Slovan na kolenách, so Soči doma prehral 3:5

Brankár Slovana Johan Backlund inkasuje gól v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - HC Soči 15. januára 2015 v Bratislave. Prizerajú sa jeho spoluhráči zľava Rok Tičar, Žiga Jeglič a Martin Štajnoch. Foto: TASR/Michal Svítok

"Belasí" sa tak prepadli na 13. priečku Západnej konferencie, na postupovú ôsmu strácajú päť bodov.

Moskva/Bratislava 15. januára (TASR) - Bratislava 15. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava prehrali vo štvrtkovom úvodnom stretnutí štvorzápasovej domácej série s priamym konkurentom v boji o play off HK Soči 3:5. "Belasí" sa tak prepadli na 13. priečku Západnej konferencie, na postupovú ôsmu strácajú päť bodov.

Slovan sa ujal vedenia v 13. minúte, keď Hudáček premenil svoj únik a skóroval v treťom zápase za sebou. Hostia však vyrovnali už o necelé dve minúty zásluhou Krikunova. Potom prišli hluché minúty a zápas dostal tempo až v druhej polovici. Na sklamanie domácich sa presadili hostia a to hneď dvakrát v 37. minúte. Najprv ich poslal do vedenia Petersson a vzápätí upravil na 3:1 pre Soči Radulov. V 42. minúte zvýšil Emmerton. Slovan však dostal šancu v podobe päťminútovej presilovky, ktorú premenil Vondrka. V 53. minúte znížil na rozdiel jediného gólu Tičar, no domácim sa už nepodarilo vyrovnať. V závere inkasovali do prázdnej bránky z hokejky Peterssona.

Zverenci trénera Petriho Matikainena sa najbližšie predstavia v sobotu 17. januára o 17.30 h proti Dinamu Moskva. Domáci šnúru uzavrú duelmi s Dinamom Minsk a Atlantom Mytišči.

Slovan Bratislav - HK Soči 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)

Góly: 13. Hudáček (Starosta, Luža), 52. Vondrka (Bartovič, Sersen), 53. Tičar (Štajnoch) - 15. Krikunov (Kosticyn, Kriukov), 37. Petersson (Emmerton, Whitney), 37. Radulov (Wärn), 42. Emmerton (Petersson), 60. Petersson. Rozhodcovia: Kiseľov, Čerenkov - Balodis, Golovľov, vylúčení: 4:1 na 2 min, navyše: Järvinen 5+DKZ za úder kolenom, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8487 divákov.

HC Slovan Bratislava: Backlund – Luža, Sersen, Štajnoch, Barker, Starosta, Kozák, Brejčák – Bartovič, Surový, Nagy – Hudáček, Murley, Vondrka – Jeglič, Tičar, Ölvecký – Kudrna, Šťastný, Lunter - Rehák

HK Soči: Pöpperle – Whitney, Ščitov, Koledov, Pervyšin, Derľuk, Wilson, Järvinen – Kosticyn, Ignatuškin, Krikunov – Wärn, Emmerton, Petersson – Ľudučin, Sčastlivyj, Radulov – Krutov, Kriukov, Ščerbina

Hlas po zápase:
Petri Matikainen, tréner Slovana: "Je to škoda. Prvé dve tretiny sme boli nervózni, mali sme zlý pohyb. Soči hralo dobre a disciplinovane. Mám pocit, že sme cítili veľký tlak. Na konci druhej tretiny sme mali výpadok a dostali sme dva rýchle a lacné góly. To bol najslabší moment v zápase. Musím sa zamyslieť nad tým, čo som dnes spravil zle v príprave. Ale stále sme v hre o play off. Netík nehral, lebo mal infekciu oka."

Michal Vondrka, útočník a strelec druhého gólu Slovana: "Škoda, že nám to dnes nevyšlo. V závere sa nám podarilo zápas zdramatizovať, mám pocit, že Luža trafil aj žŕdku. Za stavu 1:4 už veľa ľudí neverilo, že sa nám to podarí dotiahnuť. Na nohy nás postavila päťminútová presilovka. Naštartovali sme sa, ale už to nestačilo."

Ladislav Nagy, útočník Slovana: "Čakali na naše chyby. My sme ich spravili a oni dávali góly. Doma nám to nejde, nevieme tvoriť. Neviem, prečo nehráme rovnako ako vonku, kde zbierame body. Ľudia od nás očakávajú, že budeme tvoriť. Musíme si však povedať otvorene, že mužstvo na to nemáme."

