Slovan doma prehral s Donbassom Doneck, play off si nezahrá

Na snímke hráči Slovana Bratislava, Libor Hudáček (90) a Juraj Mikúš a hráč Donbassu Doneck Teemu Laine v hokejovom zápase KHL Slovan Bratislava - Donbass Doneck 28. februára 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Turanovič

Slovan Bratislava nepostúpil do play off. Tím z Bratislavy skončil na 11. mieste a zahrá si o Pohár nádeje.

Bratislava 28. februára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v piatkovom zápase KHL na ľade domácej Slovnaft arény s ukrajinským tímom Donbass Doneck 1:2 a definitívne nepostúpili do play off. Ich nádeje pochovali v rovnaký deň hráči ôsmeho Lokomotivu Jaroslavľ, ktorí majú po víťazstve 6:2 nad Jugrou Chanty-Mansijsk pred "belasými" nedostihnuteľný 11-bodový náskok. Slovanu zostáva do konca základnej časti odohrať už len dva zápasy a definitívne skončí na 11. mieste Západnej konferencie.

Pre zverencov Rostislava Čadu sa však druhá sezóna v KHL neúčasťou vo vyraďovacej fáze nekončí. Pokračovať budú v Pohári nádeje, ktorý štartuje 7. marca a odohrajú v ňom minimálne dva duely.

Domácim nevyšla prvá tretina a pred Laca v bránke súpera sa dostali len zriedka. Naopak, Doneck využil hneď prvú vážnu šancu, keď v 5. minúte otvoril skóre počas presilovky Kiiskinen. Slovanisti nastúpili do druhej časti už oveľa lepšie a v 25. minúte sa postaral o vyrovnanie Bakoš. Vypracovali si aj ďalšie nádejné šance, no svojho krajana v bránke hostí už neprekonali. O triumfe Donbassu rozhodol v 52. minúte Wirtanen.

"Belasých" čakajú ešte dva domáce zápasy v základnej časti. Najbližšie sa predstavia v nedeľu o 17.00 h proti Spartaku Moskva a posledné stretnutie odohrajú v utorok o 19.00 h proti Medveščaku Záhreb.

Slovan Bratislava - Donbass Doneck 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 25. Bakoš (Šťastný, Škoula) - 6. Kiiskinen (Piganovič), 52. Wirtanen (Kiiskinen). Rozhodcovia: Bondar, Buturlin - Lazarev, Jakov, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, divákov.

Slovan Bratislava: Janus - Štajnoch, Škoula, Sigalet, Mihálik, Mojžíš, Brejčák, Luža - Šatan, Radivojevič, Ölvecký - Miklík, Bližňák, Vondrka - Bartovič, J. Mikúš, Hudáček - Bakoš, Šťastný, Daňo- T. Mikúš

Donbass Doneck: Laco - Piganovič, Konev, Wilson, Podhradský, Razin, Bartulis, Siľnickij - Kiiskinen, Wirtanen, Laine - Jakuceňa, Fedotenko, Dadonov - Kašpar, Robitaille, Kagarlickij - Zacharov, Varlamov, Torianik

Na snímke hráči Slovana Bratislava, brankár Jaroslav Janus a Martin Škoula a hráč Donbassu Doneck Ruslav Fedotenko v hokejovom zápase KHL Slovan Bratislava - Donbass Doneck 28. februára 2014 v Bratislave.

Priebeh zápasu

Domáci si sťažili situáciu hneď v úvode zápasu, keď sa po zbytočných fauloch Šťastného a Štajnocha museli brániť vyše polminútovej presilovke o dvoch hráčov. Tú síce prežili bez ujmy, no Doneck využil dohrávanú výhodu o jedného hráča. Piganovič prihral pred bránku na úplne voľného Kiiskinena a ten pohodlne zasunul puk za vybehnutého Janusa - 0:1. Slovan sa nedostal do tempa ani v ďalších minútach a hralo sa najmä na jeho polovici. "Belasí" za súpermi zaostávali v rýchlosti i dôraze a robili príliš veľa chýb v rozohrávke. Pred Laca sa tak dostávali len zriedka. Hostia si vypracovali viacero pološancí, no chýbala im presnosť vo finálnej fáze. Tri minúty pred koncom úvodnej tretiny mohol pridať Doneck druhý gól, no Kiiskinen, Wirtanen a ani Laine nedokázali pretlačiť puk za ležiaceho Janusa.

