Československé výročia 2018

BUGÁR: Slovensko je už dospelý štát, aj keď má svoje chyby

Zároveň podľa neho netreba zabúdať na to, v akom období sme sa ocitli po osamostatnení vďaka Vladimírovi Mečiarovi. Poukázal na následnú potrebu budovania demokratických pilierov štátu.

DANKO: Príbeh samostatnosti je úspešný, ale štát sa musí prebrať

Na jednej strane tak vníma príbeh samostatnosti ako úspešný, na druhej strane volá po jeho pokračovaní.

Slovensko oslavuje 25. výročie svojho vzniku

Prvým, kto 1. januára 1993 odovzdal vtedajšiemu premiérovi Vladimírovi Mečiarovi oficiálne dokumenty o nadviazaní diplomatických stykov so SR, bol 30 minút po polnoci nemecký generálny konzul.

ČARNOGURSKÝ: Slovenská republika vznikla ústavným spôsobom

Jej vznik bol aj zároveň trochu dialektický. V počiatočných rokoch nemala najlepšie vzťahy s Európskou úniou, do ktorej smerovala a ktorá bola nevyhnutnosťou, ak chcela úspešne napredovať.

Pre niektorých sme boli nechcení, hovorí o rozdelení Čech žijúci v SR

Zakorenené tradície a väzby spoločného štátu, ale i praktické problémy a životné zmeny, ktoré museli mnohí v dôsledku rozdelenia riešiť, boli dôvodom, že až postupom času sa Česi na Slovensku začali vnímať ako príslušníci národnostnej menšiny.

IVO: Po rozdelení ČSFR sa už za svoje neúspechy nemôžeme vyhovárať

Podobne ako väčšina Slovákov, aj ona bola pred 25 rokmi za zachovanie spoločného štátu a odsudzovala rozhodnutie politikov rozdeliť ho bez referenda.

PAŠKA:Podsúvať pri delení ČSFR referendum bolo od počiatku zavádzajúce

Slováci už mali podľa jeho slov za sebou dlhú cestu odriekania a postupných krokov k naplneniu svojej túžby po vyrovnaní sa ostatným slobodným a etablovaným národom Európy či sveta.

KŇAŽKO: Čas ukázal, že Slovensko bolo pripravené mať vlastný štát

Za najsilnejší moment vzniku SR považuje uznanie všetkých krajín prakticky zo dňa na deň.

Martikánovi počas kariéry od SOV nič nechýbalo

Za 25 rokov samostatnosti sa Slovenský olympijský výbor môže pochváliť ziskom 33 olympijských medailí.

KUKAN: Svet poznal ČR a V. Havla, my sme sa museli presadiť

Slovensko vzniklo podľa jeho slov takpovediac na zelenej lúke a bolo treba založiť a zariadiť všetko, čo súviselo s normálnym fungovaním novej nezávislej republiky.

DEMEŠ: Slovenská diplomacia je lídrom v rámci krajín V4

V mnohých aspektoch predbehla podľa bývalého slovenského ministra zahraničných vecí Pavla Demeša českých kolegov, ktorí mali po rozdelení federácie lepšiu štartovaciu pozíciu.

Minčík: Športovci dosiahli v ére samostatnosti dostatok úspechov

Juraj Minčík na OH 2000 v Sydney získal bronz v C1 a medzi singlistami patril roky ku svetovej špičke.

Moravcovej kariéra zaujala dlhovekosťou na najvyššej úrovni

Jej výnimočné úspechy v športe ocenili viacerými oceneniami a poctami. Šesťkrát získala titul najlepšej športovkyne Slovenska a na nedávnej oslave SOV patrila medzi najjagavejšie hviezdy.

ČERNÁK: Pred rozdelením federácie sme nemali pripravené tajné scenáre

Kľúčové boli podľa Černáka najmä projekty vytvorenia samostatnej ceduľovej banky, vzájomného platobného styku a založenia nezávislej slovenskej diplomacie a zahraničného obchodu.

BACO: SR sa potrebuje vrátiť k idei potravinovej suverenity

To, že na konci spoločného štátu bol rezort pôdohospodárstva finančne úplne na dne, zavinil podľa Bacových slov predovšetkým štátny rozpočet.

MIHÓK: Samostatné Slovensko dokázalo svoju opodstatnenosť

V mnohých oblastiach dosiahla podľa šéfa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory slovenská ekonomika vyššiu dynamiku ako česká.

Rozdelenie Československa umožnilo obom krajinám ekonomicky rásť

Zdrojom ekonomického rastu Česka aj Slovenska po rozdelení bol podľa analytika inštitútu Iness Radovana Ďuranu jednoznačne prechod na trhové plánovanie ekonomiky.

Malová: Na osamostatnenie sa bola SR pripravená inštitucionálne

Výrazným faktorom, ktorý vplýval na atmosféru prvých rokov samostatnej SR, boli podľa Malovej obavy o každodennú bezpečnosť.

Londák: Za osamostatnením bola vízia lepšieho vývoja pre Slovensko

Historik Miroslav Londák pripomenul, že v priebehu desaťročí existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov sa nepodarilo z ekonomického hľadiska dosiahnuť na Slovensku úroveň českých krajín.

JOCH: Česko má rakúsku politickú mentalitu, Slovensko uhorskú

Upozornil však, že kým Slováci češtine stále dobre rozumejú, mladá generácia Čechov má problémy s porozumením slovenčiny. Tento trend sa podľa neho už nedá zvrátiť.