HC Slovan s treťou prehrou v rade, v Záhrebe sa blysol brankár Brust

Vľavo brankár Barry Brust (Medveščak) a vpravo Michal Vondrka (Slovan), archívna snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Vo štvrtom vzájomnom súboji v tejto sezóne si tak Slovan pripísal s Medveščakom druhú prehru.

Záhreb 14. októbra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) tretí zápas za sebou. Zverenci fínskeho kormidelníka Petriho Matikainena podľahli v utorok v Záhrebe domácemu Medveščaku 0:1, keď sa čistým kontom a 34 úspešnými zákrokmi blysol v bránke domácich Kanaďan Barry Brust.

Vo štvrtom vzájomnom súboji v tejto sezóne si tak Slovan pripísal s Medveščakom druhú prehru. Hostia nastúpili bez zraneného amerického útočníka Matta Murleyho, ktorého nahradil v druhej formácii Mário Bližňák. Brankárovi Jaroslavovi Janusovi kryl chrbát Denis Godla, ktorého vytiahol Slovan z reprezentácie do 20 rokov.

Duel v Záhrebe bol pre Slovan prvý zo série piatich na súperových klziskách, najbližšie sa "belasí" predstavia v sobotu 18. októbra na ľade Traktoru Čeljabinsk.

Segalov jediný gól

Do prvej veľkej šance sa dostal v 4. minúte Slovan, keď Nagy z otočky nahodil puk pred bránku, no Tičar z dorážky Brusta neprekonal. Vzápätí na druhej strane odpovedal v nebezpečnej akcii Pelletier a o čosi neskôr v brejku aj Björkstrand, ale aktivita patrila v úvodných minútach hosťom. Tí mohli ísť do vedenia v presilovke v prvej polovici úvodnej časti, súpera zvierali v obrannom pásme, no Medveščak sa ubránil. Chorvátsky tím potom opticky vyronal hru a na začiatku 18. minúty aj gólovo udrel - do puku sa v priestore pravého kruhu oprel Segal a delovkou prestrelil Janusa na 1:0.

Zázračný Brust

Záhreb odštartoval druhú časť hry výrazne aktívnejšie a Janus musel ukázať kus zo svojho umenia po strele Polushaja. O chvíľu neskôr Segal tečoval puk iba tesne vedľa bránky "belasých", ktorí sa dlho trápili v prechode do útoku a gólmana Brusta ohrozovali iba sporadicky. K zmene "zavelil" na začiatku 26. minúty Hudáček, ktorý po chybnom striedaní domácich obišiel v úniku aj brankára, ale z ostrého uhla už nedokázal zakončiť smerom na bránku. Vzápätí Sigalet vyskúšal lapačku Brusta, na druhej strane v polovici zápasu Janus zachránil pred Thomasom. Slovan viditeľne pridal a Surový aj v oslabení narobil problémy v obrane súpera. Ideálnu príležitosť na vyrovnanie mal päť minút pred druhou sirénou White po naskočení z trestnej lavice a úniku s Bartovičom, jeho strelu však zázračne kryl Brust.

Belasí bez pušného prachu

Slovan mal hneď v úvode tretej tretiny možnosť presilovky, no po necelej minúte hral Foster nepovolene aj so zlomenou hokejkou a tak sa sily na ľade vyrovnali. Medzi kruhy si potom nakorčuľoval Nagy, no puk poslal iba do betónov brankára a Janus na druhej strane zlikvidoval pokus St. Pierra. Neujala sa ani strela Hudáčka a tréner hostí v snahe vyrovnať pozmenil aj zloženie jednotlivých formácií. Bratislavčanov ale v rozlete zabrzdilo prísne vylúčenie Baranku deväť minút pred koncom, Medveščak však svoj náskok nezveľadil. V 56. minúte ešte mohli duel poslať do predĺženia Surový i Foster, no ani oni nezbavili Brusta kúzla a Slovanu už nepomohla ani hra bez brankára v záverečnej minúte.

Medveščak Záhreb - Slovan Bratislava 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól:
18. Segal (St. Pierre). Rozhodovali: Safiullov, Sergejev - Balodis, Šichanov, vylúčení: 4:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 5500 divákov.

zostavy:

Medveščak Záhreb: Brust – Flood, Martinovič, Carle, Morrison, Popovič, Hutchinson – Thomas, Anderson, Polushaj – Segal, St. Pierre, Pelletier – Perkovich, Murray, Kostovič – Trotter, Wright, Björkstrand

Slovan Bratislava: Janus – Baranka, Štajnoch, Bartovič, Surový, Netík – Sigalet, Sersen, Hudáček, Bližňák, Vondrka – Starosta, Foster, Jeglič, Tičar, Nagy – Brejčák, Lunter, White, Šťastný

Petri Matikainen, tréner Slovana (zdroj: hcslovan.sk): "Gratulujem k výhre Medveščaku Záhreb. Máme za sebou náročný program, odohrali sme päť zápasov za desať dní, čo je na našich najvyťažovanejších hráčoch vidieť, zranenia trápia tiež troch našich útočníkov. Napriek tomu som spokojný s hrou, ktorú sme dnes predviedli. S výnimkou prvej tretiny, sme v ostatných dvoch tretinách boli aktívnejší, vytvorili si veľké množstvo príležitostí a striel. Pochváliť musím gólmana domácich Barryho Brusta, ktorý podal skvelý výkon a dá sa povedať, že zabránil tomu, aby sme si odtiaľto odniesli body. Musíme dať hlavy hore, pokračovať v tvrdej práci, bojovať o body a víťazstvá v ďalších zápasoch."