Ekonomika

Nespokojní východniari žiadali v Košiciach vyššie platy

Jozef Balica z Odborového zväzu KOVO zdôraznil, že skutočné mzdy Slovákov sú veľmi nízke a treba hovoriť o čistých platoch. Uviedol, že kým priemerná hrubá mzda je 1013 eur, čistá predstavuje 770 eur.

Zmluvu ku kompe sme zdedili, reagujú vodohospodári na kontrolu NKÚ

Kontrolóri NKÚ poukázali na celý rad nedostatkov v činnosti orgánov Vodohospodárskej výstavby a tiež na netransparentné rozhodovanie.

Produkcia v stavebníctve eurozóny na začiatku roka klesla

Stavebná produkcia v eurozóne klesla v januári po úprave o kalendárne a sezónne vplyvy oproti poslednému mesiacu minulého roka o 1,4 %, zatiaľ čo v decembri sa zvýšila o 1,1 %.

Facebook mení Instagram na obchodnú platformu

Instagram teraz dovolí užívateľom nakupovať veci priamo cez svoju aplikáciu. Služba, v rámci ktorej sa budú dať zatiaľ nakupovať výrobky 23 značiek, bude najprv dostupná v USA.

OECD oceňuje spoluprácu v boji proti korupcii a podvodom vo fondoch

Závery projektu budú súčasťou národnej stratégie, ktorá bude obsahovať aj akčný plán s konkrétnymi opatreniami pre budúce programové obdobie po roku 2020.

Nórsko zhoršilo odhad vývoja ekonomiky v roku 2020

Ministerstvo financií uviedlo, že tento rok by ekonomika pevninského Nórska, teda bez započítania ťažby ropy a plynu z podmorských ložísk a lodiarskeho sektora, mala vzrásť o 2,7 %.

Výbor neodobril pripomienky Kisku k zákonu o neprimeraných podmienkach

Prezident A. Kiska okrem iného navrhoval vypustiť ustanovenia o povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch aspoň 50 % slovenských výrobkov.

Čistý zisk ČEZ klesol vlani medziročne o 45 % na 10,5 miliardy Kč

Tržby ČEZ dosiahli vlani 184,5 miliardy Kč a medziročne reálne vzrástli takmer o 11 miliárd Kč. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok uverejnila firma.

Rezort financií chce zriadiť nákupný systém za 623.567 eur bez DPH

Víťaz tendra, ktorý zriadi tento systém, bude vybraný na základe ponúknutej ceny. Zákazka má byť uzatvorená od 26. apríla tohto roka do 30. 6. 2020. V tendri bude použitá elektronická aukcia.

Ceny ropy vzrástli na 4-mesačné maximum

OPEC v pondelok (18. 3.) oznámil, že plánovaná schôdzka v apríli nebude a rozhodovanie o svojej ťažobnej politike ponecháva na zasadnutie, ktoré sa uskutoční v závere júna.

Prieskum: Ľudia z vyspelých krajín chcú vyššie dane pre bohatých

Najvyššiu podporu si získal tento návrh v Portugalsku a Grécku, teda v krajinách, ktoré v uplynulých rokoch čelili dlhovej kríze.

Audi ruší v Ingolstadte nočné zmeny na montážnej linke číslo 1

Pracovníci linky číslo 1 sa presunú na nové projekty, konkrétne nabiehajúcu výrobu Audi A3 limuzína a A3 Sportback.

Právnické firmy v USA podali v mene investorov žalobu na Danske Bank

Danske Bank vyšetrujú úrady v Dánsku, Estónsku, Británii aj USA po tom, ako sa vlani na jeseň priznala, že cez jej malú estónsku dcéru prešli od roku 2007 do roku 2015 podozrivé transakcie.

Zisk Porsche SE vzrástol o 6 %, holding zároveň kúpil ďalšie akcie VW

Väčšinový vlastník Volkswagenu uviedol, že svoj podiel ohľadne akcií s hlasovacím právom zvýšil na 53,1 %. Pôvodne vlastnil holding 52,2 % akcií VW s hlasovacím právom.

Bratislavské letisko vybavilo vo februári o 11 % viac ľudí ako vlani

O rast sa pričinili nové linky v pravidelnej medzinárodnej preprave. Najviac cestujúcich využilo od začiatku roka pravidelné lety do destinácií Londýn, Dublin, Moskva, Kyjev a z nich do Bratislavy.

Spolková vláda nezasiahne do rokovaní Deutsche Bank a Commerzbank

Spolková vláda má záujem len o to, aby sa fúzia vydarila, lebo má v Commerzbank podiel 15 %. Rozhodnutie bánk však nebude nijakým spôsobom ovplyvňovať.

EÚ umožní podnikom žiadať o zhovievavosť aj cez internet

V praxi to znamená, že podniky alebo ich právnici už nebudú musieť prísť do priestorov eurokomisie v Bruseli, aby poskytli ústne vyhlásenia, ako to bolo doteraz.

Bundesbank: Bankové fúzie sú efektívnym nástrojom na zníženie nákladov

Možné zlúčenie Deutsche Bank a Commerzbank vyvolalo skepticizmus, keďže oba finančné ústavy prechádzajú rozsiahlym procesom reštrukturalizácie.

Cena paládia prekonala ďalší rekord, dostala sa nad 1600 USD za uncu

Spotová cena paládia dosiahla v utorok 1606 USD (1415,10 eura) za uncu. Neskôr sa mierne skorigovala a o 11.47 h SEČ vykazovala 1600 USD za uncu.