Knihy

Na Slovensku vychádza ďalšia kniha tureckého autora Orhana Pamuka

TASR, 15. júna 2017 12:53

Noviny Independent označili Pamuka za jedného z mála autorov, ktorý píše ešte lepšie po tom, ako získal Nobelovu cenu.

Uznávaný turecký spisovateľ a laureát Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk. Foto: TASR/AP
Bratislava 15. júna (TASR) - Na slovenský knižný trh prichádza ďalší titul tureckého autora Orhana Pamuka, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Román Čosi čudné vo mne je Pamukov deviaty v poradí a šiesty v slovenskom preklade.

Príbeh sa odohráva v Istanbule a jeho hlavným protagonistom je Mevlut, ktorý ako 12-ročný prišiel z Anatolie do hlavného mesta. Rozprávač dokumentuje dospievanie chlapca a premeny mesta v rokoch 1969 až 2012.

Noviny Independent označili Pamuka za jedného z mála autorov, ktorý píše ešte lepšie po tom, ako získal Nobelovu cenu, a pripomínajú, že najlepší autori nie sú nutne tí, ktorých si obľúbime po prvom čítaní: "Ak sa vám Pamukove knihy v minulosti nepáčili, tak Čosi čudné vo mne môže byť tým románom, ktorým si vás získa."

Orhan Pamuk (1952) sa narodil v Istanbule, študoval na Inštitúte žurnalistiky Istanbulskej univerzity. V roku 1985 odišiel do USA a pôsobil na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, krátko aj na univerzite v Iowe. Pozornosť vzbudil už románovým debutom Dževdet Bej a synovia (1982), ktorý v Turecku získal literárnu cenu Millayet a Cenu Orhana Kemala. Medzinárodne sa preslávil knihou Biela pevnosť (1985). Okrem románov (Nový život, Moje meno je Červená, Čierna kniha, Múzeum nevinnosti, Tichý dom) píše aj eseje. Je nositeľom viacerých prestížnych literárnych cien vrátane Nobelovej ceny za literatúru, ktorú dostal v roku 2006. Časopis Time ho zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta. Pamukove romány boli preložené do vyše 60 jazykov. Žije v Istanbule.

TASR informovala Alexandra Petrášová z vydavateľstva Slovart.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 10:47

Kniha Najkrajšie mestské prechádzky uvádza aj menej známe zaujímavosti
Putovanie každým z 39 miest začína autor na železničnej prípadne autobusovej stanici. Ich pozoruhodnosti dopĺňa najvýznamnejšími tradičnými slávnosťami, festivalmi a ďalšími podujatiami.

sk
18. augusta 2017 6:00

Talent mladého básnika Jána Capka vyzdvihol aj Andrej Sládkovič
Po predčasnej smrti jeho básne zozbieral spisovateľ Andrej Trúchly-Sytniansky a vydal v roku 1868 pod názvom Sirôtky s úvodnou básňou od Andreja Sládkoviča - Nad mohylou Janka Capku.

sk

Téma TASR


Historický kalendár

dnes
Anabela

Ženské meno Anabela vzniklo spojením mien Anna a Bella, alebo spojením Anna a Sibyla, alebo z latinského mena Amabel, čo v preklade znamená "hodná lásky", "milá", "ľúbezná". Na Slovensku ...Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac