< sekcia Basketbal

Srbky zdolali Francúzsko, získali prvý titul a postúpili na OH

Na snímke basketbalistky Srbska oslavujú, archívne foto Foto: TASR/AP

Balkánky priviedla k triumfu dvojica Ana Dabovičová, Sonja Petrovičová, ktoré spolu zaznamenali 47 bodov.

Budapešť 28. júna (TASR) - Basketbalistky Srbska sa po prvý raz v histórii stali majsterkami Európy. V nedeľňajšom finále ME v Budapešti zdolali Francúzsko 76:68 a ako víťazky kontinentálneho šampionátu získali priamy postup na OH 2016 do Ria de Janeiro. Balkánky priviedla k triumfu dvojica Ana Dabovičová, Sonja Petrovičová, ktoré spolu zaznamenali 47 bodov.

Francúzky zopakovali striebro z ME 2013 i OH 2012 a spoločne so Španielkami, Bieloruskami a Turkyňami sa zúčastnia na interkontinentálnej kvalifikácii, na ktorej zabojujú o účasť na OH 2016.

V miernej pozícii favoritiek boli pred zápasom Francúzky, ktorým patril úvod duelu. Rýchlo si vytvorili mierny náskok, keď najskôr viedli 9:3 a potom aj 15:8. Srbky však striasli počiatočnú nervozitu a postupne vyrovnali hru i skóre. Zásluhou série siedmich bodov za sebou, ktorú zakončila presnou donáškou naturalizovaná Srbka Pageová, bolo 15:15 a vicemajsterky Európy si uvedomili, že ich čaká neľahká cesta za triumfom. Balkánky následne zlepšili defenzívu, keď súperkám z krajiny galského kohúta dovolili v druhom dejstve nastrieľať iba 10 bodov. Prvý polčas zakončili Srbky šnúrou ôsmich bodov v rade a viedli 33:32. Ich ofenzívnou líderkou bola Petrovičová, ktorá za prvé dve štvrtiny zaznamenala 11 bodov.

Aj po zmene strán mali Francúzky veľké problémy s nepríjemnou obranou súpera. V 26. min po koši Petrovičovej svietil na ukazovateli skóre stav 49:42 a schyľovalo sa k prekvapeniu. Strieborné medailistky z OH 2012 v Londýne však nezložili zbrane a Yacoubouová v 31. minúte znížila na 51:53. Potom však opäť zabrali Srbky, k výborne hrajúcej Petrovičovej sa pridala aj Ana Dabovičová a päť minút pred záverečným klaksónom viedli Balkánky 67:59. Francúzky sa snažili, ale sústredene hrajúce súperky ich do záverečného tlaku nepustili. Srbky napokon triumfovali 76:68 a v Budapešti mohli oslavovať historicky prvý titul európskych šampióniek i postup na OH do Ria.