Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Daňov víťazný debut v NHL, Columbus zdolal Buffalo aj s Meszárošom

Slovenský útočník Marko Daňo pred brankárom Buffala Jhonasom Enrothom Foto: TASR/AP

V noci na piatok bolo v zámorskej profilige na programe 12 zápasov, v ktorých sa predstavilo sedem slovenských hokejistov.

New York 10. októbra (TASR) - Víťazný debut v NHL má za sebou mladý slovenský hokejista Marko Daňo.

Daňo v prvom útoku "modrokabátnikov" odohral 14 a pol minúty a so štyrmi streleckými pokusmi patril medzi najaktívnejších hráčov stretnutia. Hráči Columbusu boli od úvodu aktívnejší, súpera prestrieľali 40:22, ale dlho nevedeli prekonať gólmana Jhonasa Enrotha, ktorému výdatne pomáhala bránková konštrukcia.

"Ja som strelil jednu žŕdku. Foligno dve, jednu aj Anisimov a Hartnell ich dal niekoľko. Strieľali sme zo všetkých pozícií, ale nič nešlo dnu. Našťastie sme to nakoniec zvládli," uviedol pre zámorské mmédiá pravý krídelník Cam Atkinson, ktorý strelil v 53. minúte druhý a zároveň víťazný gól hostí. "Dnes sme nemali žiadnych pasažierov, nikto sa neviezol. Bolo to skutočne tímové víťazstvo. Brankár Bobrovskij mal zopár kľúčových zákrokov, keď sme to potrebovali. Všetci obrancovia i všetci útočníci makali," povedal tréner Columbusu Todd Richards.

Predstavilo sa sedem Slovákov

Premiéru v drese Buffala absolvoval Andrej Meszároš, 28-ročný obranca, ktorý sa v lete upísal Sabres ako voľný hráč, strávil na ľade vyše 20 minút a duel dokončil s mínuskou.

V noci na piatok bolo v zámorskej profilige na programe celkovo 12 zápasov, v ktorých sa predstavilo sedem slovenských hokejistov. Z víťazstva sa radovalo aj duo Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo z Detroitu, Red Wings otočili súboj s Bostonom a vyhrali 2:1. Tatar s Jurčom nastúpili spoločne v druhom útoku domáceho tímu. Nebodoval ani kapitán Bruins Zdeno Chára, s 22 a pol odohratými minútami však patril medzi najvyťaženejších hráčov na ľade a zapísal si aj plusku.

"Myslím si, že rozhodla druhá tretina, keď Detroit dvakrát skóroval. Vtedy sa zápas zlomil na ich stranu, keď nemohol hrať Bergeron," povedal tréner "medveďov" Claude Julien. Útočník hostí Patrice Bergeron, ktorý strelil jediný gól Red Wings, v druhej tretine inkasoval úder do hlavy a musel sa podrobiť povinnému vyšetreniu na otras mozgu.

Chicago v zostave s Mariánom Hossom zdolalo domáci Dallas 3:2 po nájazdoch, v rozstrele bol jediným úspešným exekútorom Patrick Kane. Hrdinom a prvou hviezdou zápasu sa ale stal brankár "jastrabov" Corey Crawford, ktorý zneškodnil 32 striel súpera, predviedol niekoľko vynikajúcich zákrokov a zneškodnil všetky tri pokusy Dallasu v nájazdoch. "Musíme zavolať políciu, pretože sme im ukradli dva body. Crawford bol skvelý v prvej tretine, v druhej ešte lepší. V tretej sme sa už zlepšili, ale určite to bolo brankárovo víťazstvo," povedal tréner Joel Quenneville. "Sme radi, že si odtiaľto odnášame víťazstvo, ale nebyť Coreyho, skončilo by sa to inak," pridal pochvalu útočník Chicaga Patrick Sharp, ktorý si pripísal gól a asistenciu.

Vo floridskom derby Tampa Bay skolila Panthers 3:2 až po predĺžení, Tomáš Kopecký odohral vo štvrtom útoku hostí iba deväť a pol minúty.

Padli takisto prvé dva hetriky nového ročníka

O prvý sa postaral kanonier Anaheimu Corey Perry, jeho skvelý individuálny počin ale vyšiel navnivoč, keďže Ducks prehrali v Pittsburghu 4:6. Kapitán Penguins Sidney Crosby strelil dva góly, vrátane víťazného, pridal k nim aj asistenciu, a "tučniaci" tak oslávili prvý triumf pod novým trénerom Mikeom Johnstonom. "Je to skutočne vzrušujúce. Prvý z 82 zápasov, je dobré, že sme vyhrali. Čelili sme veľmi dobrému tímu a máme na čom ďalej stavať," povedal Johnston.

Väčšiu radosť z hetriku mala letná posila Calgary Mason Raymond, ten pomohol tromi gólmi k výhre Flames v kanadskom derby v Edmontone 5:2. Pre dvadsaťdeväťročného krídelníka to bol celkovo tretí trojgólový zápas v profiligovej kariére. "Samozrejme, že je pekné skórovať a pomocť k víťazstvu. Ale podstatné sú dva body, najmä preto, že sme v prvom zápase prehrali," uviedol šťastný strelec. Okrem neho sa pod triumf výraznou mierou podpísal fínsky brankár Karri Rämö, ktorý zneškodnil 38 striel súpera. "Bol vynikajúci. Neviem, či by sme bez neho vyhrali. V kľúčových momentoch predviedol kľúčové zákroky," pochválil ho Raymond.

