Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Import

Čínska pobrežná stráž zaútočila vodným delom na filipínsku loď

Na snímke z videa zverejnenou Filipínskou pobrežnou strážou, filipínske plavidlo Unaizah May 4 (vpredu) je atakované vodnými delami z lode čínskej pobrežnej stráže (vzadu) pri plytčine Second Thomas Shoal neďaleko Spratlyho ostrovov v Juhočínskom mori 23. marca 2024. Foto: TASR/AP

Čínska pobrežná stráž obhajovala svoje kroky ako zákonnú reguláciu, zadržanie a vypudenie cudzieho plavidla, ktoré sa pokúsilo násilne narušiť čínske vody.

Manila 24. marca (TASR) – Traja príslušníci filipínskych ozbrojených síl utrpeli zranenia po tom, ako v sobotu loď čínskej pobrežnej stráže v Juhočínskom mori zaútočila vodným delom na filipínsku loď. V nedeľu to vyhlásil filipínsky poradca pre národnú bezpečnosť Eduardo Ano. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Filipínska loď Unaizah May 4 viezla zásoby na základňu BRP Sierra Madre. Ide o vyradenú loď pri atole Second Thomas Shoal (Druhá Thomasova plytčina) v Juhočínskom mori.

"Bola to iba obyčajná misia na obmenu personálu a doplnenie proviantu a pozrite sa na reakciu Číňanov," vyhlásil Ano pred reportérmi podľa prepisu záznamu, ktorý mala AFP k dispozícii.

Lode čínskej pobrežnej stráže v sobotu v Juhočínskom mori loď Unaizah May 4 zablokovali a ťažko ju poškodili vodným delom, vyhlásila v sobotu filipínska armáda. Útok trval približne hodinu, poškodená loď spolu so sprievodnou loďou filipínskej pobrežnej stráže, ktorá jej prišla na pomoc, však napriek poškodeniu misiu dokončili.

USA, ktoré majú s Filipínami uzatvorenú zmluvu o vzájomnej obrane, čínsky útok ostro odsúdili. "(Čínske) kroky destabilizujú oblasť a jasne potvrdzujú pohŕdanie medzinárodným právom," vyhlásil hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. Zároveň potvrdil, že Washington dodrží svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy s Manilou.

Čínska pobrežná stráž obhajovala svoje kroky ako zákonnú reguláciu, zadržanie a vypudenie cudzieho plavidla, ktoré sa pokúsilo násilne narušiť čínske vody. Čína si dlhodobo nárokuje väčšinu Juhočínskeho mora a ignoruje pritom nároky ostatných štátov vznášané na základe medzinárodného práva.