Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Basketbal

Dvanásty titul pre košické Good Angels, Piešťanské Čajky porazené

Na snímke vľavo Teja Oblaková (Good Angels Košice), uprostred Kateřina Bartoňová (Piešťanské Čajky) a vpravo Beáta Janoščíková (Good Angels Košice) v treťom zápase finále play off basketbalovej extraligy žien Good Angels Košice - Piešťanské Čajky 8. apríla 2015 v Košiciach. Foto: TASR/Milan Kapusta

Od roku 1993 nepozná slovenská extraliga iného víťaza ako Ružomberok alebo Košice.

Košice 8. apríla (TASR) - Basketbalistky úradujúceho majstra Good Angels Košice zvíťazili v treťom zápase finále extraligy žien v Infiniti aréne nad družstvom Piešťanských Čajok 74:59 a zaknihovali rekordný dvanásty titul. Zverenky Maroša Kováčika počas celej sezóny 2014/2015 nenašli v domácej najvyššej súťaži premožiteľky.

Od roku 1993 nepozná slovenská extraliga iného víťaza ako Ružomberok alebo Košice. Kým Ružomberok dominoval do roku 2003 (11 titulov po sebe), tak metropola východu posledných dvanásť sezón.

Skóre duelu síce otvorila hosťujúca Bartoňová, no Langhorneová v 3. minúte upravila na 5:2 pre Good Angels. Už o dve minúty neskôr zvýšila na rozdiel ôsmich bodov domáca Oblaková (13:5). Čajky po oddychovom čase kontrovali štyrmi bodmi a Krč-Turbová v 6. minúte upravila na 13:9. Úvodná desaťminútovka vyznela v prospech "žlto-modrých" v pomere 21:17. V 13. minúte Stehlíková korigovala na 20:21 z pohľadu hostiek a sestry Marta a Terézia Pálenikové naklonili misku váh na stranu Piešťan - 21:24. Až potom sa presadila domáca Kiššová, ktorá v 15. minúte dvomi premenenými šestkami znížila na 23:24. Rovnaká hráčka o dve minúty neskôr ďalším trestným hodom zrovnala na 26:26 a ešte v tej istej minúte sa presadila pod košom Piešťan Bálintová (28:26). Po prvom dejstve boli spokojnejšie Košičanky, ktoré vyhrávali o sedem bodov 39:32.

Pozrite si galériu:

Vstup do druhého polčasu vyšiel domácim hráčkam, ktoré sa po dvoch bodoch Kiššovej v 25. minúte ujali vedenia o trinásť bodov 50:37. Good Angels pokračovali v nasadenom tempe, pozornou defenzívou a rýchlym pristupovaním k hráčkam súpera si do konca tretej štvrtiny vypracovali šestnásťbodový náskok 57:41. V záverečných desiatich minútach sa už iba dohrávalo a ako prvá sa v 32. minúte presadila Hruščáková - 59:41. Po nej upravila na rozdiel dvadsiatich bodov Bálintová a diváci v hale už čakali iba na záverečný hvizd (61:41). Good Angels sa napokon tešili zo zaslúženého víťazstva 74:59.

Maroš Kováčik, tréner Good Angels: "Sily sa v slovenskej extralige preskupili a Piešťanské Čajky sa prepracovali k striebru z piateho miesta, keď minulý rok boli tretie. Dúfam, že ich neurazím, keď poviem, že strieborná medaila má pre nich cenu zlata. Kvalita nášho tímu je diametrálne odlišná ako ich a nemohlo byť pochýb o víťazstve."

Zuzana Žirková, kapitánka Good Angels: "Vedeli sme o čo hráme a sme radi, že sa to skončilo v najkratšom možnom termíne. Z dvanásteho titulu sa tešíme rovnako ako z každého iného."

Martin Pospíšil, tréner Piešťanských Čajok: "V prvom polčase sme hrali dobrý basketbal a stále sme boli súperovi na dištanc. Škoda niektorých momentov, ktoré sme nezvládli, pretože polčas by bol úplne ideálny a domáce mohli ešte viac znervóznieť. Tretiu štvrtinu sme potom prehrali o deväť bodov a osobnosti, ktoré majú Good Angels, vždy zabrali, dali finálnu prihrávku, či ťažký kôš."

Lucia Krč-Turbová, kapitánka Piešťanských Čajok: "Pre mňa je to veľké zadosťučinenie, že sme po tretej sezóne vo finále. Veľmi si to užívam, pre nás má táto medaila cenu zlata."

extraliga žien - finále - 3. zápas:
Good Angels Košice - Piešťanské Čajky 74:59 (39:32)

Rozhodovali: Kúkelčík, Karniš, Pipíška, TH: 21/15-21/15, fauly: 19:21, trojky: 3:2, 2100 divákov.

Zostavy a body:

Good Angels: Oblaková 18, Langhorneová 14, Hruščáková a Kiššová po 13, Žirková 3 (Bálintová 8, Youngová 5, Janoščíková 0, Rodgersová 0, Minčíková 0)

Piešťanské Čajky: Krč-Turbová 15, Stehlíková a M. Páleníková po 10, Bartoňová 4, Tathamová 3 (T. Páleníková 11, Felixová, Dudášová a Horváthová po 2, Bartánusová 0, Balážová 0)

/na zápasy: 3:0, Good Angels získali titul/