre titul vojvodkyne z Palmy de Mallorca. Infantka Cristina je v poradí šiestou v línii následníctva na španielsky trón.

Súdny proces s bývalým vojvodom a vojvodkyňou z Palmy sa koná v metropole ostrova Malorka za veľkej pozornosti médií. Tie svojho času, počas predbežného vyšetrovania prípadu v rokoch 2011-14, priniesli o nákladnom živote manželského páru veľmi podrobné informácie, ktoré nahnevali radových Španielov zápasiacich vtedy čase s dôsledkami hospodárskej krízy, keď v krajine bola 27-percentná nezamestnanosť.

Kauza bola zrejme aj jedným z dôvodov abdikácie kráľa Juana Carlosa v prospech svojho jediného syna Felipeho, ktorý na trón nastúpil v roku 2014.