Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

19 júla

Prvý let balónu plneným svietiplynom

Britský priekopník vzduchoplavby Charles Green predviedol v roku 1821 v Londýne prvý balón plneným svietiplynom.


Meniny má Dušana

Viac

Ženské meno Dušana má južnoslovanský pôvod a jeho význam je "slávny duchom". Nositeľky tohto na Slovensku menej zaužívaného mena oslovujeme Dušanka, Duda. Meniny majú 19.júla.
Energia ženie Dušany stále dopredu. Málokedy sa uspokoja s predstavou, že budú vykonávať len jedno povolanie. Štúdium im spôsobuje potešenie a pomerne zavčasu vedia, aké povolanie si vyberú.
Dušany majú v živote šťastie, ale úspech dosahujú skôr svojím správaním, šarmom a zmyslom pre intrigy. Aj keď sú spoločenské, svoje city ukrývajú pod maskou. Priateľstvo s nimi ľuďom dáva pocit dôvery.
Dušany sú odolné a bývajú veľmi životaschopné. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán.
Šťastné farby týchto žien sú čierna, tmavomodrá a zelená. Ochranné rastliny medovka, baza a divozel, ochranné kamene ametyst a smaragd.


Pranostika na dnes

Ženci do poľa, včely z poľa.


Historický kalendár

2008

Pápež Benedikt XVI. sa v Sydney ospravedlnil za prípady sexuálneho zneužívania katolíckymi duchovnými v Austrálii. "Pociťujem hlbokú ľútosť za bolesť a utrpenie obetí," povedal pápež v homílii. "Tieto zločiny, ktoré sú vážnou zradou dôvery, si zaslúžia jednoznačné odsúdenie," vyhlásil. "Tí, čo sú za toto zlo zodpovední, musia byť postavení pred súd."


Viac
Slovenské osobnosti 19. júla
1905

Narodil sa vo Varovom Šúre (dnes Šúrovce) jezuita, historik umenia, výtvarník, pamiatkar a publicista VALÉR AUREL ZAVARSKÝ. Zomrel 27.3.1993.

1908

Narodil sa v Smižanoch prekladateľ, publicista, rozhlasový redaktor a aktívny turista JOZEF BRANDOBUR, zostavil turisticko-osvetovú publikáciu Tatranský pozdrav. Zomrel 30.8.1976.

1924

Narodil sa v Nižnom Hrabovci režisér, výtvarník a grafik VLASTIMIL HEROLD, jeden zo zakladateľskej generácie slovenského animovaného filmu, ktorý sa venoval aj knižnej grafike a tvorbe plagátov, no jeho ťažiskovou profesiou bola filmová réžia. Označovali ho za najväčšieho profesionála slovenskej animácie. Zomrel 10.3.2004.

1932

Narodil sa v Přibrami na Morave maliar a grafik RUDOLF FILA.

2006

Zomrel v Košiciach sólista baletu, choreograf a baletný majster v Slovenskom národnom divadle v rokoch 1946–55 STANISLAV REMAR. Narodil sa 7.10.1914.

2008

Zomrel v Bratislave lekár - chirurg JAROSLAV SIMAN, ktorý v roku 2000 úspešne oddelil siamské dvojčatá a zároveň ako prvý vykonal transplantáciu srdca a prvú transplantáciu pečene u dieťaťa. Je zakladateľom kardiochirurgie vrodených chýb ako samostatného odboru na Slovensku a spoluzakladateľom Detského kardiochirurgického centra Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Od roku 1995 bol prednostom Kliniky detskej chirurgie v Bratislave. Narodil sa 12.10.1938.

Slovenské udalosti 19. júla
1831

V súvislosti s cholerou došlo v Košiciach k prvým hromadným vzburám, ktoré neskôr prerástli do rebélie poddaných, v histórii označovanej ako východoslovenské sedliacke povstanie.

1909

V Bratislave sa začala premávka trolejbusov na trase Pražská ulica - Patrónka.

1921

Národné zhromaždenie ČSR schválilo zákon o štátnom príspevku v nezamestnanosti, ale len odborovo organizovaným zamestnancom. Bol to jeden z prvých sociálnych zákonov tohto druhu v strednej Európe.

2004

Minister vnútra SR Vladimír Palko (vtedy ešte KDH) podpísal deklaráciu ministrov vnútra V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko) o spoločnom podaní prihlášky na vstup do schengenského priestoru k 1. júlu 2006.

2010

Na prvú oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval český premiér a súčasne predseda ODS Petr Nečas. Išlo o jeho prvú návštevu vo funkcii predsedu vlády ČR a prvé stretnutie s novou premiérkou SR Ivetou Radičovou.

Svetové osobnosti 19. júla
1761

Narodil sa ruský fyzik, elektrotechnik, pedagóg VASILIJ VLADIMIROVIČ PETROV, konštruktér vtedy najväčšieho galvanického článku na svete (typ Voltovho stĺpa), pomocou ktorého objavil v roku 1802 efekt elektrického oblúka. Zomrel v roku 1834.

1814

Zomrel britský moreplavec, cestovateľ a kartograf MATTHEW FLINDERS, ktorý ako prvý oboplával celú Austráliu, zistil jej ostrovný charakter a pomenoval ju. Narodil sa 16.3.1774.

1846

Narodil sa americký astronóm a fyzik, zakladateľ hviezdnej fotometrie, autor prvého fotografického hviezdneho atlasu, vynálezca poludníkového fotometra a objaviteľ prvej spektroskopickej dvojhviezdy EDWARD CHARLES PICKERING. Zomrel 3.2.1919.

1859

Narodil sa nemecký chirurg, spisovateľ a vysokoškolský pedagóg CARL-LUDWIG SCHLEICH, vynálezca infiltračnej anestézie. Zomrel 7.3.1922.

1893

Narodil sa ruský básnik, dramatik a filmový scenárista VLADIMIR VLADIMIROVIČ MAJAKOVSKIJ, vedúca osobnosť ruskej ľavicovej umeleckej avantgardy (napr. futurizmus). Zomrel (údajne spáchal samovraždu) 14.4.1930.

1898

Narodil sa nemecký filozof a sociológ HERBERT MARCUSE, jeden zo zakladateľov frankfurtskej školy. Jeho kritické názory na adresu modernej industriálnej, pretechnizovanej a byrokratickej spoločnosti inšpirovali študentské hnutia v 60. rokoch 20. storočia v Európe. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Jednorozmerný človek, Psychoanalýza a politika alebo napríklad Eros a civilizácia. Zomrel 29.7.1979.

1993

Zomrel český filmový režisér, dramaturg a scenárista ELMAR KLOS, ktorý nakrútil spolu s Jánom Kadárom film Obchod na korze. Narodil sa 26.1.1910.

2002

Zomrel ruský disident, novinár, spisovateľ a obranca ľudských práv ALEXANDER GINZBURG. Narodil sa 21.11.1936.

2010

Zomrel austrálsky vedec DAVID WAREN, ktorý pred vyše polstoročím vynašiel čiernu skrinku pre lietadlá, ktorá vlastne ani nie je čierna. Absolvent univerzity v Sydney začal pracovať na vytvorení zariadenia, ktoré by dokázalo zaznamenávať hlasy pilotov a letové údaje v roku 1953. Austrálsky úrad pre civilné letectvo však vtedy označil jeho vynález za nepoužiteľný. V roku 1958 jeho prototyp ocenili britské úrady. Narodil 20.3.1925.

Svetové udalosti 19. júla
1821

Britský priekopník vzduchoplavby Charles Green predviedol v Londýne prvý balón plneným svietiplynom.

1848

Konala sa prvá konferencia o právach žien v Seneca Falls v americkom štáte New York, na ktorej bola prijatá Seneca Falls Convention. Vyjadrením rovnoprávnosti mal byť aj nový odev žien, ktorý pozostával z nohavíc (podobných dnešným teplákom) a dlhej košele. Predstavila ho Američanka Amelia Jenks Bloomerová.

1900

V Paríži otvorili prvú linku metra, ktorá viedla pod centrom mesta v severozápadno-juhovýchodnom smere medzi Porte Maillot a Porte de Vincennes. Merala desať kilometrov a vlaky túto vzdialenosť prekonávali za 33 minút.

1943

Spojenci podnikli prvý letecký útok na Rím v druhej svetovej vojne, pri ktorom zahynulo približne 2000 osôb. 700 amerických lietadiel zhodilo na mesto stovky ton nálože.

1979

Grécka cisternová loď Atlantic Empress sa zrazila s libérijskou cisternovou loďou Aegean Captain s celkovým nákladom 470.000 ton ropy, pričom na oboch plavidlách vypukol požiar. Pri nehode zahynulo 29 osôb. Vytečená ropa vytvorila vrstvu s rozlohou asi 60 kilometrov štvorcových. Išlo vtedy o najväčšiu katastrofu svojho druhu na svete a hmotné škody dosiahli asi 150 miliónov dolárov.

2002

Britský lekár Harold Shipman, prezývaný Dr. Smrť, bol usvedčený ako jeden z najhorších sériových vrahov na svete, keď oficiálne vyšetrovanie potvrdilo jeho zodpovednosť za smrť 215 pacientov.

2006

Americký prezident George W. Bush prvýkrát použil svoje právo veta, keď hlasoval proti zákonu o financovaní výskumu embryonálnych kmeňových buniek.