< sekcia Basketbal

Slovenské basketbalistky vyhrali po dráme v Podgorici

Basketbal Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenky uštedrili Čiernej Hore prvú prehru v skupine.

Podgorica 10. februára (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v sobotu v kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá Európy 2019 na palubovke Čiernej Hory o jediný bod 73:72. Zverenky trénera Petra Kováčika v A-skupine ukoristili druhú výhru, keď predtým prehrali s Bosnou a Hercegovinou 67:79, resp. zdolali Island 78:62.

Slovenky uštedrili Čiernej Hore prvú prehru v skupine. Na európsky šampionát sa kvalifikujú víťazi skupín a šesť tímov na druhých miestach.

kvalifikácia ME 2019, A-skupina:

Čierna Hora – Slovensko 72:73 (29:17, 6:21, 18:15, 19:20)

Čierna Hora: Jovanovičová 24, Dubljevičová 19, Johnsová 12, Aleksičová 10, Mujovičová 5 (Rakovičová 2, Matovičová, Pasičová a Popovičová 0)

Slovensko:
T. Páleníková 13, Hruščáková 11, Bálintová 10, Oroszová 7, Mištinová 4 (Felixová 19, Slamová 5, Kováčiková 4, Palušná a Remenárová 0)

TH: 22/14 – 7/6, Fauly: 15 - 22, Trojky: 10 - 7, Rozhodovali: Cici, Hoxhaj (obaja Alb.), Pavlov (Mac.)

Čiernohorkám patrili úvodné minúty stretnutia, po šiestich minútach vyhrávali nad Slovenskom už 17:6. Domáce basketbalistky sa čoraz ľahšie presadzovali, výsledkom čoho bolo napokon skóre 29:17 po prvej štvrtine. Lenže druhá 10-minútovka bola jasne v réžii zvereniek trénera Petra Kováčika, za päť minút zaznamenali desať bodov za sebou, pri čom súperovi nedovolili ani jediný bod. Razom sa stretnutie otočilo na slovenskú stranu, do šatní sa odchádzalo za stavu 38:35 z pohľadu hostí.

Po prestávke sa sily vyrovnali, v jednom momente mali taktovku v rukách hráčky Čiernej Hory, potom ich však vystriedali Slovenky. Pred záverečnými desiatimi minútami sa začínalo v odznova, keďže skóre zápasu bolo vyrovnané – 53:53. Hosťujúce hráčky začali o čosi lepšie, Čierna Hora sa však dokázala držať na dostrel. V jednom momente viedlo Slovensko aj o sedem bodov, ale koncovka patrila domácim basketbalistkám. Necelú minútu pre koncom poslala Dubljevičová svoj tím do vedenia 72:70. Hrdinkou stretnutia však bola napokon Oroszová, päť sekúnd pred koncom premenila trojku, ktorá bola pre Slovensko víťazná.

Peter Kováčik, tréner SR: "Moje prvé pocity sú, že som veľmi šťastný. Dokázali sme zvládnuť úžasne dôležitý zápas tejto kvalifikácie. Myslím si, že sme mnohých ľudí na Slovensku týmto výsledkom prekvapili."