Tatar prvou hviezdou zápasu, gólom pomohol Detroitu k víťazstvu

Tomáš Tatar skóruje počas druhej tretiny zápasu Detroitu so St. Louis Blues vo štvrtok, 15. januára 2015 v St. Louis. Na snímke hráči St. Louis Blues, brankár Brian Elliott a obranca Jay Bouwmeester. Foto: TASR/AP

Na ľade St. Louis Blues zvíťazil Detroit 3:2 po predĺžení.

New York 16. januára (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar prispel jedným gólom k víťazstvu svojho Detroitu v nočnom zápase NHL na ľade St. Louis Blues 3:2 po predĺžení. Pre dvadsaťštyriročného krídelníka to bol 18. gól v sezóne a celkovo má na konte 29 bodov. V nadstavenom čase rozhodol o triumfe "červených krídiel" necelé tri sekundy pred záverečnou sirénou Pavel Dacjuk.

Tatar skóroval 56 sekúnd pred druhou sirénou, presne minútu po zásahu Joakima Anderssona a poslal Red Wings do vedenia 2:0. Vo forme hrajúci slovenský útočník sa na hranici bránkoviska dostal k odrazenému puku, rýchlo si ho prehodil na bekhend a zavesil. Dvadsaťštyriročný Tatar je už len jeden gól od vyrovnania svojho maxima, keď v minulej sezóne zaznamenal v 73 zápasoch 19 presných zásahov. Slovenský útočník skóroval druhýkrát za sebou, bodoval v treťom zápase v rade a stal sa prvou hviezdou duelu. Detroit dvojgólové vedenie neudržal a Alexander Steen poslal gólom z poslednej minúty duel do predĺženia. V ňom úradoval Dacjuk, ktorý strelil svoj siedmy zásah v predĺžení v kariére. Puk po jeho strele švihom skončil v bránke Briana Elliotta 2,2 sekundy pred koncom.

"Počul som ako z lavičky kričia, že päť sekúnd a okamžite som strieľal. Videl som, že puk skončil v sieti, ale nebol som si istý, či som to stihol," povedal magický ruský útočník, ktorý v 65 zápasoch proti Blues zaznamenal 75 bodov. St. Louis ukončilo päťzápasovú sériu víťazstiev. V drese Detroitu opäť chýbal pre zranenie slovenský útočník Tomáš Jurčo.

Tuukka Rask umlčal strelcov New Yorku Rangers a pomohol Bostonu k piatemu víťazstvu za sebou. Fínsky brankár chytil všetkých 30 striel "jazdcov", ktorí neskórovali v druhom zápase v rade, čo sa im naposledy stalo v marci 2013. "Na začiatku som mal zopár náročných zákrokov, ktoré mi vyšli a naštartovali ma. Cítil som sa dnes v bránke výborne," povedal pre zámorské médiá Rask po 25. shutoute v kariére. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral viac ako 23 minút, zaznamenal plusový bod a dve strely. Vedenie Bruins oznámilo, že 18-ročný český útočník David Pastrňák, ktorý sa v predchádzajúcich dvoch zápasoch blysol štyrmi gólmi, zostane do konca sezóny v NHL a klub mu ponúkne nováčikovskú zmluvu. Doteraz hral šikovný hokejista na vstupný kontrakt, s ktorým ale môže odohrať maximálne 9 zápasov a práve tento s Rangers bol jeho deviaty. Ak by si ho Boston nenechal, musel by dohrať sezóne na farme.

