Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Import

Čína odmietla obvinenia zo špionáže v Nemecku

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Vyšetrovatelia na západe Nemecka zatkli v pondelok troch nemeckých občanov pre podozrenie zo špionáže pre Čínu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Berlín 23. apríla (TASR) - Čínske veľvyslanectvo v Berlíne v pondelok "dôrazne" odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Vyšetrovatelia na západe Nemecka zatkli v pondelok troch nemeckých občanov pre podozrenie zo špionáže pre Čínu. Obvinili ich zo zhromažďovania informácií o technológiách, ktoré by sa dali použiť na vojenské účely.

"Vyzývame nemeckú stranu, aby prestala zneužívať obvinenie zo špionáže na politickú manipuláciu obrazu Číny a očierňovanie Číny," uviedlo veľvyslanectvo vo vyhlásení zaslanom štátnej tlačovej agentúre Sinchua.

Zadržanú trojicu vo vyhlásení identifikovali iba ako Herwiga F., Inu F. a Thomasa R., pričom posledného menovaného prokurátori opísali ako agenta – zamestnanca čínskeho ministerstva pre štátnu bezpečnosť.

Podľa nemeckej prokuratúry existuje "silné podozrenie, že pracovali pre čínsku tajnú službu" v období od júna 2022. Pekingu údajne poskytli technológie, ktoré mohli byť použité na vojenské účely.

Podozriví prostredníctvom svojej spoločnosti uzavreli dohodu o spolupráci s nemenovanou univerzitou v Nemecku. Súčasťou kontraktu bola príprava štúdie pre čínskych zmluvných partnerov o častiach strojov, ktoré sa môžu používať na prevádzku výkonných lodných motorov určených napríklad pre bojové plavidlá.

Vo vyhlásení spolkovej prokuratúry sa uvádza, že trojica tiež zakúpila špeciálny laser z Nemecka v mene a za úhradu od čínskeho ministerstva a bez povolenia ho vyviezla do Číny.

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz minulý týždeň navštívil Čínu, kde apeloval na Peking, aby zaručil nemeckým firmám rovnaký prístup na trh. Tlmočil tiež znepokojenia Európskej únie v súvislosti s čínskou hospodárskou politikou a podporou Ruska.