Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Ekonomika

Záujem o malé bitúnky enormne rastie, existujúce kapacity sú nevyužité

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Zvyšuje sa aj dopyt po čerstvom mäsa z domácich chovov.

Nitra 21. júna (TASR) – Za posledný rok enormne narástol záujem farmárov o vlastný bitúnok. Len v Nitrianskom kraji ohlásila zámer postaviť či rekonštruovať a kapacitne rozšíriť bitúnky takmer dvadsiatka podnikov či samostatne hospodáriacich roľníkov. Svoj zámer odôvodňujú zvýšeným dopytom spotrebiteľov po čerstvom mäse z domácich chovov, ktoré majú jasný garantovaný pôvod.

"Všetko je to o ekonomike. Nechcem polemizovať o tom, či je tento boom rozumným riešením a aká je trvácnosť týchto bitúnkov. Osobne sa domnievam, že rozumnejšie by bolo využívať existujúce kapacity ako stavať nové," zhodnotil súčasný záujem o výstavbu bitúnkov Ivan Oravec z Poľnohospodárskeho družstva (PD) Devio Nové Sady.

Spracovateľský priemysel v súčasnosti spracúva len 50,7 % hrubej domácej produkcie jatočného hovädzieho dobytka, čo tvorí iba 60,6 % spotreby hovädzieho a teľacieho mäsa na Slovensku. "Ak uvažujeme s maximálnou kapacitou spracovateľského priemyslu na Slovensku v objeme 59.533 ton jatočného hovädzieho dobytka za rok, potenciál slovenského spracovateľského priemyslu sa využíva len na 18,95 %," uvádza sa v Koncepcii rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 až 2020. Na zabezpečenie požadovanej produkčnej výkonnosti v spracovaní prvovýrobnej produkcie je potrebné výkonnosť spracovateľského priemyslu na Slovensku zvýšiť minimálne o 19,5 % súčasnej úrovne čistej produkcie hovädzieho a teľacieho mäsa. V absolútnom vyjadrení to predstavuje zvýšenie výkonnosti v objeme 3630 ton v jatočnej hmotnosti. Takéto zvýšenie produkčnej výkonnosti spracovateľského priemyslu by znamenalo využitie jeho potenciálnej kapacity na úrovni 25 %.

Čo sa týka spracovanie hrubej domácej produkcie jatočných ošípaných, spracovateľský priemysel na Slovensku spracúva 64,5 % tejto produkcie, čo tvorí len 37,47 % spotreby bravčového mäsa na Slovensku. "Ak uvažujeme s maximálnou kapacitou spracovateľského priemyslu na Slovensku v objeme 194.253 ton jatočných ošípaných za rok, potenciál slovenského spracovateľského priemyslu sa využíva len na 29,3 %. Prvovýrobcovia sú takto nútení časť živej produkcie vyvážať na trhy ostatných členských krajín Európskej únie, najmä do Maďarska, Poľska a Česka," uvádza sa v koncepcii. Na zabezpečenie produkčnej výkonnosti na úrovni 80 % sa výkonnosť spracovateľského priemyslu na Slovensku musí zvýšiť minimálne o 42,53 % súčasnej úrovne čistej produkcie bravčového mäsa, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje zvýšenie výkonnosti v objeme 24.203 ton v jatočnej hmotnosti. Takéto zvýšenie produkčnej výkonnosti spracovateľského priemyslu by znamenalo využitie jeho potenciálnej kapacity na úrovni 41,76 %.