Minnesota zastavila sériu šiestich prehier, k čomu jej pomohol nový brankár a skvelá útočná produkcia. Wild vyhrali na ľade druhého najslabšieho tímu NHL Buffala 7:0, keď vo svojom debute po príchode z Arizony vychytal čisté konto Devan Dubnyk. "Buffalo malo hneď na začiatku šancu, Dubnyk ju však zneškodnil a to nám pomohlo. Bol v bránke veľký, pôsobil isto, dobrý štart," povedal tréneri Wild Mike Yeo. Prvýkrát strelil gól proti svojmu tímu Thomas Vanek, keď na konci prvej tretiny zvýšil na 2:0. V drese Sabres odohral viac ako 15 minút slovenský obranca Andrej Meszároš, ale na jeho konto pribudli len tri mínusky. Sabres prehrali deviaty zápas v riadnom čase za sebou, takúto negatívnu sériu naposledy zaznamenali v sezóne 2006/2007 hokejisti Edmontonu Oilers.

"Žraloci" zo San Jose odštartovali sedemzápasovú sériu domácich zápasov úspešne, keď zdolali Toronto 4:1. Víťazný gól strelil Patrick Marleau a ukončil tak 16 zápasové čakanie na presný zásah. Najlepší strelec v histórii San Jose dal svoj 445. gól v kariére a dostal sa na 60. miesto v historických tabuľkách. Marleau dal zároveň 86. víťazný gól a vyrovnal sa na 19. mieste legendám Joe Sakicovi a Pierrovi Turgeonovi. V drese Maple Leafs sa predstavil slovenský útočník Richard Pánik, ktorý strávil na ľade viac ako 16 minút a zaznamenal len mínusku.

V kanadskom derby vyhrala Ottawa nad Montrealom 4:1 a prerušila tak Canadiens šesťzápasovú víťaznú sériu na súperových klziskách. "Do zápasu sme vstúpili katastrofálne, prvá tretina bola asi naša najhoršia v sezóne," povedal tréner Montreal Michel Therrien, ktorý doprial oddych brankárskej jednotka Careymu Priceovi a ôsmykrát v sezóne nastúpil Dustin Tokarski. Jediný gól Montrealu strelil Max Pacioretty, ktorý skóroval v šiestom zápase za sebou. Podobný kúsok sa v drese Canadiens naposledy podaril Denisovi Savardovi v roku 1991.

Florida s Tomášom Kopeckým v zostave nestačila na Colorado a prehrala 2:4. Slovenský útočník nastúpil v štvrtej formácii a počas takmer 12 minút na ľade sa do štatistík nezapísal. Brankár Semjon Varlamov zaznamenal 30 zákrokov a tešil sa z 89. víťazstva v drese Colorada, čím v klubových zápisoch vyrovnal na štvrtom mieste Davida Aebischera. Na prvom mieste je tréner "lavín" Patrick Roy s 282 víťazstvami. Triumf Colorada poistil do prázdnej bránky veterán Jarome Iginla, pre ktorého to bol 573. gól v kariére. V historických tabuľkách sa dotiahol na 20. miesto, ktoré doteraz sám okupoval Mike Bossy.

Vancouver vyhral vo Philadelphii 4:0 a zastavil sériu troch prehier. Brankár Ryan Miller zaznamenal 30 úspešných zákrokov a tešil sa z 33. shutoutu v kariére. Flyers neskórovali v druhom zápase za sebou. Tampa Bay otočila zápas s Edmontonom a vďaka dvom gólom českého útočníka Ondřeja Paláta v tretej tretine zdolala najhorší tím NHL 3:2. Fantastický zápas odchytal český brankár Ondřej Pavelec, ktorý zaznamenal v Dallase 46 úspešných zákrokov a pomohol Jets k víťazstvu 2:1. Pavelec inkasoval necelé dve minúty pred koncom z 45. strely Dallasu. Najviac práce mal v druhej tretine, v ktorej čelil 22 strelám. "Plamene" z Calgary skórovali trikrát v tretej tretine a vyhrali na ľade Arizony 4:1. Nad Coyotes vyhrali štvrtýkrát za sebou.

Sumáre NHL:

BOSTON - NY RANGERS 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 4. Bergeron (Hamilton), 23. Krejčí (Krug, McQuaid), 50. Eriksson (Krug, Miller). Brankári: Rask - Talbot, strely na bránku: 32:30, 17.565 divákov.

