Ekonomika

Inflácia bude v tomto roku nižšia ako vlani

V roku 2018 prispeli najvýraznejšie k rastu inflácie ceny potravín, ktoré sa zvýšili o 3,9 %, ako aj ceny v doprave, ktoré vzrástli o 4,6 %.

Agentúra Fitch potvrdila rating Francúzska na úrovni AA

Podľa Fitch ratingy podporujú veľká, zdravá a diverzifikovaná ekonomika, silné a efektívne politické a sociálne inštitúcie rovnako ako tradícia makrofinančnej stability.

Talianska centrálna banka znížila prognózu rastu domácej ekonomiky

Banca d'Italia počíta v roku 2019 so zvýšením talianskeho hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,6 %. Ešte na jeseň predpovedala expanziu o 1 %.

Richter: Pri tvrdom brexite bude najdôležitejšie sociálne zabezpečenie

Šéf rezortu práce podľa vlastných slov verí, že brexit nebude mať žiadne negatívne vplyvy na občanov SR. Napriek tomu musí byť podľa neho dobrý hospodár pripravený aj na horšie riešenia.

Letisko v Bratislave predpokladá v roku 2019 rozvoj nových liniek

V tomto roku zároveň očakáva atakovanie hranice 2,3 milióna cestujúcich.

Americká akciová burza skončila už štvrtý týždeň po sebe rastom

Už vo štvrtok (17.1.) správa denníka Wall Street Journal potešila burzových investorov. Podľa nej USA naznačili zníženie svojich ciel na čínske tovary. Ministerstvo financií správu rýchlo dementovalo.

Britské domácnosti si už robia zásoby pred Brexitom

V každom prípade, Tesco, ale aj Marks & Spencer a ďalší maloobchodníci sa snažia naplniť sklady trvanlivými potravinami.

Vlani bolo na Slovensku historicky najmenej konkurzov

Pozitívom je aj čoraz obozretnejšie správanie sa firiem.

Dax, hlavný index frankfurtskej burzy, dosiahol v piatok solídny rast

Index sa dostal nad psychologicky dôležitú métu krátko po otvorení a svoju hodnotu postupne navršoval až do skončenia obchodovania.

Kontrolný úrad našiel nedostatky v diaľničnej spoločnosti a ZSSK

Najväčšie zvýšenie v čerpaní verejných prostriedkov predstavovali v prípade diaľničnej spoločnosti podľa NKÚ právne služby, ktoré boli oproti roku 2014 zvýšené o 394 % na sumu 1,44 milióna eur.

A. Merkelová vidí dôležitú úlohu digitalizácie vo výrobe potravín

Aby roľníci mohli využívať nové možnosti, musí byť vybudovaná digitálna infraštruktúra.

Altmaier si želá zlúčenie vlakových divízií Siemensu a Alstomu

Ak chce Európa obstáť v prebiehajúcej súťaži, potrebuje európskeho šampióna, ktorý sa pustí do súťaže so súpermi z USA a Číny a môže v nej zvíťaziť, povedal minister.

Česko zaostáva v konkurencieschopnosti za vyspelými krajinami

V rebríčku konkurencieschopnosti bolo vlani Česko podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) na 29. mieste zo 140 hodnotených krajín.

Veľtrh Zelený týždeň sa začal výzvou na boj proti detskej práci

V prvý deň veľtrhu sa venovala veľká pozornosť práci detí na poliach a plantážach v rozvojovom svete. Veľkú pozornosť jej venoval v prejave aj spolkový minister pre rozvoj Gerd Müller.

Tesla chce znížiť počet pracovníkov o 7 % a zlacnieť Model 3

Podľa Muskovho vyjadrenia automobilka v októbri zamestnávala 45.000 pracovníkov. Pri znížení ich počtu o 7 % by ich počet klesol o 3150.

V Audi Hungaria v Győri štrajkovalo 4000 zamestnancov kvôli mzde

Komunikačné oddelenie automobilky oznámilo, že štrajk spôsobil výpadok vo výrobe, čo však neovplyvní dodávky pre zákazníkov. Rokovania o mzdách pokračujú.

Rakúski agrárni experti a potravinári sa obávajú tvrdého brexitu

Prezident roľníckeho združenia Rakúskej ľudovej strany Georg Strasse uviedol, že v prípade tvrdého brexitu by Británia mohla zaviesť clá na importované mlieko a hovädzie mäso.

Európska dcéra amerického Forda nezachytila trend a má problémy

Ford Europe má okolo 50.000 zamestnancov. Z nich takmer polovica pracuje v Nemecku.

Americkí predstavitelia údajne zvažujú zrušenie ciel na čínsky dovoz

Americkí a čínski obchodní predstavitelia musia do 1. marca vyriešiť svoj obchodný spor, aby zabránili prudkému nárastu ciel na čínsky dovoz do USA.