< sekcia KHL

Slovan zdolal Vladivostok 1:0, rozhodol Barker, čisté konto Štěpánka

Na snímke vpravo Jan Buchtele (Slovan), uprostred brankár Ivan Nalimov a Anton Volčenkov (obaja Admiral) počas hokejového stretnutia KHL Slovan Bratislava - Admiral Vladivostok 28. novembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Český brankár kryl všetkých 30 súperových striel.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zakončili päťzápasovú domácu sériu v KHL tesným víťazstvom 1:0 nad Admiralom Vladivostok. Jediný gól "belasých" strelil na začiatku tretej tretiny v presilovke kanadský obranca Cam Barker. Vynikajúci výkon podal v bránke domácich Jakub Štěpánek, zásluhou ktorého si bratislavský klub prvýkrát v sezóne udržal čisté konto. Český brankár kryl všetkých 30 súperových striel.

Slovanisti tak bodovali aj v záverečnom stretnutí v rámci päťzápasovej domácej šnúry, z ktorej vyťažili 12 z 15 možných bodov. V tabuľke Západnej konferencie poskočili na 11. miesto, keď o jeden bod predbehli Viťaz Podoľsk, na ôsmy Čerepovec strácajú 15 bodov.

Zverencov trénera Eduarda Zankovca po štvordňovom voľne čaká päťzápasový výjazd na klziskách súperov, odštartujú ho v nedeľu 3. decembra na ľade Dinama Riga (16.00 SEČ).

KHL - základná časť:

Slovan Bratislava - Admiral Vladivostok 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 42. Barker (Meszároš, Řepík). Rozhodovali: Kislov, Birin – Šalagin, Šišlo (všetci Rus.), vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše Kašpar 10 min za napadnutie zozadu, Viedenský za krosček - Sabolič a Nalimov 10 min za nešport. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 7564 divákov.

Slovan Bratislava: Štěpánek – Ebert, Sersen, Després, Barker, Meszároš, Bačik, Voráček - Řepík, Viedenský, Kašpar – Genoway, Boychuk, Réway – Skalický, Šťastný, Šerbatov – Buchtele, Sádecký, Hrnka

Admiral Vladivostok: Nalimov – Blum, Mamašev, Volčenkov, Miščenko, Gluchov, Mnacjan, Kurašov – Sabolič, St. Pierre, Tkačov – Krasnoslobodcev, Sajustov, Manukjan – Fiščenko, Makarenko, Kazakov – Sergejenko, Machanovskij, Butuzov – Gičibekov

V úvode zápasu mal trochu viac z hry Admiral, postupne sa však vyrovnala. Oba tímy si predovšetkým dávali pozor na chyby v obrane a vypracovali si v prvej tretine minimum vyložených gólových príležitostí. V 9. minúte mohol otvoriť skóre po nájazde z pravej strany Kazakov, no nenamieril presne, rovnako ako na druhej strane Řepík. V 15. min sa dostali hostia do rýchleho prečíslenia 2 na 1, Meszároš v poslednej chvíli v páde vypichol puk váhajúcemu Butuzovovi.

Zápas postupne naberal na tempe, na začiatku druhej časti mal dobrú možnosť na skórovanie Šťastný, no obrana Admiralu stihla jeho pokus zblokovať. Skóre sa nemenilo ani po nebezpečnej strele Viedenského. Hru potom začali kúskovať časté vylúčenia, takže sa odvíjala v nerovnovážnom počte hráčov. Výborné ťahy ukazoval v drese Slovana najmä Řepík, v 35. minúte prešprintoval okolo Mamaševa, no bekhendom nedokázal prekvapiť Nalimova. Najväčšiu šancu zápasu mal potom Sajustov v presilovke Admiralu po prihrávke Tkačova, Štěpánek sa však stihol premiestniť a priestor pri druhej žŕdke vykryť. Český brankár potom fantasticky betónom zlikvidoval aj šancu Tkačova. Bodku za tretinou dalo rýchle prečíslenie Slovana zakončené strelou Eberta do hrude Nalimova.

Domáci si to vynahradili v 42. minúte, keď Barker v presilovke po prihrávke Meszároša delovkou prestrelil brankára Admiralu a ukončil čakanie na prvý gól - 1:0. Slovan to nakoplo, dobré šance na zvýšenie náskoku mal Kašpar, ale nevyužil ich. Na opačnej strane nedokázali Štěpánka prekonať Butuzov a Kazakov. Domáci sa s pribúdajúcim časom zatiahli viac dozadu a nechali tvoriť súpera. V 54. minúte Hrnka v šanci obišiel Nalimova, ale nedokázal zasunúť puk do prázdnej bránky. Admiral sa nadýchol k záverečnému náporu, v 55. min Štěpánek zachránil svoje mužstvo pred takmer istým gólom, keď kryl tutovku Mamaševa. V závere sa "belasým" otvárala cesta k brejkom, Šerbatov a ani Skalický ich ale nepremenili v gólovú poistku. Hostia to v závere skúsili v šestici bez brankára, ale Slovan si už tesné víťazstvo postrážil.

Jakub Štěpánek, brankár Slovana, prvá nula v sezóne: "Ťažký zápas, druhý počas dvoch dní. Už sme chvíľami ťahali nohy. Bolo to také úporné, našťastie sme to na konci ubránili a vyhrali sme. Veľa som toho v noci nenaspal, pomohlo mi, že som si pospal aj poobede a nakoniec som sa cítil ešte lepšie ako v pondelkovom zápase. Keby som povedal, že nám v domácej sérii 12 bodov z maximálneho počtu 15 nestačí, bol by som asi nenažraný. Dvanásť bodov je super."

Marek Viedenský, útočník Slovana: "Bol to veľmi ťažký zápas, od prvej minúty až do poslednej. Tímy hrali 'hore-dole hokej', pre oko divákov to bol fajn. Možno tam bolo pár hluchých momentov. Vďaka jednému gólu a vynikajúcemu výkonu Jakuba Štěpánka sme vyhrali. Dva zápasy za dva dni som hral naposledy v reprezentácii, zvykol som tak hrať aj v zámorí v juniorke a AHL, v KHL to však nie je zvyčajné."

Eduard Zankovec, tréner Slovana: "Bol to náročný zápas. Po strelenom góle sme sa v tretej tretine viac stiahli do obrany, záverečných 10 minút bolo ťažkých, ale bránili sme dobre, zblokovali sme množstvo striel. Predviedli sme dobrý výkon v oslabeniach a výborne nám zachytal náš brankár. Admiral mal dostatok šancí, ale brankár nás podržal."

Fredrik Stillman, tréner Admiralu: "V prvom rade by som chcel pogratulovať Slovanu, ktorý bol lepší a zaslúžil si vyhrať. My sme sa nedokázali poriadne sústrediť, mali sme zbytočne veľa hlúpych vylúčení a hrali sme slabo. Mali by sme sa pozrieť do zrkadla. Musíme sa teraz lepšie pripraviť na ďalší zápas."