Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Bratislava

V galérii Cit v Bratislave je výstava s atmosférou toskánskych uličiek

Ilustračné foto Foto: TASR - Pavel Neubauer

Iba na niekoľkých záberoch sú v uličkách ľudia, autorka kladie dôraz na architektúru budov s kamennými múrmi, strešnou krytinou i detailnou štruktúrou geometrickej dlažby.

Bratislava 7. mája (TASR) – Prvá spoločná výstava maliarky Sone Herényiovej a fotografky Daniely Bartošovej má spoločnú tematiku z ich pobytu v talianskom Toskánsku. Je v galérii Cit v centre Bratislavy, kde potrvá do 17. júna.

"Obidve si nevybrali pôsobivé panoramatické pohľady na mestá, ale atmosféru starobylých uličiek. Zaujala ich architektúra z čias Etruskov s typickým oblúkom. Daniela vytvorila fotografie zaujímavou technikou - kyanotypiou na akvarelovom papieri, kde sú viditeľné detailné všetky štruktúry objektov. Nie je to neznáma autorka, je členka Klubu bratislavských fotografov a v rokoch 2012 až 2014 zvíťazila v niekoľkých súťažiach. Po predchádzajúcej abstraktnej tvorbe Soňa prekvapila touto reálnou tematikou. Tu medzi stavbami siahla po vzťahu svetla a farby s oblohou. Sú to obrazy, ktoré lákajú vykročiť po schodoch," uviedla v piatok (6.5.) na vernisáži kurátorka výstavy Klára Kubíčková.

Umelecké fotografie vytvorené starou technikou pôsobia ako grafiky. Iba na niekoľkých záberoch sú v uličkách ľudia, autorka kladie dôraz na architektúru budov s kamennými múrmi, strešnou krytinou i detailnou štruktúrou geometrickej dlažby. Nechýbajú dobové lampy, rôzne výklenky ani televízne antény na strechách. "Pôvodná kyanotypia vytvára fotografie s odtieňom modrej farby. Ja som vytvorila fotografie s odtieňmi čaju a kávy. Upútala ma tam perfektná kamenná stará dlažba. Neboli v nej žiadne diery," prezradila pre TASR Daniela Bartošová.

Podľa Sone Herényiovej sú tieto fotografie vytvorené šamanskou technikou. Ona namaľovala veľkoplošné obrazy s rozmermi 1,7 x 1,0 m, aby pôsobivejšie zobrazila pohľady do úzkych uličiek. Tie sú občas prepojené premostením medzi domami a ovenčené vysokým zeleným viničom rastúcim z kvetináčov položených na chodníku.

"V Toskánsku sme boli týždeň a navštívili sme niekoľko miest. Ja som si robila skice a fotografické záznamy. Podľa nich som potom doma v tomto roku namaľovala obrazy," dodala Herényiová.