Martin Štajnoch, obranca Slovana: "Zlomovým momentom boli dva rýchle góly, ktoré sme inkasovali v priebehu jednej minúty v druhej tretine. Škoda, že v 5-minútovej presilovke sme dali gól až na konci. Ak by sa nám to podarilo skôr, mali by sme viac času na ďalšie presné zásahy. Ľudia by sa dostali do varu a určite by nám to len pomohlo."

Viačeslav Bucajev, tréner Soči: "Som rád, že sme dnes získali tri body. Dve tretiny sme hrali to, čo sme si povedali. V tretej tretine nám vylúčenie na päť minút trochu pokazilo zápas, ale nakoniec sme vyhrali."

14. Medveščak Záhreb 47 14 5 3 25 116:151 55

Po opatrných úvodných minútach mali prvú šancu na zmenu skóre hostia, ktorí si zahrali presilovku po faule Hudáčka. Okrem strely Kosticyna z pravého kruhu si však ďalšie možnosti nevypracovali, naopak do vedenia mohol ísť Slovan. Hosťujúci hráči si nedali pozor na Nagya, ktorý sa z pravej strany vyrútil na brankára, no v dobrej šanci prestrelil. "Belasí" ale otvorili skóre v 13. minúte. Starosta pekne vysunul do samostatného úniku Hudáčka a ten tiesnený protihráčom bekhendom prekonal Pöpperleho - 1:0. Domácim však náskok nevydržal ani dve minúty. Kosticyn prihral na ľavý mantinel Krikunovovi, ktorý si nakorčuľoval pred Backlunda a trafil ponad jeho vyrážačku - 1:1.

V úvode druhého dejstva sa hralo najmä v strednom pásme. V 24. minúte si vypracoval dobrú pozíciu na strelu Ľudučin, Backlund jeho pokus skryl do lapačky. Soči hralo od 27. minúty ďalšiu presilovku, ale opäť si nedokázalo vytvoriť tlak a domáca obrana bez problémov odolala. Ani Slovan nevedel smerom dopredu nič vymyslieť a do polovice druhého dejstva vyslal na bránku iba dve strely, ktoré nemohli vážnejšie ohroziť Pöpperleho. Zápas dostal tempo až v jej druhej časti. V 32. minúte sa opäť ozvali hostia. Po chybe "belasých" sa dostal do brejku Ignatuškin, Backlund s námahou jeho strelu skrotil. Chvíľu na to sa dostali do brejku dvaja na jedného domáci, ale Surového strela nemala potrebnú razanciu ani presnosť. V 34. minúte bol v permanencii domáci gólman, keď zlikvidoval pokus Krutova, na druhej strane pekne vypálil Bartovič. Kapitánovi Slovana nevyšiel ani únik v 36. minúte, v poslednej chvíli mu nadvihol hokejku obranca hostí. Skóre sa menilo o minútu neskôr a hneď dvakrát. Na sklamanie fanúšikov v Slovnaft aréne inkasoval oba góly Backlund. Najprv za jeho chrbát zapadla strela Peterssona, o 38 sekúnd neskôr domáca obrana nepokryla Radulova, ten si obkorčuľoval bránku a na dvakrát sa presadil - 1:3.

Zľava Libor Hudáček (Slovan) a brankár Tomáš Pöpperle (Soči) v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - HC Soči 15. januára 2015 v Bratislave.

Slovanu nepomohla ani prestávka a v 42. minúte prehrával už trojgólovým rozdielom, keď sa presadil Emmerton. Vzápätí sa museli brániť ďalšej početnej presile. "Belasí" dostali šancu na zvrat, keď dostal Järvinen 5+DKZ za faul kolenom. Najprv spálil obrovskú šancu Hudáček, ktorý z ľavého kruhu netrafil úplne odkrytú bránku, po ďalšej akcii však dorazil puk do siete Vondrka - 2:4. O minútu neskôr viedli hostia už iba jednogólovým rozdielom, keď si Tičarovu strelu zrazil do siete jeden z obrancov Soči. Slovan zdramatizoval duel a do poslednej chvíle bojoval o body, no nepodarilo sa mu vyrovnať a v závere inkasoval do prázdnej bránky z hokejky Peterssona.

CSKA Moskva stále vo vedení

Hokejisti CSKA Moskva si upevnili pozíciu lídra Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) štvrtkovým triumfom 1:0 nad Torpedom Nižnij Novgorod. O víťazný gól sa postaral francúzsky legionár Stéphane Da Costa, čisté konto si udržal brankár Kevin Lalande.

Tím slovenského trénera Ľubomíra Pokoviča Dinamo Minsk si poradil s Lokomotivom Jaroslavľ 3:0.