< sekcia Ekonomika

Kurz eura klesol na 1,2220 USD/EUR

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Euro sa popoludní predávalo po 1,2220 USD, keď v pondelok (15. 1.) sa jeho kurz dostal na vyše 3-ročné maximum a zastavil sa až tesne pod hranicou 1,23 USD/EUR.

Frankfurt nad Mohanom 16. januára (TASR) - Spoločná európska mena v utorok oslabila, čím sa zastavil jej prudký nárast z predchádzajúcich dní.

Euro sa popoludní predávalo po 1,2220 USD, keď v pondelok (15. 1.) sa jeho kurz dostal na vyše 3-ročné maximum a zastavil sa až tesne pod hranicou 1,23 USD/EUR. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v utorok napoludnie referenčný kurz na 1,2230 (v pondelok: 1,2277) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8177 (0,8145) eura.

Podľa expertov rast kurzu spoločnej európskej meny zastavili pochybnosti o vytvorení novej nemeckej vlády. Z SPD totiž prichádzajú čoraz častejšie signály odporu voči veľkej koalícii. Viaceré, aj keď len menšie regionálne organizácie strany odmietli koaličné rokovania.

Negatívny vplyv na euro mali aj mediálne správy, že ECB zrejme ešte počká s konkrétnymi signálmi začiatku ukončovania extrémne uvoľnenej menovej politiky. Minulý týždeň zverejnená zápisnica z decembrového zasadnutia Rady guvernérov podnietila špekulácie, že úrokové sadzby v eurozóne by sa mohli začať zvyšovať skôr, než sa doteraz predpokladalo, z čoho nejaký čas profitovala spoločná mena.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.