< sekcia Ekonomika

Británia môže zvýšiť export do štátov E7 o 10 miliárd GBP ročne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V súčasnosti dosahuje hodnota exportu zo Spojeného kráľovstva do štátov skupiny Emerging 7 (E7), kam paria Čína, India, Pakistan, Nigéria, Bangladéš, Vietnam a Indonézia, 24 miliárd GBP ročne.

Londýn 13. marca (TASR) - Británia ročne prichádza o 10 miliárd libier (11,28 miliardy eur). O túto hodnotu by totiž podľa štúdie banky Standard Chartered mohla zvýšiť svoj export do skupiny transformujúcich sa ekonomík.

V súčasnosti dosahuje hodnota exportu zo Spojeného kráľovstva do štátov skupiny Emerging 7 (E7), kam paria Čína, India, Pakistan, Nigéria, Bangladéš, Vietnam a Indonézia, 24 miliárd GBP ročne. Ale banka Standard Chartered, ktorá sa špecializuje na financovanie medzinárodného obchodu, vypočítala, že by to mohlo byť až 34 miliárd GBP ročne.

Spojené kráľovstvo by profitovalo z tesnejších obchodných vzťahov so všetkých krajinami tejto skupiny, tvrdí banka, ktorá zároveň vyzýva Britániu, aby týmto smerom orientovala svoju obchodnú politiku.

Vzhľadom na pomalší rast britskej ekonomiky a s brexitom na obzore by sa firmy v Británii mali obzerať po nových možnostiach na zabezpečenie rastu, vyhlásil Michael Vrontamitis, obchodný riaditeľ Standard Chartered pre Európu a Ameriku. "Je zrejmé, že krajiny E7 predstavujú mnohomiliardové obchodné príležitosti pre Spojené kráľovstvo a britské podniky, ktoré hľadajú diverzifikáciu v oblasti exportu a rast," dodal.

Štúdiu okamžite privítal minister obchodu Liam Fox, ktorý opakovane upozorňoval, že brexit predstavuje príležitosť zmeniť orientáciu britskej obchodnej politiky na rýchlo rastúce ekonomiky.

Ale banka v rámci štúdia nevenovala pozornosť možným stratám v prípade exportu na najväčší a najbližší trh Británie - do Európskej únie (EÚ) po brexite. Mnoho ľudí má pochybnosti o tom, či rozšírenie obchodu so štátmi E7 môže vykompenzovať straty v EÚ.

(1 EUR = 0,88650 GBP)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.