< sekcia Banskobystrický kraj

Počas týždňa glaukómu zmerajú odborníci vnútroočný tlak bezplatne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zrak je zmyslom, prostredníctvom ktorého získava človek zhruba 90 percent informácií z okolitého sveta.

Banská Bystrica 8. marca (TASR) – Meranie vnútroočného tlaku, ale aj akcia Beh v tme či prednáška pre študentov sú aktivity v rámci Svetového týždňa glaukómu, do ktorých sa na budúci týždeň v Banskej Bystrici môže zapojiť každý a urobiť tak niečo pre svoje zdravie. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa banskobystrickej Nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje.

"V pondelok (12.3.) všetkým záujemcom v Europe od 9.00 do 16.00 h zmeriame bezplatne vnútroočný tlak," uviedla Mária Praženicová, primárka II. Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity pri Rooseveltovej nemocnici. V stredu (14.3.) sa zasa uskutoční prednáška o zelenom zákale pre študentov Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa.

"Naše aktivity vyvrcholia v stredu Behom v tme, na ktorom sa môžu zúčastniť záujemcovia od 15.00 h na štadióne na Štiavničkách. Cieľom je poukázať na pomyselné prekážky, s ktorými sa pacienti v pokročilom štádiu glaukómu stretávajú v bežnom živote," dodala Praženicová.

Zrak je zmyslom, prostredníctvom ktorého získava človek zhruba 90 percent informácií z okolitého sveta. Organizátormi podujatí sú II. Očná klinika nemocnice, Lions klub Banská Bystrica, združenie Glaukóm, mesto, Slovenská glaukómová spoločnosť, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Vojenské športové centrum Dukla.

Podľa odborníkov je glaukóm skupina ochorení oka, ktoré sú spojené s poškodením zrakového nervu, zhoršeným periférnym videním a pri jeho neskorom zistení a nedostatočnej liečbe môže viesť k slepote. Jeho výskyt v našej populácii dospelých nad 40 rokov predstavuje približne dve percentá. Je to ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť úplne, avšak pomocou liečby sa spomalí jeho progresia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.