Ekonomika

M. Mikuš: Znalca pri rozlišovaní diamantov prístroj nenahradí

Podľa testov sa ukazuje, že žiaden prístroj, ani ten najdrahší za stovky tisícok dolárov, nedokáže bez účasti odborníka s potrebnými znalosťami, spoľahlivo rozlíšiť diamant prírodný od syntetického.

Volkswagen zaplatí 127 miliónov AUD za urovnanie sporov v Austrálii

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 austrálskych dolárov (AUD).

Medzi Bratislavou a Komárnom jazdí od pondelka poschodový vlak

Zavedenie takýchto vlakov zvýši prepravné kapacity na tejto vyťaženej trati. Vzhľadom na technické parametre trate bolo ďalšie zvyšovanie spojov aj kapacity klasických vlakov už prakticky nemožné.

Slováci najviac dôverujú automobilkám, najmenej politickým stranám

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre skupinu Erste uskutočnila firma IMAS International na vzorke 600 respondentov.

Francúzsko zoškrtá dane pre domácnosti o približne 9,3 miliardy eur

Približne 5 miliárd eur bude predstavovať zníženie dane z príjmu, ktoré sľúbil prezident Emmanuel Macron, aby upokojil protivládne protesty tzv. žltých viest.

Odchod Británie z EÚ bez dohody bude katastrofa, varuje BusinessEurope

Po odložení dátumu odchodu z EÚ je teraz britská vláda pripravená vystúpiť z bloku 31. októbra, ale parlament a verejnosť krajiny sú hlboko rozdelení v otázke tzv. rozvodu.

TASR príde na jeseň s novinkami v ekonomickom spravodajstve

Prinášať bude tematické analýzy, výber najdôležitejších správ z domácej a zahraničnej ekonomiky, aj praktické rady pre firmy a podnikateľov. Ešte viac ako doteraz priblíži ekonomický život regiónov.

EÚ plánuje zaviesť daň z digitálnych služieb aj bez globálnej dohody

Gentiloni tiež uviedol, že bude dohliadať aj na snahu o harmonizáciu daní z príjmu právnických osôb vo všetkých členských štátoch EÚ a prehodnotí súčasné nariadenie o zdaňovaní energie.

Čínska ekonomika vykázala ďalšie známky oslabenia

Krajina zverejnila horšie ako očakávané údaje o priemyselnej produkcii, investíciách a maloobchodnom predaji. Dôvodom je obchodný spor so Spojenými štátmi.

Ceny ropy v pondelok prudko vzrástli, o zhruba 10 %

Dôvodom sú obavy z prerušenia dodávok zo Saudskej Arábie, najväčšieho svetového exportéra komodity, po útoku na jej ropné zariadenia v sobotu, čo viedlo k poklesu dodávok na trhy o viac ako 5 %.

Podľa SAE sa 737 MAX vrátia do prevádzky v roku 2020

Rozhodnutie regulátora je pre Boeing dôležité, keďže letecká spoločnosť flydubai patrí k najväčším zákazníkom boeingov 737 MAX.

Tvrdý brexit výrobcov šampanského neohrozí, Briti už majú dosť zásob

Do horšej situácie môže brexit dostať skôr menších výrobcov. Tí totiž môžu cítiť zvýšený tlak zo strany producentov lacnejších šumivých vín ako talianske prosecco, či španielska cava.

Štúdia: Budúcnosť ľudí do roku 2040 ovplyvní sedem hlavných trendov

Za posledných 50 rokov sa rýchlosť a výkonnosť informačných technológií každých pár rokov zdvojnásobuje.

Útoky v Saudskej Arábii môžu vyhnať ceny ropy

Niektoré zdroje z ropného trhu uviedli, že Rijád bude schopný produkciu obnoviť na pôvodnú úroveň do niekoľkých dní.

Požiadať o dávku v nezamestnanosti bude možné aj na úradoch práce

Údaje v žiadosti potom úrad práce bezodkladne po zaradení občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie poskytne Sociálnej poisťovni elektronicky.

Japonsko postupne zruší clá na americké vína, čím budú konkurovať EÚ

Japonsko by malo clá na vína z USA odstrániť postupne do piatich, maximálne siedmich rokov od vstupu dohody do platnosti. Tokio v súčasnosti uplatňuje na americké vína clá vo výške 15 %.

Pasívne saldo agroobchodu SR ku koncu júna stúplo na 906,5 mil. eur

Záporné saldo vývozu a dovozu sa v medziročnom porovnaní zvýšilo pri živočíšnych výrobkoch o 18,0 %, u potravín, nápojov a tabaku o 1,3 %.

Mala by sa zaviesť verejná osobná lodná doprava

Zámerom návrhu zákona je ustanoviť zavedenie výkonov vo verejnom záujme vo verejnej osobnej lodnej doprave a v tej súvislosti aj zaviesť verejného dopravcu.

Nehnuteľnosti na slovenský trh stále nepribúdajú rýchlejším tempom

Tradične najpredávanejšími bytmi sú 2- a 3-izbové. Tomu je prispôsobená aj skladba bytov v nových projektoch a zodpovedá toto zloženie aj klasickému bytovému fondu z minulosti, uviedla asociácia.

SIEA vydala 268 poukážok na kotly na biomasu

Do konca roka plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásiť ešte štyri kolá v celkovej hodnote 2,4 milióna eur.