Československé výročia 2018

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Trnavský kraj I.

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou. V spolupráci s Vojenským historickým ústavom prinášame aj archívne snímky pomníkov.

,aktualizované 

FOTO: Výstava k vzniku Československa predstavuje aj raritné dokumenty

Nechýba ani Pittsburská dohoda vo farebnom vyhotovení.

Česká stíhačka pripomína 100 rokov od vzniku Československa

Prvý raz sa s nadzvukovým strojom Gripen predstavia českí stíhači z elitnej 211. taktickej letky na nadchádzajúcom prestížnom cvičení tigrích letiek NATO v poľskej Poznani.

Odborníci objasnia, aký vplyv mal vznik Československa na Poprad

Podtatranská knižnica v Poprade organizuje v priestoroch spoločenskej a výstavnej časti knižnice na sídlisku Západ začiatkom júna medzinárodnú konferenciu.

Na Bratislavskom hrade sú vystavené dokumenty o vzniku Československa

Ide o ratifikačné protokoly mierových zmlúv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, ktoré sú uložené v Paríži.

Folkloristi sa zišli pod Javorinou už po šiesty raz

Obec Lubina leží na slovensko-moravskom pohraničí. Je takmer úplne zovretá v horskej doline, ohraničenej hlavným hrebeňom Bielych Karpát zo severu a bočnými výbežkami z východu a západu.

Podjavorinské folklórne slávnosti budú v znamení výročia vzniku ČSR

Prezentácia ľudovej tvorivosti kopaničiarskeho regiónu a iných kútov Slovenska začne o 12.00 h a pokračovať bude až do neskorého popoludnia.

Česká stíhačka pripomína 100 rokov od vzniku Československa

Prvý raz sa s nadzvukovým strojom Gripen predstavia českí stíhači z elitnej 211. taktickej letky na nadchádzajúcom prestížnom cvičení tigrích letiek NATO v poľskej Poznani.

M.ČAPLOVIČ: Históriu si treba pripomínať a nie prekrúcať ju ideológiou

Výstavu venovanú 100. výročiu vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov na Bratislavskom hrade pripravovali takmer dva roky, povedal v TABLET.TV riaditeľ Vojenského historického ústavu M. Čaplovič.

Slovenskí a českí odborári chcú riešiť výšku mzdy či pracovnú dobu

Predseda KOZSR Jozef Kollár a predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula sa stretli na Spoločnom Prvom máji slovenských a českých odborov 2018 v Budatínskom parku.

Na Vojenskom cintoríne v Žiline odhalili pamätnú tabuľu

Podľa zástupcu primátora Žiliny Patrika Gromu zároveň na Vojenskom cintoríne vysypali na hroby vojakov Červenej armády hlinu z bieloruského partnerského mesta Grodno.

V Poprade zachránili pomník obetiam 1. sv. vojny, ktorý sa mal zbúrať

Na pamätník sa často pýtajú aj turisti, ktorí do historickej časti Popradu každoročne zavítajú z rôznych kútov sveta.

Československo vzniklo ako štát Čechov, Slovákov a Rusínov

Česká národná eufória a urýchlený vývoj emancipačného procesu slovenského národa sa odrazili v rozvoji rusínskej spoločnosti a pomáhali jej prekonávať storočné zaostávanie.

VIDEO: Kiska, Babiš a Pellegrini otvorili výstavu o Československu

Slovenský prezident poznamenal, že na hodinách dejepisu sa väčšinou dejinám Československa nevenuje dostatočná pozornosť.,aktualizované 

Na Bratislavskom hrade otvoria výstavu k 100. výročiu Československa

Cieľom Česko-slovenskej/Slovensko-českej výstavy podľa tvorcov nie je len opisovať významné politické momenty Československa.,aktualizované 

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Bratislavský kraj V.

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou. Ponúkame fotografie, ktoré dokumentujú pomníky v Bratislavskom kraji.

Mesto Litomyšl zo Zoznamu UNESCO otvorí turistickú sezónu

Tohtoročné päťdňové podujatie (25.-29.4.) ponúka pestrý program pre všetky vekové kategórie.

Bratislavské mestské dni sa začali výstavou o 25-ročných premenách

Výstava je zameraná na premeny mesta v období slovenskej samostatnosti po tzv. zamatovom rozdelení Česko-Slovenska na dva štáty.

Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Bratislavský kraj IV.

V rámci projektu Pomníky prvej svetovej vojny TASR mapuje pamiatky súvisiace s touto dejinnou udalosťou. Ponúkame fotografie, ktoré dokumentujú pomníky v Bratislavskom kraji.,aktualizované 

Výstava v prievidzskom múzeu ponúka spomienku na čokoládový priemysel

Expozícia obsahuje predmety, ktoré sa týkajú čokolády i jej výroby, či už sú to formy na mačacie jazýčky, alebo iné cukrovinky z čokolády, ale aj automat na cukríky.

V súťaži 100 rokov Československa v našej škole uspeli Malačania

Študenti odhaľovali príbehy na prvý pohľad obyčajných predmetov z obdobia spoločného štátu Slovákov a Čechov a osudy ich majiteľov.

Pamätná tabuľa na vrbickom kostole pripomína osudy padlých Liptákov

Liptovský Mikuláš a okolité obce nemajú veľké množstvo pomníkov obetiam 1. svetovej vojny. Kompetentní preto dlho zvažovali, kde bude umiestnená táto pamätná tabuľa.