Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

FICO: Podpora sociálnych podnikov nie je neférovou konkurenciou firiem

Na snímke predseda vlády Robert Fico na 38. zasadnutí vlády SR 30. novembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský

Podpora sociálneho podnikania nevytvára nerovnú či dokonca neférovú konkurenciu k bežnému podnikaniu, povedal okrem iného predseda vlády SR Robert Fico.

Bratislava 30. novembra (TASR) – Podpora sociálneho podnikania nevytvára nerovnú či dokonca neférovú konkurenciu k bežnému podnikaniu. Na úvod medzinárodnej odbornej konferencie na tému "Sociálna ekonomika ako kľúčový hráč v poskytovaní efektívnych odpovedí na súčasné spoločenské zmeny v EÚ a vo svete", ktorá sa v súčasnosti koná v Bratislave, to uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

"Subjekty sociálnej ekonomiky zväčša vytvárajú pracovné miesta pre ľudí, ktorí sa z rôznych príčin nedokážu zamestnať na globalizovanom pracovnom trhu," opísal premiér. Sociálnu ekonomiku tak vníma ako súčasť ekonomiky ako takej a podpora sociálneho podnikania zo strany štátu podľa neho nemôže byť vnímaná ako nejaké protitrhové zasahovanie do hospodárskej súťaže.

Naopak, správne nastavená podpora podľa predsedu vlády trhové prostredie nielenže nedeformuje ale naopak, napráva zlyhania trhu. "Podporou sociálnej ekonomiky vieme rozšíriť trh práce aj tam, kde súkromný sektor sám od seba investície neumiestnil," vysvetlil Fico. Lebo jedným z princípov európskeho sociálneho modelu je podľa neho aj to, že hospodárstvo nemá slúžiť len na dosahovanie súkromných ziskov, ale na podporu zamestnanosti a vytváranie dôstojných a udržateľných pracovných miest.

Potenciál, ktorý sociálna ekonomika ponúka, podľa premiéra ani samotná EÚ v súčasnosti nevyužíva naplno a úroveň jej rozvoja je v jednotlivých členských krajinách rozdielna. "Hoci nejde o osobitný sektor hospodárstva, lebo subjekty sociálnej ekonomiky podnikajú v rôznych oblastiach, počet ľudí, ktorí v nich pracujú už prekročil 15 miliónov a predstavuje 10 % všetkých pracovníkov," vyčíslil Fico.

Zároveň sa podľa jeho slov sociálna ekonomika aktuálne v Únii podieľa na 8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Zaujímavé však podľa slovenského premiéra je, že jej podiel a aj podiel ľudí v nej pracujúcich, rástol aj v čase hospodárskej krízy. "Ukazuje sa, že pracovné miesta u týchto zamestnávateľov sú stabilnejšie a jej vnútorné hospodárenie sa dokáže lepšie vyrovnať s externými šokmi bez rušenia už existujúcich pracovných miest," dodal Fico.