NHL: Tatar rozhodol o triumfe Montrealu, Černák bol treťou hviezdou

Na snímke Tomáš Tatar. Foto: TASR/AP

Dvadsaťosemročný krídelník sa presadil v 54. minúte a zaznamenal už 19. presný zásah v prebiehajúcej sezóne, dokopy má na konte 44 bodov.

New York 20. februára (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil víťazný gól pri domácom triumfe Montrealu Canadiens nad Columbusom Blue Jackets 3:2. Dvadsaťosemročný krídelník sa presadil v 54. minúte a zaznamenal už 19. presný zásah v prebiehajúcej sezóne, dokopy má na konte 44 bodov.

Montreal aj vďaka nemu ukončil štvorzápasovú sériu prehier. Na gól mu prihral krížnym pasom Jordie Benn. "Bola to veľmi ťažká prihrávka, ale on to dokázal. Pozreli sme sa na seba a ja som sa iba postavil na správne miesto," povedal pre nhl.com Tatar, ktorý vystrelil na bránku súpera až šesť striel, mal plusový bod a stal sa treťou hviezdou duelu. Návrat do zostavy po šesťzápasovej pauze a zároveň 400. vystúpenie v profilige oslávil gólom Paul Byron. Columbus hral bez svojho najproduktívnejšieho hráča, ruského útočníka Artemija Panarina, ktorý absentoval pre chorobu. Útočník Blue Jackets Brandon Dubinsky nastúpil na svoj 800. zápas v NHL. Fínsky nováčik Montrealu Jesperi Kotkaniemi si pripísal dve asistencie, na konte ich má už 19, čím prekonal klubový rekord v najvyššom počte gólových nahrávok vo veku 18 rokov. Mario Tremblay (1974-75) a Petr Svoboda (1984-85) zaznamenali v osemnástke 18 asistencií.

Andrej Sekera si v noci na stredu odkrútil debut v tomto ročníku súťaže. V drese Edmontonu Oilers odohral 17:33 minút a zaznamenal jednu mínusku, no jeho tím prehral s Arizonou 2:3 po nájazdoch. Tridsaťdvaročný obranca si po minulosezónnych problémoch s kolenom v auguste počas tréningu natrhol achilovku. V drese Coyotes opäť chýbal pre chorobu slovenský útočník Richard Pánik, ktorý necestoval s tímom do Kanady. Oilers vyrovnali 11 sekúnd pred koncom vďaka Ryanovi Nugentovi-Hopkinsovi, ale napokon padli v nájazdoch, v ktorých rozhodol Vinnie Hinostroza. Edmonton hral bez svojej najväčšej hviezdy Connora McDavida, kapitána tímu skolila chrípka.

Siedme víťazstvo za sebou si pripísali hokejisti Tampy Bay, keď na ľade Philadelphie triumfovali 5:2. Slovenský obranca "bleskov" Erik Černák síce nebodoval, ale za svoj výkon si vyslúžil ocenenie tretia hviezda zápasu. Na ľade strávil viac ako 19 minút, pripísal si plusový bod, zaznamenal jednu strelu a štyri bodyčeky, najviac zo svojho tímu. V drese najlepšieho tímu NHL sa tentokrát nepresadil ruský útočník Nikita Kučerov, na svoj stý bod v sezóne si tak musí ešte počkať. Flyers prehrali prvýkrát v štyroch vystúpeniach.

V skvelej jazde pokračujú hokejisti St. Louis, ktorí zdolali Toronto 3:2 po predĺžení. "Bluesmani" vyhrali jedenásty duel za sebou, čím vytvorili nový klubový rekord. V 34. sekunde nadstaveného času rozhodol o ich triumfe Ryan O'Reilly. "Je to skvelé. Hokej si užívame a bavíme sa," povedal zámorským médiám strelec víťazného gólu. Brankár Jordan Binnington síce prišiel po 233 minútach a 50 sekundách o sériu bez inkasovaného gólu, ale deviatym víťazstvom za sebou stanovil nováčikovský rekord Blues. Ruský útočník Vladimir Tarasenko vyšiel naprázdno a prišiel o dvanásťzápasovú bodovú sériu.

Pittsburgh vyhral na ľade New Jersey 4:3 a zdolal Devils na štvrtý pokus v tejto sezóne. Jevgenij Malkin zaznamenal 604. asistenciu v kariére, čím vyrovnal v tejto štatistike zápis Pavla Dacjuka na treťom mieste v poradí ruských hráčov v NHL. Útočník Penguins zároveň natiahol svoju bodovú sériu na osem zápasov. Jubilejný 900. duel odohral center New Jersey Travis Zajac.

Hrdinom NY Rangers sa stal švédsky brankár Henrik Lundqvist, ktorý na ľade Caroliny chytil 43 striel súpera a výraznou mierou sa zaslúžil o triumf "jazdcov" 2:1. Proti Hurricanes sa mu dlhodobo darí, zo 43 duelov vyhral s týmto súperom 30. "Proti niektorým tímom to skrátka ide. A Carolina je jedným z nich. Snažím sa na to ale príliš nemyslieť," povedal veterán Rangers. Víťazný gól strelil v tretej tretine Vladislav Namestnikov.

