< sekcia Ekonomika

Pri nákupoch cez internet treba dodržiavať zásady bezpečnosti

Online nakupovanie - Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Sylvia Ďatelinková uviedla, že dôležitou zásadou pri nakupovaní prostredníctvom internetu je ubezpečiť sa, že internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu.

Bratislava 9. januára (TASR) - Každý, kto sa rozhodne nakupovať prostredníctvom internetu, by mal nakupovať vždy výhradne z počítača, ktorý je zabezpečený proti zneužitiu dôverných údajov. Znamená to, že počítač má aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a antivírusový program, ktorý je pravidelne obnovovaný.

"Len aktualizovaný softvér chráni počítač a v tomto prípade aj vaše peniaze pred najnovšími počítačovými hrozbami. Preto sa do internetbankingu nikdy neprihlasujte na zariadení, u ktorého nemáte dostatočnú mieru istoty, že je zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov, napríklad v internetových kaviarňach a ani prostredníctvom neoverených wifi sietí. Ak sa už nákupu cez verejnú wifi sieť nevyhnete, používajte vždy len vám známe, chránené, zabezpečené a dôveryhodné pripojenie. Takéto pripojenie má pri názve wifi siete znázornený symbol visacieho zámku," radí Sylvia Ďatelinková, právnička kancelárie bankového ombudsmana.

Podľa nej je dôležitou zásadou pri nakupovaní prostredníctvom internetu ubezpečiť sa, že internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu. Toto sa dá veľmi jednoducho overiť v internetovom prehliadači počítača, kde šifrovaná adresa začína v tvare https:// a nešifrovaná adresa začína v tvare http://.

"Nákupom cez nezabezpečeného internetového obchodníka sa radšej vyvarujte, pretože prípadný počítačový vírus môže odchytiť bezpečnostné prvky do internetbankingu, čím môže útočník prezerať vaše dáta, ako zostatky na účte, platobné transakcie a podobne, ako aj všetky vaše údaje, ktoré si s internetovým obchodníkom pri nákupe vymieňate, a to vrátane citlivých údajov k platobnej karte," zdôrazňuje Ďatelinková.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.