Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Jaroslav Halák vychytal všetky góly. Foto: TASR/AP

Po päťzápasových bodových suchotách sa presadil aj hviezdny Sidney Crosby, ktorý gólom a dvoma asistenciami zariadil triumf Pittsburghu Penguins nad Floridou Panthers 3:2 po predĺžení.

New York 21. októbra (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zaznamenal v noci na stredu prvé čisté konto v sezóne. Dosiahol ho pri víťazstve svojho New Yorku Islanders na klzisku Columbusu 4:0, keď zlikvidoval všetkých 37 striel súpera a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. V dvoch dueloch, v ktorých nastúpil, tak priviedol "ostrovanov" k dvom triumfom.

Columbus sa stal siedmym tímom v histórii NHL, ktorý prehral všetkých sedem úvodných duelov. Naposledy mali taký katastrofálny vstup do nového ročníka hokejisti Chicaga Blackhawks v sezóne 1997/1998. Situácia pre Blue Jackets je o to horšia, že sedem z najbližších ôsmich zápasov odohrajú vonku. "Je to sklamanie. Mali sme dobré pasáže, hrali sme dobrý hokej, ale nestačilo to. Potrebujeme výsledky," povedal pre nhl.com tréner Columbusu Todd Richards. Blue Jackets márne dobýjali Halákovu bránku, ktorý nepustil za chrbát ani jednu strelu a zaznamenal 37. čisté konto v kariére.

"Chalani hrali predo mnou výborne. Najmä v oslabeniach. Je prekvapenie, že Columbus začal sezónu tak zle. Pozrite sa na ich tím, majú viacero výborných hráčov, ale asi tam niečo nepasuje," povedal slovenský brankár. Islanders viedli po prvej tretine 1:0 a potom pridali ďalšie tri góly až v poslednej desaťminútovke záverečnej časti. Vo vedení ich stále držal výborný Halák. "Výsledok vyzerá jasnejšie, ako to bolo na ľade. Dlho to bolo tesné, Halák dnes chytal perfektne," povedal tréner "ostrovanov" Jack Capuano. Islanders zneškodnili až šesť presiloviek domácich.

Montreal pokračuje v rekordnom štarte do sezóny a dosiahol siedme víťazstvo za sebou. Canadiens zdolali St. Louis Blues 3:0, Carey Price zaznamenal 38 zákrokov a pripísal si 26. čisté konto v kariére a druhé v posledných troch zápasoch. Montreal sa so 14 bodmi usadil na čele celej NHL a prekonal rekordné začiatky sezón 1961/1962 a 1977/1978, keď mal na konte šesť víťazstiev a jednu remízu. "Bol to náročný zápas, Blues sú veľmi zdatný a fyzicky pripravený súper. Hrali sme disciplinovane a to viedlo k úspechu," povedal strelec úvodného a zároveň víťazného gólu Max Pacioretty. Montreal zdolal v prvých šiestich dueloch súperov z Východnej konferencie, teraz si poradil aj s top tímom západu. Canadiens vyhrali sedem zápasov v riadnom čase prvýkrát od roku 1992. Blues prehrou ukončili štvorzápasovú víťaznú sériu aj šesťzápasový trip.

Sidney Crosby bodoval prvýkrát v sezóne vo svojom šiestom zápase a pomohol Pittsburghu k víťazstvu 3:2 po predĺžení nad Floridou. Kapitán "tučniakov" mal prsty vo všetkých troch góloch, prvý sám strelil a potom asistoval pri zásahoch Phila Kessela a Jevgenija Malkina. Penguins stratili v tretej tretine dvojgólové vedenie, ale napokon triumfovali v predĺžení po Malkinovom góle v presilovke 4 na 3. Pittsburgh vyhral tretí duel za sebou. Floridský brankár Roberto Luongo odchytal svoj 869. zápas základnej časti. V historickom poradí sa tak dostal pred Granta Fuhra na deviate miesto. Na bývalého brankára Panthers, Johna Vanbiesbroucka, stráca 13 zápasov. Na siedmom mieste je Tony Esposito s 886 duelmi.

O víťazstve New Jersey nad Arizonou 3:2 rozhodol už v 43. sekunde predĺženia svojím prvým gólom v sezóne obranca Adam Larsson, keď zakončil brejk troch proti jednému. Duel poslal do predĺženia v poslednej minúte riadneho času Mikkel Boedker a otvoril si strelecký účet v sezóne. Svoj 1400. zápas v kariére odohral útočník Coyotes Shane Doan a stal sa 34. hráčom v NHL, ktorý sa dostal na túto métu. O sedem viac duelov odohral Dale Hunter.

Dallas Stars doviedli k tesnému víťazstvu 2:1 nad Philadelphiou najväčšie hviezdy tímu Tyler Seguin a kapitán Jamie Benn. Obaja skórovali v priebehu 63 sekúnd, ale ich góly predelila prestávke po prvej tretine. Benn so šiestimi gólmi vedie tabuľku strelcov NHL a s 10 bodmi sa delí práve so Seguinom o prvenstvo. V skvelej forme hrá len päť mesiacov po operácii boku, ktorej sa podrobil hneď po konci minulej sezóny. "Myslím si, že vás klamal a nebol na žiadnej operácii. Celé si to vymyslel," vtipkoval jeho spoluhráč z formácie Seguin.

Washington vyhral na ľade Calgary 6:2. Hrdinom duelu bol ruský útočník Capitals Alexander Ovečkin, ktorý mal bilanciu 1+1 a ako prvý hráč klubu z hlavného mesta USA sa dostal na hranicu 900 kanadských bodov. Tridsaťročný útočník strelil v základnej časti 479 gólov a už len štyri presné zásahy stráca na historicky najlepšieho ruského kanoniera v NHL Sergeja Fiodorova (483). Ovečkin je najlepším strelcom NHL spomedzi hráčov od sezóny 2000/2001, hoci on vstúpil do profiligy až v roku 2005.

Na hranicu 900 bodov sa Ovečkin dostal ako druhý najrýchlejší spomedzi aktívnych hráčov, keď na to potreboval 764 zápasov. Jaromír Jágr to dosiahol v 681 dueloch. "Je to veľký míľnik. Milujem mojich spoluhráčov. Je ťažké v tejto lige dosiahnuť niečo sám," povedal Ovečkin pre Washington Post. Chválil aj tréner Barry Trotz. "Je to výnimočný hokejista. Dosiahnuť v tejto súťaži 900 bodov je úžasné, to sa podarí len skvelým hráčom. Myslím, že ešte veľa bodov na konto pridá," dodal kouč Capitals.

V gólovo bohatom zápase zdolal Nashville Tampu Bay 5:4 po samostatných nájazdoch, v ktorých sa ako jediný presadil Filip Forsberg. Švédsky útočník tak zakončil vydarený duel, predtým totiž nahral na oba góly kanoniera Jamesa Neala.

Sumáre NHL:
NEW JERSEY DEVILS - ARIZONA COYOTES 3:2 pp (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0)
Góly: 40. Zajac (Josefson, Larsson), 48. Cammalleri (Zajac), 61. Larsson (Zajac, Stempniak) - 41. Duclair (Domi, Hanzal), 60. Boedker (Ekman-Larsson, Stone). Brankári: Schneider - Smith, strely na bránku: 25:20, 12.171 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - FLORIDA PANTHERS 3:2 pp (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Góly: 11. Crosby (Malkin, Letang), 44. Kessel (Scuderi, Crosby), 62. Malkin (Letang, Crosby) – 52. Howden (Brickley, Gudbranson), 54. MacKenzie (Brickley, Howden). Brankári: Fleury - Luongo, strely na bránku: 35:33, 18.471 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW YORK ISLANDERS 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)
Góly: 19. Kuľomin (Židlický, Hamonic), 52. Hickey, 54. Clutterbuck (Nelson), 57. Tavares (Martin, Lee). Brankári: McElhinney - HALÁK, strely na bránku: 37:29, 14.295 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - DALLAS STARS 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 49. Couturier (Simmonds, Read) – 20. Seguin (Ja. Benn, Klingberg), 21. Ja. Benn (Seguin, Goligoski). Brankári: Mason - Niemi, strely na bránku: 35:32, 19.077 divákov.

MONTREAL CANADIENS - ST. LOUIS BLUES 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 19. Pacioretty (Plekanec, Gallagher), 25. Siomin (Galchenyuk, Eller), 52. Mitchell (Subban, Smith-Pelly). Brankári: Price - Allen, strely na bránku: 36:38, 21.288 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - TAMPA BAY LIGHTNING 5:4 pp a sn (1:0, 2:3, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 20. Fisher (Weber, Neal), 31. Weber (Ribeiro, Wilson), 39. Neal (Forsberg, Fisher), 55. Neal (Forsberg), rozh. náj. Forsberg – 24. Stamkos (Hedman, Filppula), 29. Kučerov (Palát, Coburn), 38. Callahan (Hedman, Stralman), 46. Condra (Boyle). Brankári: Rinne - Bishop, strely na bránku: 33:29, 17.113 divákov.

CALGARY FLAMES - WASHINGTON CAPITALS 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
Góly: 9. Monahan (Gaudreau), 44. Giordano (Frolík, Gaudreau) – 17. Burakovsky (Kuznecov), 21. Ovečkin (Orpik, Kuznecov), 31. Bäckström (Williams, Carlson), 32. Oshie (Kuznecov, Ovečkin), 47. Chimera (Beagle), 57. Bäckström (Williams, Niskanen). Brankári: Ramö (32. Hiller) - Holtby, strely na bránku: 19:30, 18.303 divákov.

Jaroslav Halák (Islanders) 59:57 0/37 100,0
legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov