Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Atletico a Bayern sú prví štvrťfinalisti Ligy majstrov

Hráč Atletico Madrid Diego Costa (štvrtý zľava) oslavuje so spoluhráčmi úvodný gól do bránky AC Miláno vo futbalovom zápase odvety osemfinále Ligy majstrov v Madride 11. marca 2014. Foto: TASR/AP

Obhajca trofeje mal z prvého duelu proti Arsenalu náskok 2:0. Atletico vyhralo v prvom dueli nad AC Miláno 1:0.

Bratislava 11. marca (TASR) - Bratislava 11. marca (TASR) - Futbalisti Bayernu Mníchov a Atletica Madrid sa v utorok stali prvými štvrťfinalistami Ligy majstrov 2013/2014. Obhajca trofeje Bayern si s prehľadom postrážil dvojgólový náskok z prvého duelu a doma mu s Arsenalom Londýn stačila aj remíza 1:1. Atletico si zopakovalo triumf nad AC Miláno spred troch týždňov, tentoraz svojho súpera deklasovalo 4:1.

V Allianz aréne zaujal v úvodnej dvadsaťminútovke iba ďalekonosný pokus Schweinsteigera, ktorý skrotil brankár hostí Fabianski. Inak sa ani jeden z tímov do šancí nedostal a kombinácie končili už v zárodkoch. Hráči Bayernu držali loptu na svojich kopačkách a kontrolovali hru. Prvú veľkú šancu zápasu si vypracovali v 20. minúte. Ribery zbehol po ľavej strane, poslal center do šestnástky na Robbena, no tomu lopta nesadla ideálne a skončila nad bránkou. Arsenal bol dopredu bezzubý, veľké problémy mu robil najmä vysoký pressing domácich. "Kanonieri" sa nedokázali dostať pred Neuera, navyše na to, že museli zmazať dvojgólové manko, hrali až príliš zatiahnutí na svojej polovici ihriska. V 26. minúte zacentroval Alcantara do vápna a Martinez poslal loptu za chrbát Fabianskeho, španielsky reprezentant však stál v ofsajde a gól tak neplatil. Na druhej strane zaujala individuálna akcia mladíka Oxlaide-Chamberlaina, ktorý prekľučkoval pomedzi trojicu súperov a jeho pokus zastavil až faul. Vzápätí prišiel roh Arsenalu a Neuer musel hasiť po dobrej hlavičke Girouda. To bolo však zo strany hostí všetko. Záver polčasu patril domácim, ktorí si vypracovali pár nádejných šancí, no skóre sa nemenilo.

Nevýrazný Özil musel dole, nahradil ho Rosický

Arsenal nastúpil do druhého polčasu už bez nevýrazného Özila, ktorého nahradil Rosický. Domácich fanúšikov zdvihla zo sedadiel situácia z 51. minúty. Robben prenikol do šestnástky, spravil svoju typickú kľučku doľava, ale po kontakte s obrancom sa ocitol na zemi. Diváci sa piskotom dožadovali penalty, no rozhodca nechal hru pokračovať. V 55. minúte sa už mohli tešiť z úvodného gólu - Ribery sa zbavil Sagnu, prihral na päťku voľnému Schweinsteigerovi a ten otvoril skóre. Arsenalu sa však podarilo vyrovnať už o dve minúty neskôr. Podolski vyhral ostrý súboj s Lahmom v šestnástke a z veľkého uhla nekompromisne zavesil pod brvno - 1:1. Hostí gól nabudil a v krátkom slede ešte párkrát pohrozili, no potom už opäť diktovali tempo hry Bavori. V 69. minúte mohli ísť opäť do vedenia, ale Fabianski výborne vybehol a zmaril veľkú šancu Mandžukiča. V ďalšom priebehu si Mníchovčania strážili svoj náskok a súpera už k ničomu nebezpečnému nepustili. V nadstavenom čase rozhodca po ďalšom faule na Robbena odpískal penaltu, ale striedajúci Müller Fabianskeho neprekonal a tak duel skončil nerozhodne 1:1.

Milánčania mysleli na postup

Milánčania v druhom utorňajšom dueli netajili, že napriek nepriaznivému výsledku z prvého duelu myslia na madridskom štadióne Vicente Calderona na postup. Ich ambície schladil ale už po necelých troch minútach Diego Costa, ktorý po centri Kokeho z pravej strany ekvilibristickým volejom z piatich metrov upratal loptu so siete - 1:0. Hosťom trvalo štvrťhodinu, kým sa z úderu spamätali, ale potom prevzali iniciatívu. Aktivita hostí priniesla úspech v 27. minúte, keď Poli poslal z pravej strany loptu do šestnástky a Kaka netypicky hlavou s prispením obrancu Juanfrana vyrovnal na 1:1. Povzbudené AC pokračovalo v tlaku, odpoveď domácich mala ale najideálnejšie parametre - päť minút pred polčasovou prestávkou Arda Turan tečovanou strelou spoza šestnástky vrátil Atleticu tesný náskok. Vzápätí takmer dostal súpera do kolien Raul Garcia, jeho "nožničkám" ale chýbali desiatky centimetrov.

Atraktívny duel pokračoval aj po zmene strán, po troch minútach zvonilo po strele Gabiho brvno Abbiatiho bránky. Atletico sa ale čoraz viac zameralo na pozornú defenzívu a súper sa iba ťažko dostával v útoku do nebezpečných priestorov. V 67. minúte sa to pokúsil zmeniť Robinho, po technickom sóle ale stroskotal na Courtoisovi. Nádeje talianskeho giganta definitívne zhasli dvadsať minút pred koncom, keď sa gólovou hlavičkou prezentoval Raul Garcia - 3:1. Zúfalá snaha hostí s nakopávanými loptami do šestnástky Atletica už v závere nič nezmenila na suverénnom postupe madridského klubu medzi najlepšiu osmičku Ligy majstrov, ktorý potvrdil svojim druhým gólom v zápase v 85. minúte Diego Costa. Bol to už jeho siedmy sezónny presný zásah v piatom vystúpení v prestížnej súťaži.

Odvety osemfinále LM 2013/2014:

Bayern Mníchov - Arsenal Londýn 1:1 (0:0)

Góly: 55. Schweinsteiger - 57. Podolski, ŽK: Dante, Martinez - Podolski, Arteta, Vermaelen, rozhodoval: Moen (Nór.), 68.000 divákov (vypredané).

Bayern: Neuer - Lahm, Dante, Javi Martinez, Alaba - Thiago Alcantara, Schweinsteiger - Robben, Götze (59. Kroos), Ribery (85. Müller) - Mandžukič

Arsenal: Fabianski - Sagna, Mertesacker, Koscielny, Vermaelen - Arteta (77. Gnabry), Oxlaide-Chamberlain (84. Flamini) - Santi Cazorla, Özil (46. Rosický), Podolski - Giroud

/prvý zápas 2:0, postúpil Bayern/

Atletico Madrid - AC Miláno 4:1 (2:1)

Góly: 3. a 85. Costa, 40. Turan, 71. Raul Garcia - 27. Kaka. Rozhodoval: Clattenburg (Ang.), ŽK: Raul Garcia - Rami, Balotelli, Bonera, Robinho, 49.186 divákov

Atletico: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis -Suarez, Gabi - Turan (78. Rodriguez), Raul Garcia (72. Sosa), Koke (82. Diego) - Costa

AC Miláno: Abbiati - Abate, Bonera, Rami, Emanuelson - Essien (68. Pazzini), de Jong (78. Muntari) - Taarabt (46. Robinho), Poli, Kaka - Balotelli

/prvý zápas 1:0, postúpilo Atletico/