Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius

Československé výročia 2018

Slovenská filharmónia zakončila 73. ročník festivalu Pražská jar

Slávnostnú atmosféru podčiarkol už samotný úvod nedeľňajšieho záverečného koncertu, keď zazneli obe štátne hymny za sebou, čo pripomenulo dobu pred rozdelením štátu.

I. Gašparovič:Štát Čechov a Slovákov položil základ úspešnosti SR a ČR

Predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók zdôraznil, že napriek rozdeleniu Československa od 1. januára 1993 našli obidve krajiny spoločnú cestu v rámci Európy.

P. Anděl: Výstava diel A. Muchu najviac láka na festivale Re:publika

Vo viacerých pavilónoch sú expozície týkajúce sa automobilového a iného priemyslu, športu, folklóru, divadla, literatúry, filmu, výtvarného umenia a ďalšej kultúry.

Veľvyslanectvo USA v SR oslávilo výročie Pittsburskej dohody filmom

Premiérou tohto videa americkí diplomati na SR zároveň odštartovali sériu udalostí, ktorými si plánujú pripomenúť výročia vzťahov Slovenska s USA.

OBRAZOM: V USA si pripomenuli storočnicu Pittsburskej dohody

Prinášame obrazovú reportáž Pavla Demeša.

Pamätník v Giraltovciach bol odhalený ešte počas prvej svetovej vojny

Odhalenie sa konalo 25. augusta 1918 za účasti vtedajších župných, okresných, ako aj cirkevných predstaviteľov.

Babiš a Pellegrini otvorili v Brne festival Re:publika

Rozpočet festivalu dosiahol 128 miliónov českých korún (približne 4,97 milióna eur).

Strecha domu, v ktorom žil v detstve Masaryk, sa prepadla

V súčasnosti je v dome malé Masarykovo múzeum, expozícia z jeho života však nebola poškodená.

Marušiak: Pittsburská dohoda vznikla v rozhodujúcej fáze zápasu o ČSR

Politológ ozrejmil aj to, prečo Pittsburská dohoda ustúpila od federatívnej podoby, ktorou podmieňovali vznik spoločného štátu zástupcovia slovenského exilu pri podpise Clevelandskej dohody.

Hanula: Česi a Slováci hľadeli na Pittsburskú dohodu odlišnou optikou

Ustúpenie od ustanovenia o autonómii Slovenska vysvetlil historik obavami o nedostatok slovenskej inteligencie pripravenej prevziať správu krajiny do svojich rúk.

P. Kosatík: Nebolo vinou Masaryka, že sa nenaplnila Pittsburská dohoda

Pittsburskú dohodu podpísali zástupcovia Slovenskej ligy v Amerike, České národné združenie a Zväz českých katolíkov 30. mája 1918 v americkom Pittsburghu.

Originál Pittsburskej dohody príde na Slovensko v júni

Významný dokument o súhlase s politickým programom spojenia Čechov a Slovákov v spoločnom štáte sa stane súčasťou reprezentatívnej Česko-slovenskej/Slovensko-českej výstavy na Bratislavskom hrade.

Pamätník v Bratislave zdobí plaketa s textom Pittsburskej dohody

V centre hlavného mesta tak pamätník pripomína dokument o súhlase s politickým programom spojenia Čechov a Slovákov v spoločnom štáte.

Klus: Pittsburská dohoda bola kľúčová na zachovanie našej identity

Podľa slov Martina Klusa sa na jednej strane dá pochopiť, že zásady Pittsburskej dohody, týkajúce sa Slovenska, Tomáš Garrigue Masaryk a pražskí centralisti nikdy nenaplnili.

Blaha: Pittsburská dohoda je potvrdením túžby Slovákov po sebaurčení

To, že zásady Pittsburskej dohody týkajúce sa Slovenska Tomáš Garrigue Masaryk a pražskí centralisti nikdy nenaplnili, považuje Blaha za dobovú záležitosť.

T. G. Masaryk bol v USA populárny ako rocková hviezda

V tomto roku sa bude sláviť 100. výročie vzniku Československej republiky. V tomto roku by v Bratislave malo pribudnúť miesto, ktoré nesie meno prezidenta osloboditeľa Tomáša G. Masaryka.

Gajdoš sa v Ríme zúčastní na spomienke vzniku československých légií

Práve v Ríme si Milan Rastislav Štefánik 24. mája 1918 prevzal od vtedajšieho talianskeho premiéra Vittoria Emanuela Orlanda prvú zástavu československých légií.

V Skopje otvorili výstavu fotografií Po stopách sv. Cyrila a Metoda

Výstava je rámcovaná 25. výročím vzniku Slovenskej republiky a Európskym rokom kultúrneho dedičstva. Slávnostne ju otvoril prezident Macedónskej republiky Gjorge Ivanov.

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Trnavský kraj I.

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou. V spolupráci s Vojenským historickým ústavom prinášame aj archívne snímky pomníkov.,aktualizované 

Odborníci objasnia, aký vplyv mal vznik Československa na Poprad

Podtatranská knižnica v Poprade organizuje v priestoroch spoločenskej a výstavnej časti knižnice na sídlisku Západ začiatkom júna medzinárodnú konferenciu.