Hokejisti Minnesoty prehrali s Anaheimom 0:4, neskórovali v druhom zápase za sebou a za kratší koniec ťahali piatykrát v rade. "Chýba nám dôraz pred bránkou, bez toho to nejde. Potrebujeme streliť aj nejaký škaredý gól," povedal tréner Wild Bruce Boudreau pre nhl.com. Prvé čisté konto v sezóne a 44. v kariére zaznamenal Ryan Miller, ktorý vo svojom druhom zápase od 9. decembra, keď chýbal pre zranenie kolena, chytil 31 striel. "Hokejoví bohovia ma na desať týždňov odložili a toto je odškodnenie," povedal Miller, najúspešnejší americký brankár v NHL.

Sumáre:

PHILADELPHIA FLYERS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

Góly: 42. Lindblom (Couturier, Raffl), 51. Konecny (Couturier, Sanheim) - 3. Sergačov (Stamkos, Palát), 6. Killorn (Cirelli, Erne), 11. Miller, 48. Gourde (Miller, McDonagh), 60. McDonagh. Brankári: Hart (11. Elliott) - Domingue, strely na bránku: 30:33, 18.932 divákov.

CAROLINA HURRICANES - NEW YORK RANGERS 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 30. Martinook (Hamilton, Svečnikov) - 31. Brickley (Chytil, DeAngelo), 47. Namestnikov (Vesey, Bučnevič). Brankári: McElhinney - Lundqvist, strely na bránku: 44:26, 13.343 divákov.

FLORIDA PANTHERS - BUFFALO SABRES 4:2 (0:0, 0:1, 4:1)

Góly: 44. Huberdeau (Vatrano, Barkov), 44. Hawryluk (Trocheck, Dadonov), 46. Barkov (Huberdeau, Vatrano), 57. Huberdeau (Barkov) - 26. Eichel (Reinhart, Skinner), 60. Sobotka (Girgensons, Larsson). Brankári: Reimer - Ullmark, strely na bránku: 41:34, 10.340 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - PITTSBURGH PENGUINS 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)

Góly: 3. Bratt (Johansson, Müller), 13. Johansson (Müller, Bratt), 56. Wood (Severson, Zajac) - 7. Aston-Reese (Crosby, Dumoulin), 19. Bjugstad (Pettersson, Simon), 31. Rust (Guentzel), 38. Ruhwedel (Malkin). Brankári: Kinkaid - Murray, strely na bránku: 36:28, 15.824 divákov.

MONTREAL CANADIENS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Góly: 2. Domi (Reilly), 18. Byron (Kotkaniemi, Weber), 54. TATAR (Benn, Kotkaniemi) - 22. Anderson (Jenner), 50. Foligno (Anderson, Jenner). Brankári: Price - Bobrovskij, strely na bránku: 32:33, 20.858 divákov.

MINNESOTA WILD - ANAHEIM DUCKS 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)

Góly: 25. Silfverberg (Shore, Jones), 55. Perry (Getzlaf), 56. Kesler, 59. Lindholm (Henrique). Brankári: Dubnyk - Miller, strely na bránku: 31:24, 18.533 divákov.

ST. LOUIS BLUES - TORONTO MAPLE LEAFS 3:2 pp (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Góly: 11. Schwartz (Bozak, Steen), 18. Parayko (Schwartz, Bozak), 61. O'Reilly - 47. Hyman, 48. Matthews (Zajcev, Kapanen). Brankári: Binnington - Andersen, strely na bránku: 41:33, 18.598 divákov.

DALLAS STARS - NASHVILLE PREDATORS 3:5 (0:1, 3:2, 0:2)

Góly: 24. Spezza (Janmark, Dickinson), 38. Lindell (Spezza, Klingberg), 38. Seguin (Hintz, Lindell) - 11. Boyle (Josi, Järnkrok), 31. Grimaldi (Hartman, Ellis), 39. Forsberg (Ellis), 48. Josi (Turris, Ellis), 60. Josi. Brankári: Chudobin - Rinne, strely na bránku: 39:47, 17.985 divákov.

EDMONTON OILERS - ARIZONA COYOTES 2:3 pp a sn (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 44. Larsson (Draisaitl, Kassian), 60. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Nurse) - 28. Archibald (Stepan, Chychrun), 51. Hinostroza (Hjalmarsson, Kempe), rozh. náj. Hinostroza. Brankári: Koskinen - Kuemper, strely na bránku: 37:35, 18.347 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 16:52 1 0 1 +1 6 0

Erik Černák (Tampa Bay) 19:12 0 0 0 +1 1 0

Andrej Sekera (Edmonton) 17:33 0 0 0 -1 2 0