Ekonomika

Zákazky s nízkou hodnotou by sa podľa zamestnávateľov mali zverejňovať

Zamestnávatelia vyzvali vládu, aby novelu zákona o verejnom obstarávaní neschválila bez toho, aby bola zabezpečená primeraná miera verejnej kontroly pri zákazkách s nízkou hodnotou.

ZSE kúpila firmu prevádzkujúcu paroplynovú elektráreň Malženice

Rozhodnutie o akvizícii vychádza zo strategického významu paroplynovej elektrárne pre celú elektrizačnú sústavu SR.

Tržby Coty v 4. kvartáli vzrástli a jeho strata klesla

Koncern Coty vykázal za tri mesiace do konca júna 2018 čistú stratu 181,3 milióna USD (158,76 milióna eur), čo predstavuje 24 centov na akciu.

V Nemecku sa do pracovného procesu zapája čoraz viac utečencov

Prácu malo v Nemecku dovedna 300.000 ľudí pochádzajúcich zo Sýrie, Afganistanu, Eritrey, Iraku, Iránu, Nigérie, Pakistanu a Somálska, čo bolo o 103.000 viac než v predošlom roku.

Čínska centrálna banka nepripravuje ekonomické stimuly

Namiesto stimulov sa bude snažiť efektívne riešiť problémy firiem s financovaním, uviedla čínska centrálna banka vo svojom stanovisku zverejnenom v utorok.

Britskí výrobcovia zaznamenali v auguste spomalenie rastu objednávok

Podľa prieskumu 31 % výrobcov zaznamenalo v auguste vyšší ako normálny objem objednávok, zatiaľ čo 23 % uviedlo, že boli pod normálnou hodnotou.

Podnikatelia aj zväzy kritizujú návrh na zavedenie systému e-Kasa

Od apríla budúceho roka by mali všetky hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice na Slovensku používať registračné pokladnice s online napojením na portál finančnej správy.

Prezident D.Trump nie je spokojný s peňažnou politikou Fedu

Prezidentovi sa nepáči, že Jerome Powell zvyšuje úroky. Tým nie som nadšený, uviedol v interview pre agentúru Reuters.

Častým dôvodom neplatenia faktúr je druhotná platobná neschopnosť

Ďalším dôvodom meškania platieb je to, že sa firmy dostali do insolvencie a svoje záväzky už nedokážu plniť. Tretina oslovených spoločností si však myslí, že im zákazníci jednoducho zaplatiť nechcú.

Maďarská národná banka nezmenila úrokové sadzby

Menová rada MNB ponechala kľúčový úrok na úrovni 0,90 %. Banka naposledy zmenila kľúčovú sadzbu v máji 2016, keď ju znížila o 15 bázických bodov.

Do podpory MSP bolo z iniciatívy Jeremie investovaných 105,28 mil. eur

Vďaka trom nástrojom (portfóliové záruky, portfóliový úverový nástroj zdieľaného rizika a nástroje rizikového kapitálu) sa vytvorilo na Slovensku portfólio úverov a investícií 331,2 miliónov eur.

Pri strate zamestnania má štvrtina Slovákov úspory len na mesiac

Viac ako osem mesiacov môžu žiť bez pravidelného príjmu zo zamestnania pracovníci z odboru informačných technológií. Na viac než pol roka majú úspory taktiež zamestnanci zo sektora stavebníctva.

Vstup nových venezuelských bankoviek do obehu sprevádzala nervozita

Venezuela pôsobí paralyzovane. Väčšina obchodov a podnikov bola v pondelok zatvorená. Obyvatelia krajiny nervózne reagovali na vydanie nového suverénneho bolívaru, ktorý nahradil doterajší bolívar.

Na vouchery na dizajn je v prvej výzve vyčlenených 500.000 eur

SIEA zverejnila v utorok výzvu na predkladanie žiadostí, v rámci ktorej je na kreatívne vouchery v odvetví dizajnu k dispozícii 500.000 eur.

V Nemecku klesá záujem o množiteľské farmy odstavčiat

Vedenie ISN uverejnilo v utorok výsledky prieskumu medzi svojimi členmi. Zo 645 respondentov sa chce vzdať doterajšieho podnikania 52,1 %.

Čína chce naďalej dovážať iránsku ropu

Americká administratíva odstúpila v máji od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 s tým, že nie je dobrá a zároveň rozhodla o opätovnom uvalení sankcií na Teherán.

Karlovarské minerálne vody môžu prevziať PepsiCo na Slovensku

Na Slovensku získala skupina KMV povolenie teraz, maďarský protimonopolný úrad svoj súhlas s prevzatím tamojších aktív vyjadril v máji.

Nemocniciam v Británii môžu dôjsť lieky v prípade tvrdého brexitu

V liste adresovanom vedúcim predstaviteľom zdravotníctva generálny riaditeľ skupiny nemocníc Chris Hopson napísal, že by bolo efektívnejšie vypracovať krízové plány na celonárodnej úrovni.

Poľskému reťazcu CCC sa v Rakúsku darí, zvyšuje tržby i zisk

V Chorvátsku má 24 a v Slovinsku 13 predajní.