New Jersey triumfovalo vo Philadelphii 6:4, dvomi asistencimai k tomu prispel Jaromír Jágr. Štyridsaťdvaročný český veterán tak má na konte už 1757 kanadských bodov (705+1052) a v historickej tabuľke NHL sa osamostatnil na šiestom mieste, ktoré doteraz zdieľal s ďalším legendárnym útočníkom Steveom Yzermanom.

Výsledky NHL:

Buffalo - Columbus 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 35. Girgensons (Foligno) - 34. Skille (Chaput), 53. Atkinson (Johansen, Foligno), 58. Anisimov (Hartnell, Wennberg). Brankári: Enroth - Bobrovskij, strely na bránku: 22:40, 18.215 divákov.

PHILADELPHIA - NEW JERSEY 4:6 (0:1, 3:2, 1:3)

Góly: 36. Giroux (Streit, Voráček), 40. Simmonds (Read, MacDonald), 40. Simmonds (Lecavalier, Giroux), 45. Lecavalier (Simmonds, Streit) - 13. Ryder (Clowe, Greene), 23. Henrique (Ryder), 26. Cammalleri (Jágr, Židlický), 45. Eliáš (Židlický, Havlát), 48. Zubrus (Henrique, Ryder), 59. Cammalleri (Jágr). Brankári: Mason - Schneider, strely na bránku: 39:26, 19.801 divákov.

PITTSBURGH - ANAHEIM 6:4 (3:1, 2:2, 1:1)

Góly: 6. Hörnqvist (Crosby), 8. Crosby (Kunitz, Määttä), 14. Dupuis (Määttä, Malkin), 38. Crosby (Dupuis, Hörnqvist), 39. Comeau (Määttä, Dupuis), 42. Sutter (Dupuis) - 15. Kesler (Getzlaf, Vatanen), 28. Perry (Maroon), 33. Perry (Kesler, Vatanen), 57. Perry (Getzlaf, Kesler). Brankári: Fleury - Gibson, strely na bránku: 39:29, 18.633 divákov.

WASHINGTON - MONTREAL 1:2 sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 7. Burakovsky (Brouwer) - 51. Plekanec (Galchenyuk, Gilbert), rozh. nájazd: Gallagher. Brankári: Holtby - Tokarski, strely na bránku: 30:24, 18.506 divákov.

DETROIT - BOSTON 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 24. Abdelkader (Franzén, DeKeyser), 35. Nyquist (Helm, Franzén) - 13. Bergeron. Brankári: Howard - Rask, strely na bránku: 24:17, 20.027 divákov.

TAMPA BAY - FLORIDA 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 28. Johnson (Filppula, Stralman), 48. Callahan (Filppula, Hedman), 62. Hedman (Bishop) - 26. Gudbranson (Olsen, MacKenzie), 50. Huberdeau (Campbell, Ekblad). Brankári: Bishop - Luongo, strely na bránku: 32:21, 19.504 divákov.

ST. LOUIS - NY RANGERS 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)

Góly: 42. Schwartz (Backes, Pietrangelo), 51. Šťastný (Tarasenko, Schwartz) - 5. Nash (Kreider), 47. Kreider (Nash, St. Louis), 59. Nash (St. Louis). Brankári: Elliott - Lundqvist, strely na bránku: 25:25, 19.183 divákov.

NASHVILLE - OTTAWA 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)

Góly: 42. Smith (Forsberg, Roy), 49. Weber (Ellis, Gaustad), 51. Nystrom (Gaustad, Forsberg) - 22. Turris (MacArthur, Borowiecki), 54. Chiasson (Ceci, Phillips). Brankári: Rinne - Anderson, strely na bránku: 37:20, 17.113 divákov.

DALLAS - CHICAGO 2:3 sn (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 31. Daley (Hemský, Spezza), 36. Eakin (Garbutt, Roussel) - 20. Keith (Seabrook, Sharp), 52. Sharp (Keith, Kane), rozh. nájazd: Kane. Brankári: Lehtonen - Crawford, srely na bránku: 34:26, 18.768 divákov.

MINNESOTA - COLORADO 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)

Góly: 15. Pominville (Granlund, Suter), 25. Spurgeon (Parise, Pominville), 28. Parise (Granlund), 34. Niederreiter, 37. Suter (Parise, Coyle). Brankári: Kuemper - Varlamov (41. Berra), strely na bránku: 48:16, 19.098 divákov.

EDMONTON - CALGARY 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)

Góly: 13. Purcell (Perron, Jakupov), 32. Hall (Nugent-Hopkins, Schultz) - 4. Raymond (Giordano, Colborne), 5. Hudler (Monahan, Byron), 45. Raymond (Bouma, Colborne), 55. Raymond (Colborne, Hudler), 60. Brodie (Glencross, Backlund). Brankári: Scrivens - Rämö, strely na bránku: 40:26, 16.839 divákov.

ARIZONA - WINNIPEG 2:6 (1:4, 0:1, 1:1)

Góly: 8. Bödker (Doan, Ekman-Larsson), 49. Hanzal (Michálek, Erat) - 7. Little (Ladd), 9. Wheeler (Enström, Bogosian), 9. Wheeler (Bogosian, Enström), 15. Stuart (Scheifele, Perreault), 33. Byfuglien (Wheeler), 46. Little (Pardy). Brankári: Smith - Pavelec, strely na bránku: 28:27, 17.125 divákov.

Marián Hossa (Chicago) 17:29 0 0 0 1 1 2

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/