< sekcia Ekonomika

Pre automobilizmus v SR je vysokokvalifikovaná pracovná sila kľúčová

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Podľa profesionálov automobilový priemysel čelí novým výzvam v podobe krátkeho životného cyklu produktov, rýchlemu tempu inovácií a najmä automatizácii.

Tále 13. marca (TASR) – Vzdelávanie na každej úrovni školského systému je rozhodujúcim faktorom ďalšieho rozvoja automobilového priemyslu na Slovensku. Nová kvalifikovaná pracovná sila je preň kľúčová. Zdôraznili to v utorok, v prvý deň 4. ročníka medzinárodnej konferencie Newmatec 2018 na Táloch, Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR a zástupcovia spoločností Volkswagen Slovakia, Kia Motors Slovakia a PSA Groupe. Na dvojdňovej konferencii sa zúčastňuje 250 odborníkov z 11 krajín.

Podľa profesionálov automobilový priemysel čelí novým výzvam v podobe krátkeho životného cyklu produktov, rýchlemu tempu inovácií a najmä automatizácii. Nové vyspelé technológie, robotizácia a digitalizácia, čiže priemysel 4.0, kladú vysoké podmienky na kvalifikovaných ľudí, ktorí sa budú o nové technológie starať. S ich náborom a udržaním majú problém všetci výrobcovia automobilov na Slovensku.

"Neprimerané zvyšovanie nákladov bez zvyšovania produktivity a pridanej hodnoty núti spoločnosti zvyšovať podiel automatizácie, čo opäť vytvára tlak na vyššiu kvalifikáciu a požiadavky na absolventov. Ide o prelomové obdobie, ktoré rozhodne o udržateľnej konkurencieschopnosti najsilnejšieho priemyselného odvetvia v SR," zhodli sa odborníci.

"Našou viacročnou snahou je rozbehnutie duálneho vzdelávania na úrovni stredných a vysokých škôl. Intenzívne rokujeme s príslušnými rezortmi, ako i predstaviteľmi najmä technicky orientovaných univerzít, aby sme postupne vytvárali podmienky pre prípravu vysokokvalifikovanej pracovnej sily, ktorá je jedným z kľúčových faktorov ďalšieho zotrvania výrobcov v našej krajine. Okolité štáty to pochopili už dávnejšie. Slovensko ťahá za kratší koniec," vysvetlil Juraj Sinay, prezident ZAP SR.

Najväčší súkromný zamestnávateľ u nás - Volkswagen Slovakia sa už dnes stará o prípravu kvalifikovaných spolupracovníkov v systéme duálneho vzdelávania. "Ponúkame duálne stredoškolské štúdium a v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou pilotujeme duálne bakalárske štúdium," reagoval Alexander Matušek z Volkswagen Slovakia s tým, že od štátu očakávajú prevzatie iniciatívy v tejto oblasti a zabezpečenie kvalifikovaných pracovníkov pre potreby automobilového priemyslu. Ich spoločnosť neustále rieši potrebu kvalifikovanej pracovnej sily a aj v súčasnosti hľadá stovky nových spolupracovníkov.

"Kia Motors Slovakia sa neustále snaží pripravovať atraktívne vzdelávanie pre svojich zamestnancov a zároveň aktívne vstupuje i do prípravy budúcich zamestnancov počas štúdia na stredných odborných školách v duálnom systéme vzdelávania," doplnil Dušan Dvořák zo spoločnosti. Verí, že táto cesta je správna, najmä keď prichádza nová generácia "Z", ktorej bude musieť vzdelávací systém poskytnúť úplne iný typ vzdelania, aby bola v praxi úspešná.

Neustále celoživotné vzdelávanie je veľkou prioritou pre Groupe PSA, obzvlášť dnes, keď sa všetko okolo mení rýchlym tempom. "Systém duálneho vzdelávania je dôležitým pilierom prípravy nových zamestnancov presne na mieru podľa potrieb praxe. Očakávame väčšiu podporu štátu, aby bolo duálne vzdelávanie atraktívnejšie i pre zamestnávateľov. Ďalším aspektom je vzdelávanie na základných školách, kde by bolo treba rozvinúť kariérne poradenstvo," zdôraznil riaditeľ ľudských zdrojov trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia Ľubomír Kollár.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.