BUFFALO - MINNESOTA 0:7 (0:2, 0:3, 0:2)
Góly: 6. Parise (Koivu, Pominville), 20. Vanek (Koivu, Pominville), 26. Brodziak (Haula), 30. Dumba (Pominville, Parise), 39. Spurgeon (Blum, Carter), 45. Cooke (Brodziak), 59. Haula (Vanek, Folin). Brankári: Enroth - Dubnyk, strely na bránku: 18:37, 18.963 divákov.

PHILADELPHIA - VANCOUVER 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Góly: 7. Bonino (Matthias, Stanton), 14. H. Sedin (D. Sedin, Burrows), 22. Vrbata (H. Sedin, D. Sedin), 22. Hansen (Edler). Brankári: Miller - Emery (22. Zepp), strely na bránku: 30:22, 19.571 divákov.

OTTAWA - MONTREAL 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Góly: 2. Zibanejad (Hoffman, Ryan), 17. Pageau (Michálek, Stone), 23. Karlsson (Michálek, Pageau), 60. Condra (Gryba, Legwand) – 15. Pacioretty (Gallagher, Plekanec). Brankári: Anderson - Tokarski, strely na bránku: 35:26, 19.893 divákov.

TAMPA BAY - EDMONTON 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Góly: 28. Stamkos (Carle, Garrison), 42. Palát (Kučerov, Johnson), 52. Palát (Johnson, Nesterov) – 14. Pouliot (Nugent-Hopkins), 40. Pouliot (Hall, Nugent-Hopkins). Brankári: Bishop - Scrivens, strely na bránku: 19:32, 18.609 divákov.

FLORIDA – COLORADO 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Góly: 6. Ekblad (Campbell, Bjugstad), 34. Barkov (Boyes, Huberdeau) – 3. Barrie (Mitchell, Guenin), 34. Landeskog (O'Reilly), 52. Holden (Tanguay, Barrie), 60. Iginla (Tanguay). Brankári: Luongo - Varlamov, strely na bránku: 32:29, 9584 divákov.

ST. LOUIS - DETROIT 2:3 pp (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)
Góly: 44. Backes (Bouwmeester, Shattenkirk), 60. Steen (Pietrangelo, Tarasenko) – 39. Andersson (Miller, Glendening), 40. TATAR (Ericsson, Sheahan), 65. Dacjuk (Quincey, DeKeyser). Brankári: Elliott - Mrázek, strely na bránku: 27:24, 18.543 divákov.

DALLAS - WINNIPEG 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 59. Daley (Roussel, Spezza) – 4. Frolík (Perreault), 48. Kane (Stuart). Brankári: Lindbäck - Pavelec, strely na bránku: 47:22, 16.221 divákov.

ARIZONA - CALGARY 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Góly: 33. Boedker (Yandle, Chipchura) – 22. Bäcklund (Gaudreau, Wideman), 45. Jones (Bouma, Brodie), 56. Giordano (Monahan, Bouma), 59. Monahan (Wideman, Jones). Brankári: Smith - Ortio, 28:25, 12.982 divákov.

SAN JOSE - TORONTO 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
Góly: 9. Kennedy (Dillon, Braun), 10. Marleau (Nieto, Braun), 60. Wingels (McGinn, Sheppard) – 12. Polák (Santorelli, Winnik). Brankári: Niemi - Reimer, strely na bránku: 42:25, 17.562 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 16:23 1 0 1 1 2 2

Zdeno Chára (Boston) 23:10 0 0 0 1 2 0

Tomáš Kopecký (Florida) 11:50 0 0 0 0 1 0

Andrej Meszároš (Buffalo) 15:12 0 0 0 -3 0 0

Richard Pánik (Toronto) 16:17 0 0 0 -1 0 0

(legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov)