Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

25 apríla

Svetový deň malárie

- pripomína sa od uskutočnenia stretnutia ministrov zdravotníctva afrických krajín a zástupcov humanitných organizácií v nigérijskej Abuji v roku 2000. Na túto chorobu v Afrike každý rok zomrie vyše milióna ľudí.


Meniny má Marek

Viac

Mužské meno Marek má latinský pôvod a v preklade znie "bojovník". Meniny majú jeho nositelia 25. apríla a toto meno patrí na Slovensku v súčasnosti medzi menej zaužívané.

Ak chceme Marka výstižne charakterizovať, prirovnáme ho k jeho zvieraciemu totemu, tuleňovi, ktorý nestráca svoj osobitý charakter. City, ktoré muži s týmto menom prejavujú a prijímajú, z nich robia bytosti schopné pochopiť veľa vecí.
Markovia sú najmä vľúdni a veľmi vnímaví.
Ich náklonnosť aj láska majú niekoľko odtieňov. V detstve ich netreba nútiť k veľkolepým prejavom lásky, ale je potrebné chápať ich a vedieť vyčítať z ich pohľadu, koho rešpektujú a milujú. V dospelosti by nemali sľubovať, čo nemôžu splniť.
Zdravie majú Markovia vyvážené. Prospeje im piť prírodné ovocné a zeleninové šťavy a vylúčiť jedlá, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu.
Ich obľúbené farby sú tmavomodrá a biela, ochranné rastliny estragón a palina dračia, ochranné kamene achát, karneol a opál.


Pranostika na dnes

Koľko žaby pred Markom škrečia, toľko po ňom rady mlčia.

Na Marka oharky do jarka.

Na svätého Marka napijem sa z Jarka.

Tráva na svätého Marka je už hodne veľká.

Studený Marek prinesie studené Krížové dni /začínajú sa po Krížovej nedeli, t.j. piatej nedeli po Veľkej noci/.

Ak je na svätého Marka rosa, podaria sa prosá.




Historický kalendár

Slovenské osobnosti 25. apríla
1924

Narodil sa v Ubli lekár, významný slovenský imunológ a virológ LADISLAV BORECKÝ. Zomrel 15.1.2008.

1929

Narodil sa v Banskej Bystrici slovenský filmový režisér a scenárista PETER SOLAN, ktorý režíroval napríklad aj prvú slovenskú filmovú detektívku Muž, ktorý sa nevrátil. Jeho najslávnejším filmom však je sugestívny dramatický príbeh odohrávajúci sa v prostredí koncentračného tábora Boxer a smrť. Zomrel 21.9.2013.

1929

Narodil sa v Novom Meste nad Váhom gréckokatolícky kňaz a bibliograf MICHAL FEDOR. Zomrel 14.7.1994.

2000

Zomrel v Bratislave geológ a odborný publicista BARTOLOMEJ LEŠKO. Narodil sa 3.6.1918.

2007

Zomrel divadelný a filmový herec VIKTOR BLAHO. Narodil sa 27.7.1920 v Petrovej Lehote, okr. Trenčín.

1815

Narodil sa v Štrbe organizátor moderného zdravotníctva v Uhorsku ĽUDOVÍT MARKUŠOVSKÝ. Zomrel 21.4.1893.

1883

Narodil sa v Slovenskej Ľupči prozaik, básnik, redaktor, zberateľ folklóru a prekladateľ SAMUEL CAMBEL. Jeho próza mala blízko k slovenskému realizmu (napr. Slečna Nina alebo Vytriezvenie) a k slovenskej literárnej moderne (napr. Zlomená duša či Stará matka). Zomrel 8.7.1935.

1920

Narodil sa v Banskej Bystrici slovenský dramatik a prozaik PETER KARVAŠ, ktorého perzekvovali obidva totalitné režimy. Počas vojnového tkz. Slovenského štátu bol internovaný do pracovného tábora a po roku 1968 bol zase potrestaný zákazom publikovať za svoj odmietavý postoj k vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Z jeho rozsiahleho prozaického a dramatického diela sú známe napríklad humoristicko satirické poviedkové knihy Čert nespí, Čertovo kopýtko či Humoresky a kratochvíle. Je autorom povstaleckého románu Noc v mojom meste, či novely V hniezde. Ťažisko jeho tvorby však tvorili rozhlasové a divadelné hry ako napríklad Hanibal pred bránami, Antigona a tí druhí, Jazva alebo Súkromná oslava. Zomrel 28.11.1999.

Slovenské udalosti 25. apríla
2012

Hokejista Dominik Graňák vyhral s tímom OHK Dinamo Moskva play off Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) a zdvihol nad hlavu prestížny Gagarinov pohár. Reprezentačný obranca získal trofej ako tretí Slovák v histórii. Dinamo triumfovalo v sérii s Avangardom Omsk 4:3 na zápasy.

1433

Husiti sa zmocnili Kežmarku, ktorý vyrabovali, vypálili a časť obyvateľstva zabili.

1878

Liptovský Mikuláš postihol požiar, pri ktorom zhorelo 80 obytných domov, stoličný úrad, kostol, synagóga a ďalšie objekty.

2010

Slovenské tenistky si po sedemročnej prestávke vybojovali postup do svetovej skupiny Pohára federácie, keď v baráži o účasť v najlepšej osmičke zvíťazili v Belehrade nad domácim Srbskom 3:2.

Svetové osobnosti 25. apríla
1946

Narodila sa americká herečka TALIA SHIREOVÁ, známa zo série filmov Rocky, kde stvárnila manželku boxera Rockyho Balboa, ktorého si zahral herec Sylvester Stallone.

1947

Narodil sa legendárny holandský futbalista a tréner JOHAN CRUIJFF, ktorý získal ocenenie Zlatá lopta pre najlepšieho európskeho futbalistu trikrát (1971, 1973, 1974).

1952

Narodil sa sovietsky hokejista VLADISLAV ALEXANDROVIČ TREŤJAK, najlepší brankár Majstrovstiev sveta 1974, 1979 a 1983.

1981

Narodil sa brazílsky pilot F1 FELIPE MASSA.

1995

Zomrela americká herečka, tanečnica, partnerka Freda Astaira GINGER ROGERSOVÁ, ktorá účinkovala v 73 filmoch a za jeden z nich Slečna Kitty - získala v roku 1940 Oscara. Narodila sa 16.7.1911.

2008

Zomrel legendárny britský džezový trubkár a rozhlasový moderátor rádia BBC HUMHREY LYTTELTON, ktorý sa presadil aj ako karikaturista. Narodil sa 23.5.1921.

2009

Zomrela americká herečka BEA ARTHUROVÁ, držiteľka ocenení Grammy za televízne komédie Maude a Golden Girls. Začiatkom 70. rokov 20. storočia sa Arthurová objavila v prelomovej televíznej komédii All in the Family ako divoká liberálka Maude. Narodila sa 13.5.1922.

2011

Zomrel čílsky básnik GONZALO ROJAS, bol považovaný za jedného z najvýznamnejších básnikov Latinskej Ameriky. Narodil sa 20.12.1917.

1472

Zomrel (niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia 20. apríl) taliansky humanista, architekt a teoretik ranej renesancie LEON BATTISTA ALBERTI, ktorého spisy (Desať kníh o staviteľstve) mali zakladateľský význam pre rozvoj novovekej architektúry. Narodil sa v roku 1404.

1599

Narodil sa vodca anglickej buržoáznej revolúcie a štátnik OLIVER CROMWELL. Zomrel 3.9.1658.

1744

Zomrel švédsky astronóm a fyzik ANDERS CELSIUS, ktorý si pri svojich výskumoch zostrojil vlastnú pomôcku na meranie teploty. Nebol prvý, ale jeho stupnica sa ujala takmer na celom svete s výnimkou napríklad Ameriky, kde sa používa Fahrenheitova stupnica. Narodil sa 27.11.1701.

1874

Narodil sa taliansky elektrotechnik, priekopník rádiotelegrafie, realizátor prvého rádiotelegrafického spojenia medzi Amerikou a Európou GUGLIELMO MARCONI, laureát Nobelovej ceny (1909). Zomrel 20.7.1937.

1917

Narodila sa (niektoré zdroje uvádzajú ako rok narodenia 1918) americká černošská džezová speváčka ELLA FITZGERALDOVÁ, prvá dáma džezového spevu, ktorá počas vyše 60-ročnej kariéry nahrala viac ako 250 platní a 11-krát ju ocenili cenou Grammy. Zomrela 15.6.1996.

1940

Narodil sa americký filmový herec AL PACINO. Svoj talent preukázal vo filme z roku 1971 Panika v Needle Parku, kde hral mladistvého narkomana a priekupníka drog Bobbyho. Vďaka tomuto filmu sa dostal do pozornosti režiséra F.F. Coppolu, ktorý ho obsadil do úlohy Michaela Corleoneho v mafiánskej rodinnej ságe Krstný otec. Všestranné herecké schopnosti prejavil aj vo filme Zjazvená tvár, či Vôňa ženy, ktorý mu v roku 1993 po šiestich predchádzajúcich nomináciách priniesol Oscara. Hlavnú úlohu si zahral aj v kultovom filme Carlitova cesta. Tvrdého a nezmieriteľného detektíva či mafiána stvárnil napríklad aj vo filmoch Horlivosť a Donie Brasco/Krycie meno.

1942

Narodil sa český divadelný a filmový herec JOSEF DVOŘÁK.

Svetové udalosti 25. apríla
1626

Český šľachtic a vojvodca Albrecht z Valdštejna porazil na moste cez rieku Labe v nemeckom Dessau vojsko protestantského žoldnierskeho vodcu grófa Ernsta z Mansfeldu.

1707

Spojené španielsko-francúzske sily porazili britskú a portugalskú armádu pri španielskom meste Almanza.

1792

Vo Francúzsku použili po prvý raz mechanický popravný prístroj gilotínu, ktorej vynálezcom bol francúzsky politik Joseph Guillotin, a jej prvou obeťou sa stal lupič Nicolas Jacques Pelletier.

1945

V americkom San Franciscu sa začala konferencia 50 štátov protifašistickej koalície, pričom vypracovali Chartu Organizácie spojených národov (OSN), ktorá bola podpísaná 26. júna toho roku a vstúpila do platnosti 24. októbra 1945, keď ju ratifikovalo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - Čína, Francúzsko, ZSSR, USA a Veľká Británia a väčšina signatárskych štátov.

1983

Hamburský magazín Stern predstavil na tlačovej konferencii denníky Adolfa Hitlera z rokov 1932-1945 a súčasne oznámil, že o tri dni z nich začne publikovať výňatky. Odborníci o desať dní s použitím kriminalistických metód dokázali, že ide o falzifikáty. Reportéra Sternu Gerda Heidemanna, ktorý ich získal, a ich objaviteľa, obchodníka Konrada Kujaua, odsúdili na viacročné tresty väzenia.

1993

Ruský prezident Boris Jeľcin zvíťazil v ľudovom referende, ktoré mu vyslovilo dôveru, ale nezískal súhlas s vypísaním predčasných parlamentných a prezidentských volieb.

2001

Filipínska polícia zatkla a vzala do vyšetrovacej väzby bývalého filipínskeho prezidenta Josepha Estradu. Filipínsky súd nariadil jeho zatknutie za hospodárske drancovanie krajiny. Estrada, ktorý všetky obvinenia z korupcie odmietal, musel opustiť úrad hlavy štátu v januári 2001 po masových protestoch požadujúcich jeho rezignáciu. Prokuratúra obvinila exprezidenta zo sprenevery viac ako 80 miliónov amerických dolárov.

2005

Nehoda preplneného prímestského vlaku na západe Japonska, vtedy najhoršieho železničného nešťastia v krajine za posledné štyri desaťročia, si vyžiadala 57 mŕtvych a 440 zranených.

2005

Bulharsko a Rumunsko podpísali prístupové dohody k Európskej únii (EÚ).

2007

V hlavnom meste Mexika v Mexiko City legalizovali interrupcie. Mexiko bolo v tom čase druhou najväčšou katolíckou krajinou.

2010

V parlamentných voľbách v Maďarsku získal dvojtretinovú väčšinu volebný blok Fidesz-KDNP.

2011

Sily NATO v skorých ranných hodinách pri nálete zrovnali so zemou budovu v komplexe Muammara Kaddáfího v líbyjskom hlavnom meste Tripolis.