Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Jurčo strelil tretí gól v posledných šiestich dueloch, pričom v predchádzajúcich 49-tich dal iba jeden.

New York 9. marca (TASR) - Hokejisti Chicaga prehrali v zámorskej NHL v noci na piatok na domácom ľade s Carolinou 2:3. Skóre stretnutia otvoril v 7. minúte slovenský útočník Blackhawks Tomáš Jurčo. Bol to jeho tretí presný zásah v tomto ročníku. O triumfe Hurricanes rozhodol v tretej tretine z presilovky fínsky útočník Sebastian Aho.

Jurčo strelil tretí gól v posledných šiestich dueloch, pričom v predchádzajúcich 49-tich dal iba jeden. Celkovo nazbieral v prebiehajúcej sezóne NHL v 17 zápasoch päť bodov (3+2). Dvadsaťpäťročného krídelníka teší, že dostáva viac priestoru na ľade a s tým prichádza aj vyššie sebavedomie. "Myslím si, že som hral celkom dobre. Čím viac hrám, tým som sebavedomejší. V poslednej dobe sa mi darí a je to pre mňa dobrá príležitosť," povedal pre oficiálnu stránku klubu.

Chicagu patrí až 12. priečka v tabuľke Západnej konferencie a na ôsme LA strácajú už 13 bodov. Do konca základnej časti pritom zostáva už len 14 zápasov. "Je nešťastné, že sme mimo play off. Na druhej strane to však znamená viac hracieho času pre mladých chalanov a to sa snažíme využiť," pokračoval Jurčo. "Carolina má množstvo šikovných hráčov, ktorí vedia tvoriť akcie. Je to dobrý tím a navyše bojuje o miesto v play off. My sme mali byť lepší," dodal k prehre.

V bránke "hurikánov" sa predstavil Scott Darling, pre ktorého to bol premiérový duel v United Centre po letnom prestupe práve z Chicaga. Zaznamenal 22 úspešných zákrokov a prvé víťazstvo od 9. februára. "Každá výhra je dobrá. Myslím si, že som hral dobre, ale v posledných zápasoch som nemal výsledky. Dnes to vyšlo a som rád, že to bolo tu. Bola to zábava, stretol som všetkých známych," povedal.

"Bol to vyrovnaný zápas a mohol v ňom vyhrať každý. Im sa to podarilo v druhej tretine. My sme nemali dosť rýchly pohyb s pukom, celú druhú tretinu sme strávili v našom obrannom pásme," povedal tréner Joel Quenneville.

Boston doma zvíťazil nad Philadelphiou 3:2 aj vďaka dvom asistenciám kapitána Zdena Cháru, ktorý tak má na konte 21 bodov (6+15). O výhre Bruins rozhodol 22 sekúnd pred koncom tretej tretiny Brad Marchand. Kanonier "medveďov" dal tretí víťazný gól v treťom zápase po sebe. "Dnes bol trochu ľahší, ako v predchádzajúcich zápasoch," okomentoval zásah, ktorý zaznamenal po dorážke Chárovej delovky a neúspešnom doklepnutí Davida Pastrňáka. "Bol to produkt snahy celého tímu. Hrali sme jednoducho a keď posielate puky na bránku, dejú sa dobré veci," dodal.

Svojho dlhoročného spoluhráča pochválil aj kapitán Chára. "Tvrdo na sebe pracuje. Keď nemá puk, robí všetko pre to, aby ho získal. Keď ho má, robí všetko pre to, aby ho udržal. Má svoj štýl, bojuje, často je na hrane a počas každého striedania chce byť ten rozdielový hráč," povedal.

Darilo sa Vegas Golden Knights, ktorí vyhrali na ľade Detroitu 4:0. Brankár hostí Marc-Andre Fleury zastavil všetkých 28 striel Red Wings a zaknihoval tretí shutout v sezóne, resp. 47. v kariére. Proti bývalým spoluhráčom nastúpil prvýkrát aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý strávil celú doterajšiu kariéru v NHL práve v "meste motorov". Nebodoval a pri takmer 16 minútovej porcii na ľade zaknihoval tri strely a zapísal si štyri trestné minúty. "Bolo to naozaj divné, no aj to je súčasť života profesionálneho hokejistu. Bol som rád, že som späť a videl som všetkých známych. No bolo stresujúce nastúpiť proti týmto chalanom, s ktorým si bok po boku bojoval tak dlho," povedal pre nhl.com.

Edmonton s obrancom Andrejom Sekerom vyhral doma nad New York Islanders 2:1 po nájazdoch, v ktorých rozhodol kapitán Connor McDavid. Ten najprv v druhej tretine vyrovnal na 1:1 a potom zaknihoval aj rozhodujúci nájazd. Sekera odohral 15:30 minúty a zapísal si jeden mínusový bod. V bránke ostrovanov tento raz nechytal Jaroslav Halák, ale Fín Christopher Gibson.

Nashville zdolal doma Anaheim 4:2 a svoju víťaznú sériu natiahol už na desať zápasov. "Predátori" si vypracovali v prvých dvoch tretinách trojgólový náskok, "káčeri" síce do 57. minúty znížili dvomi gólmi Rickarda Rakella, ale vyrovnať sa im už nepodarilo, navyše necelé dve minúty pred koncom poistil triumf Viktor Arvidsson. "Táto séria nás veľmi teší, no sústreďujeme sa na proces, ktorý musíme urobiť, aby sme boli pripravení na play off. Ideme zo dňa na deň a pozeráme sa na tímovú hru a čo na nej môžeme ešte zlepšiť," povedal útočník Ryan Johansen. Nashville tak má na čele Západnej konferencie šesťbodový náskok pred druhým Winnipegom a tretím Vegas.

Floridskí "panteri" roztrhali Montreal 5:0 a z posledných piatich duelov vyhrali štyri. Navyše ťahajú sedemzápasovú víťaznú sériu na domácom ľade. Roberto Luongo zaznamenal 40 úspešných zákrokov a pridal druhý shutout v sezóne. Florida tak urputne bojuje o play off, momentálne figuruje na 9. mieste na východe s dvojbodovým mankom na ôsmy Columbus, ale odohrala o tri stretnutia menej.

Blue Jackets taktiež uspeli, no o tesnom triumfe nad Coloradom 5:4 rozhodol až v 59. sekunde predĺženia Seth Jones, ktorý pridal aj dve asistencie. "Modrokabátnici" tak vyhrali tri duely v rade. Patrick Laine natiahol svoju bodovú šnúru už na desať stretnutí, keď pomohol gólom k triumfu Winnipegu na ľade New Jersey 3:2. Devätnásťročný fínsky krídelník počas tejto šnúry zaznamenal už 20 bodov za 14 gólov a šesť asistencií. Dokopy nazbieral v sezóne už 62 bodov (39+23). Brankár Jets Connor Hellebuyck zaznamenal 41 zásahov i jednu asistenciu a zároveň s 35. triumfom v sezóne prekonal doterajší klubový rekord Kariho Lehtonena.

Marián Gáborík odohral za Ottawu 10:23 minút a zaznamenal jednu strelu na bránku, Senators prehrali s Buffalom 3:4 po nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil Jacob Josefson. Anthony Cirelli nastúpil na svoj štvrtý zápas v kariére NHL a gólom a dvomi asistenciami pomohol k triumfu Tampy Bay nad NY Rangers 5:3. Dvadsaťročný center nazbieral spolu už päť bodov. Brankár "bleskov" Andrej Vasilevskij zaznamenal 40. víťazstvo v sezóne a vyrovnal klubový rekord.

Sumáre:

BOSTON BRUINS - PHILADELPHIA FLYERS 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)

10. Nash (Pastrňák, Miller), 20. Gionta (CHÁRA, Wingels), 60. Marchand (Pastrňák, CHÁRA) – 2. Voráček (Patrick, Giroux), 28. Lehterä (Filppula, Gudas). Brankári: Rask - Lyon, strely na bránku: 27:33, 17.565 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - COLORADO AVALANCHE 5:4 pp (1:2, 3:0, 0:2 - 1:0)

8. Jenner (Wennberg), 22. Vanek (Jenner, Murray), 33. Werenski (Jones, Dubois), 36. Vanek (Jones, Werenski), 61. Jones (Dubois, Panarin) – 7. Barrie (Rantanen), 8. Söderberg (Comeau), 54. Landeskog (Rantanen, MacKinnon), 57. Söderberg. Brankári: - , strely na bránku: 44:27, 15.236 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - WINNIPEG JETS 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

37. Palmieri (Hischier), 52. Hischier (Bratt, Butcher) – 5. Laine (Šťastný, Ehlers), 34. Armia (Chiarot, Hellebuyck), 50. Ehlers (Byfuglien). Brankári: Schneider - Hellebuyck, strely na bránku: 43:24, 14.023 divákov.