Slovan si v úvodnej tretine vypracovali viacero príležitostí. Už po tridsiatich sekundách sa zrodila pekná akcia domácich, Šatan sa kľučkou zbavil obrancu, ale Laco si dobre pokryl ľavú žŕdku a jeho pokus zblokoval betónom. Nič nebolo ani z náznakov šancí Hudáčeka a Vondrku, no v 25. minúte sa už domáci fanúšikovia tešili. Šťastného kľučka ešte Laca neoklamala, ale dorážka Bakoša už skončila za jeho chrbtom - 1:1. Slovan mohol ísť do vedenia po dobrej strele Miklíka a Janus sa najviac zapotil pri dorážkach Jakuceňu v 35. minúte. V závere diktoval tempo Slovan. V 38. minúte Laco zlikvidoval veľkú šancu Ölveckého, Radivojevičova strela skončila len tesne mimo jeho bránky a gólom sa neskončila ani akcia Vondrku.

Vyrovnaný duel pokračoval aj v tretej tretine. Slovan ho mohol zlomiť v 48. minúte, no Laco výborne zachránil po strele Hudáčeka. Na druhej strane sa blysol perfektným rozštepom Janus a zobral tak gólovú radosť Fedotenkovi. V 52. minúte sa po skrumáži pred Janusom najlepšie zorientoval Wirtanen a poslal Doneck do vedenia - 1:2. Slovan si v závere zahral ešte dve presilovky i powerplay, ale vyrovnať sa mu už nepodarilo.

Na snímke hráči Slovana Bratislava, brankár Jaroslav Janus a Tomáš Mojžíš v hokejovom zápase KHL Slovan Bratislava - Donbass Doneck 28. februára 2014 v Bratislave.

Hlasy po zápase

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Po nepresvedčivej prvej tretine sme zvýšili pohyb, agresivitu, dôraz a vyrovnali sme nie len hru, ale aj výsledok. V druhej tretine sme mali viac šancí a boli sme bližšie k víťazstvu, no dobrý výkon brankára Laca a musím povedať, že aj veľké šťastie zapríčinili, že sme nakoniec nezískali ani bod."

Jaroslav Janus, brankár Slovana: "Pred zápasom som nevedel, že sme už definitívne stratili šancu na play off. Chcel som vyhrať tento zápas ako každý iný. Chýbali nám však góly, súper dal o jeden viac. Hrali sme dobre, mali sme aj niekoľko šancí, Jano Laco však chytal skvele a sťažil nám to poriadne."

Michal Vondrka, útočník Slovana: "Dnes sme odohrali ťažký zápas proti top tímu. Doneck je tuším tretí alebo štvrtý v tabuľke, majú v kádri vynikajúcich korčuliarov, výborného brankára a hrajú oveľa lepšie ako vlani."

Martin Bakoš, útočník a strelec jediného gólu Slovana: "Už pred zápasom sme vedeli, že nepostúpime, ale myslím, že to neovplyvnilo náš výkon. Chceli sme hrať pre divákov a so cťou. Málo sme sa tlačili do bránky a chýbal nám nejaký gól odtiaľ, ako nám dali oni. Pri mojom góle sa mi puk odrazil rovno na hokejku a ja som ho tam už len dorazil."

Andrej Nazarov, tréner Donbassu Doneck: "Bol to veľmi ťažký súboj, čo zapríčinila aj dlhá olympijská prestávka. Súper hral dnes veľmi dobre, ale napriek tomu sa nám podarilo vyhrať, za čo som veľmi rád."

Ján Laco, brankár Donbassu: "Potlesk od divákov poteší. Bol to náročný zápas, vyrovnaný až do konca, v ktorom rozhodol záver. Bolo opäť radosťou hrať pred plným štadiónom a takou atmosférou. Nebolo to len o mne, sme na ľade šiesti, takže všetci sme sa zaslúžili o víťazstvo."

Peter Podhradský, obranca Donbassu: "Na Jána Laca sa dalo dnes spoľahnúť. Spolu s Leightonom máme dvoch kvalitných brankárov, ktorí chytajú dobre. Slovanu sa v tejto sezóne nedarí tak ako v minulej, nám ale vlani tiež ušlo play off o jeden bod a dnes hráme pomaly o špicu Západnej konferencie. Treba dúfať, že pohoda v Slovane bude budúcu sezónu lepšia."