Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Ekonomika

Vo využívaní moderných platobných metód patria Slováci k špičke

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na rozdiel od zvyšku Európy, kde bezkontaktné platby pomocou kariet využíva len 49 % obyvateľov, na Slovensku je to takmer 90 %.

Bratislava 31. júla (TASR) - Slováci platby bezkontaktnou kartou pokladajú za jednoduché, bezpečné a pohodlné. Svedčí o tom takmer 73 miliónov bezkontaktných transakcií, ktoré len v prvom kvartáli tohto roka na Slovensku prebehli prostredníctvom takmer 5 miliónov vydaných bezkontaktných kariet.

Od svojho zavedenia spoločnosťou Mastercard na slovenskom finančnom trhu pred desiatimi rokmi ich využívanie zaznamenalo prudký nárast. Zavedenie tejto modernej progresívnej technológie zaradilo Slovensko v ich využívaní medzi najpokrokovejšie štáty v Európe.

"Kým v roku 2011 bolo v obehu okolo 392.000 bezkontaktných platobných kariet, o sedem rokov neskôr ich počet vzrástol na takmer 5 miliónov, pričom až 89 % Slovákov využíva bezkontaktnú platobnú kartu aspoň raz sa rok. Zvýšený záujem o bezkontaktné platenie umožňuje aj rastúci počet bezkontaktných terminálov. Z celkového počtu 43.563 terminálov je na Slovensku až 97 % bezkontaktných. Slovensko patrí v platbách medzi najinovatívnejšie krajiny. Je preto logické, že dôvera nakupujúcich k bezkontaktným technológiám je vyššia než kedykoľvek predtým," povedal na stretnutí s novinármi v utorok v Bratislave Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko.

Podľa jeho slov na rozdiel od zvyšku Európy, kde bezkontaktné platby pomocou kariet využíva len 49 % obyvateľov, na Slovensku je to takmer 90 %.

V porovnaní s európskymi krajinami ako Nemecko, Francúzsko, Česká republika, Maďarsko alebo Poľsko, kde využíva mobilné platby v priemere 38 % obyvateľov, využívajú Slováci mobilné platby vo vyššej miere (51 %).

Budúcnosť platieb bude bezkontaktná. Viac ako 31 % Slovákov má záujem platiť bezkontaktne pomocou inteligentných hodiniek, náramkov, kľúčeniek a ďalších nositeľných zariadení. Slováci sa tak dostávajú nad európsky priemer, ktorý je podľa aktuálnych zistení spoločnosti Mastercard na úrovni približne 24 %, čo je viac ako 175 miliónov osôb.

V súčasnosti, podľa predstaviteľov Mastercard, je táto technológia ešte na začiatku, ale svojich užívateľov, ktorí sú ochotní zabudnúť na peňaženku, si už získava. Na Slovensku elektronickým peňaženkám dáva prednosť až 47 % obyvateľov, pričom európsky priemer predstavuje 40 %. Do roku 2020 bude podľa predikcií spoločnosti Mastercard až 62 % nositeľných zariadení obsahovať platobné funkcie.