DETROIT RED WINGS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)

3. Tuch, 31. Eakin (Karlsson), 38. Eakin (Nosek, Hunt), 39. Tuch (Eakin). Brankári: Howard - Fleury, strely na bránku: 28:32, 19.515 divákov.

FLORIDA PANTHERS - MONTREAL CANADIENS 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

17. Huberdeau (Trocheck, Dadonov), 22. Bjugstad (Barkov, Yandle), 23. Haley (MacKenzie), 42. Dadonov (Yandle, Barkov), 55. Trocheck (Yandle). Brankári: Luongo - Lindgren, strely na bránku: 32:40, 14.901 divákov.

OTTAWA SENATORS - BUFFALO SABRES 3:4 pp a sn (0:1, 3:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

21. Dzingel (Duchene), 24. Dzingel (Hoffman, Karlsson), 38. Chabot (Pääjärvi, Stone) – 18. Scandella, 35. Reinhart (Pouliot), 41. Wilson (O'Reilly, Reinhart), rozh. nájazd: Josefson. Brankári: Anderson - Lehner, strely na bránku: 40:34, 13.377 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - NEW YORK RANGERS 5:3 (2:0, 3:1, 0:2)

3. Paquette (Kunitz, Callahan), 8. Erne (Cirelli), 22. Cirelli (Sergačiov, Killorn), 33. Kunitz (Cirelli), 38. Johnson (Kučerov, Sergačiov) – 28. Spooner (Hayes, Fast), 44. Zuccarello (Spooner), 58. Hayes (O'Gara, Spooner). Brankári: Vasilevskij - Lundqvist (33. Georgiev), strely na bránku: 45:30, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - ANAHEIM DUCKS 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

6. Smith (Turris, Hartman), 16. Johansen (Forsberg, Arvidsson), 39. Watson (Sissons, Ellis), 59. Arvidsson (Forsberg, Johansen) – 47. Rakell (Perry, Getzlaf), 57. Rakell (Getzlaf, Silfverberg). Brankári: Rinne - Gibson, strely na bránku: 28:33, 17.475 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - CAROLINA HURRICANES 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

7. JURČO (Seabrook), 16. Sharp (Duclair, Kampf) - 11. Slavin (Williams, Pesce), 22. Williams (Lindholm, Faulk), 45. Aho (Teräväinen, Lindholm). Brankári: Berube - Darling, strely na bránku: 24:40, 21.681 divákov.

EDMONTON OILERS - NEW YORK ISLANDERS 2:1 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly
: 59. McDavid (Klefbom, Bear), rozh. nájazd: McDavid – 42. Hickey (Nelson, Pulock). Brankári: Talbot - Gibson, strely na bránku: 36:31, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - WASHINGTON CAPITALS 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

16. Carter (Martinez, Pearson), 30. Lewis (Carter), 59. Clifford (Kopitar, Forbort) – 26. Vrána (Oshie, Orpik). Brankári: Quick - Grubauer, strely na bránku: 29:26, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ST. LOUIS BLUES 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

53. Bödker (Donskoi, DeMelo), 60. Hertl (Burns). Brankári: Jones - Allen, strely na bránku: 36:16, 17.400 divákov.

Tomáš Jurčo (Chicago) 12:10 1 0 1 +1 3 0

Zdeno Chára (Boston) 23:55 0 2 2 +2 4 0

Tomáš Tatar (Vegas) 15:46 0 0 0 0 3 4

Marián Gáborík (Ottawa) 10:23 0 0 0 0 1 0

Andrej Sekera (Edmonton) 15:30 0 0 0 -1 1 0