Američania zdolali Bielorusko vysoko 6:1

Americký hráč Jeff Petry (v strede) v súboji s Bielorusmi Alexejom Kaljužným (vľavo) a Michailom Grabovským v hokejovom zápase B-skupiny Bielorusko - USA na MS 2014 v hokeji v bieloruskom Minsku 9. mája 2014. Foto: TASR/AP

Bielorusi si v úvode vypracovali tri veľké príležitosti, ale boli to Američania, ktorí otvorili skóre zápasu.

Minsk 9. mája (TASR) - Hokejisti USA zvíťazili vo svojom úvodnom zápase v B-skupine MS v bieloruskom Minsku nad domácim výberom vysoko 6:1. Zámorskí hokejisti rozhodli o triumfe za tri minúty v závere druhej tretiny, keď strelili tri góly a zvýšili z 1:0 na 4:0.

Američania sa v sobotu o 19.45 SELČ stretnú so Švajčiarmi, Bielorusov čaká v nedeľu o 16.30 Kazachstan.

Bielorusi si v úvode vypracovali tri veľké príležitosti, ale boli to Američania, ktorí otvorili skóre zápasu. V 13. minúte rozohrali presilovkovú akciu, na ktorej konci Nelson dorazil puk za brankára Mezina. V závere úvodnej dvadsaťminútovky mohli zámorskí hokejisti zvýšiť na rozdiel dvoch gólov, ale Nelsonova strela ani následné dorážky neskončili v sieti. Po prvej prestávke si domáci opäť vypracovali dobré gólové možnosti, no v americkej bránke úradoval výborný Thomas, ktorý zneškodnil šance Stepanova, Jefimenka i Platta.

Vyrovnaný duel pokračoval až do 35. minúty, no potom prišla pre Bielorusov krutá trojminútovka. Odštartovala ju delovka Troubu, ktorý poslal hostí do dvojgólového vedenia. O necelú minútu pridal tretí presný zásah strelou spoza obrancu Gaudreau a v 38. minúte definitívne zlomil zápas v prospech hostí McDonald - 4:0. Domáci znížili v závere tretiny pri presilovke zásluhou Stepanova. V tretej časti už Američania jasne dominovali a pridali ďalšie dva góly, oba v početnej výhode. V 55. minúte pri presilovke štyroch proti trom upravil Trouba na 5:1 a v 57. pridal šiesty gól Gardner, keď si puk zrazil do bránky domáci obranca Graborenko.

B-skupina:
Bielorusko - USA 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

40. Stepanov (Grabovskij, Kaľužnyj) - 13. Nelson (Smith, Johnson), 35. Trouba (DeKeyser), 36. Gaudreau (Petry), 38. McDonald (Hayes), 55. Trouba (Gaudreau, Johnson), 57. Gardiner. Rozhodcovia: Fraňo, Šindler (obaja ČR) - Kilian (Nór.), Suominen (Fín.), vylúčení: 7:3 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 13.600 divákov.